Чишћење остатака воде са рачунара
Posted: 24 August 2021 09:23 PM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  421
Joined  2008-05-26

Поздрав свима,

Недавно сам имао незгоду са Епл лаптопом (2018 15” МБП). Покварени клима уређај је капао и потопио цео рачунар, који се налазио на столу испод климе.
Када сам подигао рачунар вода је лила из отвора за хлађење.
Помислио сам да се могу поздравити са њим, и да је то крај али сам имао неку луду срећу.
Након 7 дана проведених у кеси са пиринчем (рачунар, не ја) и повратка са одмора, однео сам га у сервис где су установили да је само покварен екран и да би замена коштала око 700€, а да та поправка није под гаранцијом због тога што услови Епл кер гаранције не обухватају штету нанету водом. Не желећи да платим додатно већ довољно скуп рачунар, покушао сам да га однесем директно у Епл и да не спомињем воду у нади да ђе само заменити екран без додатних питања. Воду су приметили, понуђена ми је замена екрана и матичне од 1400€, што сам, наравно, одбио.

Е, сад долази најинтересантнији део моје приче. Након што сам се вратио кући, отворио сам рачунар и на моје чуђење екран се упалио. Екран рачунара тренутно, без (видљивих) проблема ради, иако ја генерално користим рачунар повезан на спољашњи екран.

Ја сам у међувремену имао неке идеје како да поправим рачунар под гаранцијом - да ли да га очистим па да га однесем на поправку, или да прво заменим све сензоре за воду са сензорима са сличног рачунара (2017 15” МБП) коме имам приступ, па да онда одем на поправку. Све у свему изгледа да за поправком за сада нема потребе.
Ипак, у страху да ће се нешто десити са рачунаром, ја бих хтео да га однесем негде где би могли да уклоне све трагове воде како не би дошло до корозије и/или стварања буђи у будућности.

Да ли имате неки савет за мене?
Где могу да очистим рачунар? Да ли неко има схему раунара са позицијама сензора за воду?


Хвала унапред.

Profile
 
Posted: 25 August 2021 03:39 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  962
Joined  2007-12-10

Prvo sto mi pada na pamet je: http://www.ifixit.com
ako tamo ne nadjes, potrazi mozda ima jos neki informativni sajt u vezi resavanja problema sa Mac-ovima, ja znam za ovaj.

Profile
 
Posted: 25 August 2021 08:34 PM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  421
Joined  2008-05-26

Хвала. Већ сам тражио на ајфиксит али нисам нашао ништа.

Profile
 
Posted: 25 August 2021 11:21 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  962
Joined  2007-12-10

evo ti jos jedan predlog - Louis Rossman na YT, ima milion video klipova pa potrazi nesto kao ‘macbook repair’ mozda ima nesto:

https://www.youtube.com/user/rossmanngroup/videos

Profile
 
Posted: 26 August 2021 11:35 AM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  421
Joined  2008-05-26

И њега сам већ питао, али нема информације о сензорима.

Profile
 
Posted: 26 August 2021 02:43 PM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  421
Joined  2008-05-26

Такође, кад сам већ ту, да ли неко зна где бих могао да однесем рачунар на ултрасонично чишћење компоненти?
Нешто налик овоме - https://www.youtube.com/watch?v=ALxYzpxjlxk

Да ли знате некога ко то ради у Београду и ко ради са Епл рачунарима?

Profile