Cirilica - Latinica
Posted: 08 October 2008 11:42 AM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

O ovome se verovatno vec pricalo ali ja jos nisam srecna resenja! 😊

Prelamam knjigu koju sam dobio u latinici a trba da bude cirilica.
Sve ok, dignem MS Word i sa makroima prebacim sve u cirilicu.

Inache, makroe je opravio gospodin Dragan Vracar jos daleke `97 i ako se ne varam neko sa ovog foruma je doradio i za Office 2004 ali to nam sada bash i ne vredi obzirom da je Microsoft odlucio da izbaci VB.

Elem… u tekstu naravno ima i teksta koji treba da ostane latinicni (strani jezici, citati.. itd.)

Da li neko moze da opravi Scriptu za InDesign koja bi mogla da salta selektovani tekst iz Cir u Lat i obrnuto?

Neki apple script ili tako nesto?

Profile
 
Posted: 08 October 2008 03:51 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

Ima jedan Widget za Operu za to 😊

http://widgets.opera.com/widget/4492

Ako je neki deo teksta selektovan (highlighted); onda će samo taj deo teksta da se prebaci na latinicu/ćirilicu.

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 08 October 2008 05:41 PM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

Probaj ovo.

Meni uvek perfektno obavi posao. Imam offline verziju, ako ti treba okačću je ovde.

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 08 October 2008 06:27 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

^
Kolko sam ja razumeo, drNele kaže da mu treba nešto što može da prebacuje samo selektovani deo teksta u ćirilicu/latinicu, a ne kompletan tekst.

A i kolko vidim, kad se prebacuje neki latinični tekst u ćirilicu preko te stranice do koje si postavio link, slova ‘W’, ‘Q’ i ‘X’ se ne prebacuju u ćirilične ekvivalente, tako da, na primer, od ‘taxi’ ispadne ‘таxи’, od ‘Dosije X’ ispadne ‘Досије X’, od ‘Web’ ispadne ‘Wеб”...

Tako da mislim da je bolje da koristi onaj widget za to.

Onaj widget može da prebacuje samo selektovani deo teksta iz ćirilice u latinicu (i obratno), a i kad se iz latinice prebacuje, na primer, ‘taxi’ na ćirilicu, onda ispadne ‘такси’, ‘Dosije X’ bude ‘Досије Икс’, ‘Web’ bude ‘Веб’...

Post edited by: indijanac, at: 2008/10/08 18:33

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 08 October 2008 09:38 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Ovaj Vuckov javascrip odlicno radi. Nadam se da neko moze da ga prepravi, ako se sme, i da radi direktno iz InDesign-a 😊

Hm… moracu da se pozabavim time!

Profile
 
Posted: 09 October 2008 12:58 PM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

indijanac, u pravu si, nisam video deo posta. Pored toga što si naveo mislim da ni za jedan konvertor nema spasa da ti raskanta rimske brojeve.

drNele, Adobe kaže da InDesign razume AS:

To use AppleScript with InDesign in Mac OS, you need to have AppleScript installed and an AppleScript editor.

Valjda se može naći neki primer AS sa kodom koji učtava selektovani tekst i na to možeš da nakalemiš onu nisku bisera ‘replace * with **’. Malo je smor da sam tamburaš sva slova, a opet tako ćeš najbolje znati šta da izostaviš. Možda da potražiš primer na Adobe Exchange?

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 10 October 2008 03:13 AM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  217
Joined  2005-07-09

drNele wrote:

Da li neko moze da opravi Scriptu za InDesign koja bi mogla da salta selektovani tekst iz Cir u Lat i obrnuto?

Neki apple script ili tako nesto?

O ovoj temi imaš sve na adresi

http://www.cirilica.org/programi.html

a za prebacivanje tipa ćirilica u latinica direktno iz InDesigne-a na sledećoj adresi

http://www.ptt.yu/korisnici/l/a/lazich/raskrsnica/saradnja.htm

Nažalost, ovo je za PC verziju, ali kako su scripte pisane kao txt, verujem da će neko vičniji scriptama i programiranju lako to iskonvertovati…

Nemoj da te uplaši .exe fajl, to je samo samoraspakujući rar (otvorićeš ga sa unRarX-om ili nekim sličnim programom)

Post edited by: dark water, at: 2008/10/10 03:14

Post edited by: dark water, at: 2008/10/10 03:16

Profile
 
Posted: 10 October 2008 08:19 AM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

U ovoj temi imate AppleScript verziju konvertora za Word. Scriptove možete pogledati, pa ko želi može na osnovu njih napraviti iste za InDesign. Ja InDesign nemam instaliran, a nešto nisam ni pri vremenu da bih to napravio sada.

Možda da neko ko ima na laptopu instaliran InDesign dođe sutra na sastanak pa da probamo nešto na licinom mestu. B)

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 12 February 2020 02:48 PM   [ # 8 ]
Newbie
Avatar
Rank
Total Posts:  5
Joined  2008-11-26

Malo sam zakasnio ali… 😉

Za svoje potrebe sam napravio script za Adobe inDesign 2, a onda se uvek okupljala ekipa koja je tražila da ga prilagodim novoj verziji. Što sam i uradio, kako sam znao i umeo. Po broju downloada vidim da se još uvek koristi pa sam sve što sam radio prebacio na GitHub.

Ja nisam programer, a ovaj script sam napravio na osnovu Adobeove dokumentacije koju sam pronašao na internetu.
Pa ko ume i ima vremena…

Profile
 
‹‹ Adobe CS4      Digitalna stampa ››