1 2 > 
1 of 2
kolor profili
Posted: 28 July 2007 08:06 PM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1910
Joined  2005-09-24

ovih dana se rvem sa podesavanjem prikaza boja i ocigledno negde gresim, pa bi mi vasa pomoc znacila. Naime, radi se kuvaru koji izdaje lokalni izdavac i cijih 500 strana jos uvek nije gotovo, ali dosta tabaka je vec spremno za stampu pa je jedan od njih pre par dana i filmovan i odstampan na istoj masini (Perla neznamkoja) na kojoj ce se inace stampati. Klopu sam snimao (i jos uvek snimam) u studiju i same fotke su korektne, bilo da smo pravili fotografije ili ih pregledali na vise monitora. Ipak, otisci su nula. Tamnije su znacajno i od zasicenih boja nema ni z. Pregledali smo ih opet na monitoru (od pre nekoliko dana Apple Cinema Display 20’) i izgledaju odlicno. Ne tako dobro, ali i dalje mnogo bolje od onoga sto je izaslo izgledale su i na staroj samsungovoj 19-ici.
Nekako sam uspeo da izvedem da mi u Photshopu (CS2) fotke izgledaju bas tako kako su i izasle. Sad je pitanje (prvo) koji je najbolji (ili koji su) nacin da im sa tako podesenim monitorom vratim svezinu, zasicenost itd. Curves uradi posao do pola ali me interesuje sta sa zasicenjem jer Hue/Saturation uradi vise stete nego koristi. Drugo pitanje je sta sa InDesignom, gde se knjiga prelama? Tamo mi fotografije izgledaju ocajno. Da li da koristim isti taj profil koji sam napravio u Photoshopu ili sta? InDesign je davao izuzetan prikaz i fotke, one stare, nemenjane izgledaju isto kao i u Photoshopu, ali one koje sam menjao na osnovu odstampanog tabaka su ocigledno nasvirane i u zasicenju i u kontrastu i sve-u-svemu uzasno izgledaju. Kako da ih i u ID-u vidim onako kako ce izaci?
I sad evo sta je gde podeseno:
Photoshop:
[img size=432]http://www.macserbia.org/components/com_simpleboard/uploaded/images/PS.jpg[/img]

Post edited by: Andrej, at: 2007/07/28 20:07

 Signature 

Mac Pro 5

Profile
 
Posted: 28 July 2007 08:09 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1910
Joined  2005-09-24

InDesign:
[img size=436]http://www.macserbia.org/components/com_simpleboard/uploaded/images/ID.jpg[/img]

 Signature 

Mac Pro 5

Profile
 
Posted: 28 July 2007 08:12 PM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1910
Joined  2005-09-24

U sustini, samo je ukljucivanje desaturacije boja na monitoru za 20% ucinilo da vidim nesto slicno otiscima.
Sto se monitora tice sve izgleda manje-vise isto kad je InDesign u pitanju bilo da ukljucim Cinema profil koji je stigao uz monitor ili verziju koju sam malo kalibrisao.

Svaka ce mi pomoc znaciti i unapred se zahvaljujem na savetima.

Andrej

Post edited by: Andrej, at: 2007/07/28 20:13

 Signature 

Mac Pro 5

Profile
 
Posted: 29 July 2007 03:36 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  4275
Joined  2006-09-18

Odgovor ćeš najpre dobiti na DizajnZoni..tamo ima štampara i ljudi sličnih struka 😊

Profile
 
Posted: 29 July 2007 03:55 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

Ufff, dakle radiš reverse gangbang. Nikada nisam imao takvih problema (da kucnem u drvo) i verovatno će ti npr. Henrik moći više da pomogne ali hajde bar da pokušam:

- kako si došao do FOGRA27? Jesu li vam dali profil/uputstvo iz štamparije ili si to na svoju ruku?
- probaj sve da sinhronizuješ iz Bridge-a (ovo što ti piše na vrhu oba prozora). Takođe, u svakom programu uključ proof (cmd y). Prelistaj onaj pdf Color Guide što se dobija na instalacionom disku ako imaš vremena.
- čme ćeš sada da peglaš fotke - nemam pojma. Curves, levels, color mixer (pošto juriš saturaciju);... sve može da ti posluži a ne mora jer to zavisi od fotke do fotke (u ala sam ti pomogao).
Generalno, ako radiš sa curves ako približavaš krajnje nodove jedan drugom po horizontali osim što će ti tamno/svetlo biti izraženije i boje će ti dobiti dosta na živosti ali ne onako napano kao sa Hue/Saturation.
Ali opet sve zavisi od konkretnog slučaja.

imaš pp

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 30 July 2007 11:24 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  239
Joined  2005-10-31

Ovako, idemo redom.

Kolor profili predstavljaju, grubo rečeno, definisanje boja brojevima na nivou ulazno-izlaznih uređaja (foto aparat, skener, monitor, osvetljivač filma itd itd); da bi isti mogli da ih čtaju, interpretiraju i pravilno razmenjuju između sebe, obezbeđujući konzistentnost u štampi. Uglavnom, koriste se namenski, i ne treba ih birati niti uključvati u izlazne fajlove tek tako reda radi.

Skup predefinisanih profila koji je ponuđen u Adobe (i drugim aplikacijama) predstavlja neke zajedničke imenitelje za vrste štampe u različtim delovima sveta, i predstavlja samo polaznu osnovu. Najbolji rezultat ćeš dobiti ako dobiješ profil koji se koristi u štampariji gde se štampa tvoj materijal (ako ga dotična uopšte ima i koristi); u suprotnom izbegavaj snimanje profila sa fajlom. Npr, 1 od škrbavih™ stvari koja ti se može dogoditi je sledeći horor scenario - imaš InD fajl u kome koristiš boga oca raznih vektora iz AI, dobijenih iz raznih izvora. Desi se da neki od tih fajlova imaju u sebi snimljen neki šesti kolor profil, koji se ne mečuje sa tvojim (koji eventualno koristiš) u InD fajlu. Pošto različti profili podrazumevaju različte interpretacije kolornih vrednosti, može ti se lako desiti da imaš recimo plavu boju C80 M25 Y5 koja u fajlu sa drugim profilom (a koji je plejsovan u InD) ima vrednost C84 M28 Y2 (ovde lupam, ali valjda ti je jasno). Tako da ćeš u štampi dobiti 2 različte nijanse nominalno iste boje.

Botom lajn - tvoj Apple monitor bi, čak i nekalibrisan, trebalo prilično korektno da prikazuje boje (pod korektno mislim da ne vuče najstrašnije u neku drugu u štampi, nego da ima podnošljiva odstupanja koja sasvim opušteno prolaze u slučaju da klijent ne zahteva sertifikovanu štampu i visoku vernost otiska). Uostalom, uvek ga možeš kalibrisati za kojih 50-60 evara, kao što možeš koristiti i CMYK ton kartu (malo teži načn) da proveriš vrednosti u nekim detaljima fotki. Random korišćenje profila je poslednja stvar koju treba raditi 😊

U konkretnom slučaju, reklo bi se da je problem u tiskari gde si slao fajlove, ali oni opušteno mogu da ti natovare problem na leđa time što će se vaditi na tvoje profile (što je opet bezveze li i druga priča). Jedno od rešenja bi moglo da bude da odneseš originalni disk koji si im slao negde na hromalin ili digitalni proof, čsto da se vidi do koga je greška, a ubuduće poslušaj moje savete 😊

Profile
 
Posted: 30 July 2007 03:46 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

henrik wrote:

U konkretnom slučaju, reklo bi se da je problem u tiskari gde si slao fajlove,

Da, nisam ja hteo da ovo napišem, iz poštovanja prema ljudima koji savesno rade svoj posao. Mislim da je bilo bolje da napiše neko iz struke.

Istina je da danas ima mnogo ‘dizajnera’ koji donose svakakav horor na štampanje ali isto tako postoje i ošljari za mašinama. :]
Tehnika je danas toliko uznapredovala da na sreću/na žalost svaki tupson može da napravi pdf u kome će u 99% slučajeva na ekranu videti približno onako kako će se dobiti u štampi.
Da ostavimo tupsone po strani, pošto Andrej sigurno nije jedan od njih ne verujem da je ikako mogao toliko da upropasti output da se dobiju tako zatamnjeni otisci. Dakle, štamparija. Sad je sve u tome čji je kung-fu jač kada je reč o verbalnom natezanju :]

Kao što rekoh, sva sreća pa nisam imao ispada sa bojama i sl. ali mi se dešavalo da pitam koliki obrez da pustim, majstor kaže 3 bez brige, ja pustim 5 a oni otfikare - 10. E pa stvarno :[ A nije bila frka u montiranju na tabak, napio se ovaj što je sekao :[

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 30 July 2007 03:49 PM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

Zaboravih i ovo:  ako šalješ pdfove koje si exportovao iz ID onda možeš da mu zadaš da ti ne embeduje nikakve profile. Ovo čsto zbog natezanja sa štamparom ali smisliće oni već nešto :] :| :[

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 30 July 2007 04:50 PM   [ # 8 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  239
Joined  2005-10-31

... što me sve podseti na amio™ slučaj koji mi se desio pre samo desetak dana (doduše, nema veze sa profilima). Mesec dana sam drndao katalog proizvoda jednog velikog klijenta, sređujući i peglajući jpegove, gifove, tifove i psdove (naravno, pošto ni jedan klijent hronično nema fotke svojih proizvoda na 1 mestu, nego se skupljaju s koca i konopca).

Elem, posle sve te muke oko peglanja i pakovanja, katalog stiže iz 1 renomirane štamparije sa kojom redovno sarađujemo. Vektori dobri, slike drečave, krzave i otpanjenog kontrasta, tako da crno gori a belo je sprženo i jedva se vidi. Prvo pokušaju meni da napakuju nešto na leđa (... mi smo to sve lepo pustili na CTP, to je do pripreme… ). Ja nemam ideju gde sam mogao da userem, pošto je svim slikama uredno dat downsample na 300 dpi, ali imam ideju gde su majstori mogli da useru. Pustim par strana na inkjetu na sjajnom papiru, i ispadne 5 puta bolje nego u ofsetu u 175 linija. Tada mi je već sve bilo jasno, a zvanični dokaz je usledio u vidu štampanja svih strana na Indigu u drugoj štampariji.

Uglavnom, ispostavlja se da se desila bar 1 stvar. Baja je pri pravljenju pdf-a (pošto ide na level 3, vektori su ostali ok a fotke upropašćene) očto nešto skenjao u downsampleu rastera, ili mu je rip pobrljavio. Uglavnom, grozna stvar, i dokaz da treba otvoriti četvore oč čak i u slučaju kada radiš hiljaditi posao u provereno renomiranoj štampariji sa kojom dugo radiš.

Profile
 
Posted: 31 July 2007 11:57 AM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1910
Joined  2005-09-24

Hvala, drugari, na savetima i podrsci. Znaci mi utoliko vise sto mi se prvi put desava da boje toliko pobegnu u stampi. Pitacu za kolor profile stampariju (oni su u isto vreme i izdavaci pomenutog kuvara) ali unapred znam da ce me belo pogledati jer su za kolor profil culi prvi put sad od mene kad se pojavio problem pa ja pomenuo taj izraz 😊 Zar meni ne treba pre kolor profil osvetljivaca? Pitam zato sto je ova stamparija vec stampala neka moja resenja i nije bilo ovog problema, ali su filmovi radjeni na drugom mestu. Mada, ja sam video svoju pripremu na ekranu u studiju gde se filmuje i sve je izgledalo isto kao i kod mene: korektno, cisto, bistro itd. Otisak, s druge strane, je daleko od toga.
Trenutno problem resavam tako sto sam uz pomoc ovih podesavanja poceo ponovo da otvaram originalne fajlove pa da ih u tako podesenom fotosopu konvertujem u CMYK i malo kurvujem pa ih ponovo plejsujem na prelomljene strane. Rezultat je bolji, ustvari, upotrebljiv jer od fotki koje su vec maltretirane nista nisam mogao da uradim. Medjutim, to podrazumeva da svaku ponovo otvorim, vidim koja od nekoliko bese ona koju sam koristio, pa da je opet kropujem pa sve po redu, a toga ima 300+ za sad. Dogovor je na kraju pao takav da to uradim samo na jos jednom tabaku pa da njega filmujemo i vidimo sta se desava.
Meni se ovaj, sto Milos kaze reverse gangbang ne dopada. Ne bih voleo da radim ovo sto upravo radim a to je da degradiram monitor i upropastavam fotoghrafije da bi licile na ono sto je izaslo. Mene zanima kako da im obezbedim otiske koji su priblizni originalima.
Inace do FOGRA u podesavanju profila sam dosao tako sto sam ucitao profil European Prepress 2. Naravno, ovo je sve naslepo i garantovano pogresno, ali trenutno sam okruzen ljudima koji su ubedjeni da mi ne valja monitor… 😊

Post edited by: Andrej, at: 2007/07/31 14:46

 Signature 

Mac Pro 5

Profile
 
Posted: 31 July 2007 04:36 PM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

Pa rekao bih da ti profili trebaju ne ‘pre’ nego isključvo zbog osveljivača :} Mada mislim da je najbolje pažljivo kalibrisati monitor pomoću Display Calibratora, uključti soft proofing slika u programu u kome se obrađuju i voziti bez čakanja profila i obavezno ih otfikariti pri eksportu iz ID. 
Jedini ‘problem’ koji sam imao u ovakvom radu je da sam isuviše verno preneo greške iz izvornih fajlova :} (kada je reč o licencnim izdanjima).

To što si stavio European Prepress 2 >imho< nije moglo da zase*e stvar. Ili barem ne bi trebalo.

Ubuduće adjustment layers, nikako rad na samoj slici. Ionako ID sve to lepo flattenuje.

Andrej wrote:

jer su za kolor profil culi prvi put sad od mene kad se pojavio problem

Ovo ti je srž cele priče, možemo mi do sutra ovako da ćaskamo. Sad je sve pitanje da li možete lepo da sednete i rešite problem ili su neki drčni koji bi na tebe sve da svale.
Bože moj, i ja sam se učo na drugima (i opet je pitanje znam li išta) ali sam barem pazio šta radim.

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 31 July 2007 11:36 PM   [ # 11 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1910
Joined  2005-09-24

problem je delimicno resen otiskom na digitalki koji sam danas uradio - potpuno isto izgleda kao kod mene na monitoru. Podesavanje European prepress, fotka ne pipana i ista strana koja je i stampana, poredjenja radi. Potpuno isto. Sta sad? Moze li problem da bude linijatura (oni losi otisci su na 150 ili cak manje) ?
Cekamo jos jedan tabak sa podesavanjima monitora na osnovu onog loseg otiska pa ce se valjda i neki zakljucak pojaviti…

 Signature 

Mac Pro 5

Profile
 
Posted: 01 August 2007 08:09 AM   [ # 12 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1028
Joined  2007-03-14

Ako me sjećanje dobro služi, a trebalo bi, FOGRA se u color settings-u pojavio tek u CS3 kao default i to baš u Central European Prepress. Probaj da podesiš kolorne profile prema CS2 setu i možda ćeš da riješiš problem, jer je tamo bio Coated 20% čni mi se za CMYK.

 Signature 

It’s the ride that matters, not the bike…

Profile
 
Posted: 01 August 2007 08:11 AM   [ # 13 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1028
Joined  2007-03-14

Kažem, ako me sjećanju služi, jer sam imao problem sa kolornim profilima, ali za monitor, nakon instalacije CS3 i onda sam morao da reinstaliram čtavu mašinu, jer nisam uspio da ulovim šta me kawa, a nešto jeste sigurno.

Dalje, problem je 99% kod osvjetljivača, jer su oni najvjerovatnije nekako s.ebali fajl koji su puštali ili su učtali pogrešan PPD. Isto tako, provjeri da te neko nije uzeo na zub. :evil: Glupo možda zvuč, ali svakakvih ljudi ima…

Post edited by: castor, at: 2007/08/01 08:12

 Signature 

It’s the ride that matters, not the bike…

Profile
 
Posted: 02 August 2007 12:20 AM   [ # 14 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  2
Joined  2005-05-08

-> castor

Molio bih te samo da mi pojasnis, posto sam ja taj koji je pustao filmove, kakve veze imaju .PPD fajlovi sa kolornim profilima.

btw: Koriscen je Device Independent Postscript, tako da nikakav .PPD fajl nije upotrebljavan.

Profile
 
Posted: 02 August 2007 12:33 AM   [ # 15 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1910
Joined  2005-09-24

gledali smo malo detaljnije filmove i ploce. zakljucak je da je zena koja je pravila ploce nesto petljala s kiselinama a majstor za masinom preterao sa crnom i imao slab nanos zute i magente…

 Signature 

Mac Pro 5

Profile
 
 1 2 > 
1 of 2