1 2 > 
1 of 2
Database software za Mac-a
Posted: 24 December 2007 01:26 PM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Koji paket predlazete za razvijanje programa tipa fakture, organizacija rada, radni nalozi, adresar znaci nista komplikovano pod Mac-om a da je kompatibilan i sa Win okruzenjem?

Dosta sam upoznat sa Filemaker-om i smatram da je lak posto sam u njemu i napravio potpuno funkcionalno i evo vec godinu dana u praksi primenjeno resenje ali nekako mi nisam bas zadovoljan onim sto krajnji korisnik dobije. Developer mora poprilicno da se namuci da bi program radio kao i svi ostali programi. Pre svega mislim na interfejs (ostalo je jelte do osmisljavanja same aplikacije).

Kako tu stoji 4D, jel on ‘mocniji’ od Filemaker-a ili je to samo moj utisak?

Profile
 
Posted: 24 December 2007 03:18 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Jeste, moćniji je, kako po tom, tako i po nekim drugim pitanjima. Ali, to ima svoju cenu, 4D baš nije lak za učenje kao Filemaker, ali jednom kada ga savladaš na konju si, mnogo lakše ćeš da prilagođavaš aplikaciju svom ukusu.

Ono gde je najveća prednost 4D-a je skalabilnost, možeš da ga koristiš samo kao bazu, kao web server i bazu, kao fornt end za bazu u Oracleu ili MS SQL serveru itd.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 24 December 2007 05:57 PM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Skinuo sam demo verziju pa cu mao da se zezam 😊

Postoji li neki zgodan link za beginere?

Profile
 
Posted: 24 December 2007 08:10 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Dobri su primeri sa sajta, a tu je i, doduše sada tri verzije 4D-a stara, knjiga Jumstart 4D. Besplatna ja i odnosi se, mislim na verziju 6.7 (posle su išle verzije 6.8, pa 2003, pa 2004 i trenutna koju zovu v11 SQL).

Dobra strana za početak je i http://www.4d.com/learning_resources.html.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 28 December 2007 06:09 AM   [ # 4 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  23
Joined  2006-08-05

Мислим да ниси дао довољно података, да би добио квалитетну сугестију за твоју дилему. Ако си у прилици да имаш довољно времена за изучавање нових алата, онда би MySql i Ruby on Rails била веома занимљива опција.
      Ако ти новац није проблем, имаш до 250 симултаних корисника и твоји подаци не би требало да заузму више од 125 * 8 TB и ако стварно познајеш FileMaker, онда ја не видим ниједан разлог за тражење другог алата. За приближно исти новац можеш набавити Servoy, који је сличан FileMaker - у, а базира се на JAVA -и и користи било који од познатих SQL DB engine-a.

Коју верзију FileMakera користиш и шта ти представља највећи проблем ?

Post edited by: slober, at: 2007/12/28 06:10

Post edited by: slober, at: 2007/12/28 06:12

Profile
 
Posted: 28 December 2007 08:15 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Pa vidi ovako, ja sam pre svega graficki dizajner. Prvo sam evidenciju rada svojih ljudi radio preko excela a onda steceno iskustvo (algoritam) sam pretocio u Filemaker i to radi supeeeeeeerrrrr…

Filemaker sam savladao za nepunih mesec dana (naravno trikove i danas ucim iz hobija) i danas relativno brzo mogu da razvijem jednostavnije aplikacije.

Ipak ono sta mi najvise smeta u Filemakeru su opcije za crtanje interfejsa i ta ‘kozmetika’ koja naravno da u krajnjoj instanci uopste nije ni bitna ali obzirom na moj primaran posao jelte… voleo bi da je drugacije 😊

Servoy sam skinuo i probao i cini mi se da je Filemaker ipak mnogo laksi za rad (inuitivniji).

Pogledacu sta je ovo Ruby on Rails, hvala na sugestiji! 😊

Profile
 
Posted: 28 December 2007 11:42 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Ако си у прилици да имаш довољно времена за изучавање нових алата, онда би MySql i Ruby on Rails била веома занимљива опција.

Da, za Web aplikacije, ali, po meni, Web alati još nisu u stanju da zamene u potpunosti informacioni sistem, pogotovo poslovni i onaj vezan za knjigovodstvo. Da ne govorimo koliko treba jednom čoveku da napravi nešto smisleno kroz Web interfejs, za šta mu u Filemakeru ili 4D-u ili RealBASIC-u (ovo sam zaboravio da navedem kao soluciju) treba par klikova.

За приближно исти новац можеш набавити Servoy, који је сличан FileMaker - у, а базира се на JAVA -и и користи било који од познатих SQL DB engine-a.

Teško da je Servoy sličan Filemakeru, no to ej druga tema. drNele hoće alat u kojem može da napravi aplikaciju tak oda ona izgleda kao da je uradio, recimo, uz pomoć Xcodea, a ne da se iz aviona vidi da je ista urađena u Filemakeru ili Servoy, ili u Accessu, a kod ovih alata se iz aviona to i vidi. 4D je tu malko bolji, finalizacija (ikona aplikacije i slično) je malko zeznuto, ali može. RealBASIC je tu najbolji, ali nije toliko integrisan sa bazom ka Filemaker ili 4D, tj. nije uopšte, ali se može koristiti sa mnoštvo baza, uključujući i SQL bazu samog Real Softwarea.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 29 December 2007 02:50 AM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1850
Joined  2006-11-24

madamov wrote:ali, po meni, Web alati još nisu u stanju da zamene u potpunosti informacioni sistem, pogotovo poslovni i onaj vezan za knjigovodstvo.

I dare to disagree!

Post edited by: Dachaz, at: 2007/12/29 02:51

 Signature 

Carnival of Flesh

Profile
 
Posted: 29 December 2007 07:44 PM   [ # 8 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Heheh… sto vas vise citam sve mi se vise cini da je Filemaker pravi alat za mene i da nema potrebe da vise tragam.
Ipak madamov je u potpunosti shvatio sta je moj ‘problem’ i nadam se da ce buduce verzije Filemakera doneti poboljsanja upravo u tom smislu a posebno ako imamo u vidu da nam taj alat dolazi prakticno iz Apple-a.

Sto se tice profesionalaca, teorija baza i tako tih ‘sitnica’ rado cu vas momci angazovati cim razvijem biznis i budem imao dovoljne budzete 😊

Inache evo kako izgleda interfejs koji trenutno koriste u mojoj (sada vec bivsoj) firmi…

E jos kada bih znao kako da uploudujem fajl bilo bi super! 😊 (probao GIF manji od 499 pixela u sirini ali nece… to jest ja nesto silno gresim)

Post edited by: drNele, at: 2007/12/29 19:56

Profile
 
Posted: 31 December 2007 09:18 AM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Dachaz wrote:

madamov wrote:ali, po meni, Web alati još nisu u stanju da zamene u potpunosti informacioni sistem, pogotovo poslovni i onaj vezan za knjigovodstvo.

I dare to disagree!

Možda, ali si zaboravio da citiraš i moj nastavak:

Da ne govorimo koliko treba jednom čoveku da napravi nešto smisleno kroz Web interfejs, za šta mu u Filemakeru ili 4D-u ili RealBASIC-u (ovo sam zaboravio da navedem kao soluciju) treba par klikova.

Sve se može, pogotovo sa tehnologijama kao što su AJAX, Flex i slično, ali neke stvari će skoro uvek biti prednost ‘desktop’ rešenja: inegrisanost baze podataka i middlewarea, kao i tamo gde je izgled interfejsa važan. I brojnost tima koji je potreban da se nešto uradi. Uvek navodim sebe kao primer, Pop i ja, tj. više Pop manje ja B);  smo dobili na tenderu za Koordinacioni centar firme kao što su Informatika, Tehnikom i još neke velikane domaće IT scene. Ja sam, prema Ugovoru, bio jedini koji se tamo bavio informacionim sistemom i razvijao sam ga sam u 4D-u, pri tome uz administraciju Mac OS X servera, WebSTAR-a i u velikoj meri dvadesetak Macova koje su kupili. Ko god je imao dodira sa Čovićem zna kako on radi i da tu priče ‘za taj izveštaj mi treba tri dana’, inače opravdane za one koji rade u Oracle ili sa nekim SQL serverom, ne prolaze, jer njemu taj izveštaj treba za dva sata inače mu neće više nikad ni biti potreban. Imao sam ja lep mesečni income od toga, ali ti garantujem da bi ga Informatika koštala bar dvadeset puta više, a otprilike toliko puta manje bi bili ‘responsive’. Zato smo i dobili na tenderu.

A ti dobro razmisli koliki bi tim morao da imaš ako bi se opredelio za, recimo PHP/MySQL rešenje i koliko bi tim koji odlično poznaje AJAX tehnologiju u sprezi sa PHP-om koštao. Sam u tom alatu ne bi imao šanse da reaguješ na vreme. Samo da ti navedem drugi primer, jedan član foruma se profesionalno bavi Web dizajnom i držao je otvoren konkurs za PHP programera par meseci. Na moje pitanje kako to da ne može da nađe nikog, bar za PHP imaš ljudi koliko hoćeš, on mi je rekao da 95% njih koji su mu dolazili nemaju pojma. Ukratko, posle par meseci je primio dvojicu, jednog koji nešto zna i jednog koji je bio iskren i rekao da ne zna ništa, ali da želi time da se bavi i da je voljan da uč.

Doduše, što se inegrisanosti tiče, to eliminiše u velikoj meri RealBASIC (ne znam koliko je on integrisan sa njihovom SQL bazom koju su nedavno, tj. tokom ove godine koja je na izmaku, počeli da prodaju).

Post edited by: madamov, at: 2007/12/31 09:32

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 31 December 2007 09:38 AM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Човек само хоће да стави пар сличица на екран и направи user interface мало занимљивијим. То је, иначе веома једноставно урадити у FileMaker-u, и није вредно учења нових технологија.

Ne bih rekao da je samo to, podseti me kako ono beše Filemaker stoji sa izgledom menija aplikacije? Tj. da li se isti ponaša kao i u svim drugim aplikacijama, tj. može li se kastomizovati i napraviti da lič kao pravi meni aplikacije? Kad god sam video rešenje u Filemakeru to se svodilo na jedan ‘splash screen’ iz kojeg se pozivaju opcije programa. Mogu li se definisati sopstvene akcije na Cut, Copy i Paste opcijama u Edit meniju?

Ovo možda izgleda glupo pitanje, ali uopšte nije, veruj mi, u Španiji sam trošio nenormalno mnogo vremena da u 4D-u napravim neke stvari da radi kao normalna aplikacija, zato što su to tražili klijenti. Na primer, baš sa menijima, tadašnja verzija 6.0.x nije dozvoljavala da se postave custom akcije na standardne opcije u Edit meniju, pa smo na kraju krenuli sami u, a potom i platili, razvoj plugina samo za to.

Post edited by: madamov, at: 2007/12/31 09:40

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 31 December 2007 02:08 PM   [ # 11 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1850
Joined  2006-11-24

Miki, verujem da si pro za 4D i da možeš da odgovoriš na zahtev u rekordnom roku i da bi za web varijantu možda trebalo više ljudi, ali su, bar meni, mogućnosti web aplikacija ravnopravne sa ne-web aplikacijama.
Čisto da se neko ne nakač iz sredine: ne mislim da media playere i file archivere i da sav softver ikad može/treba da bude zamenjen web aplikacijama.

Inače, ovo što si rekao za tvog prijatelja i PHP bagru kod nas me uopšte ne čudi. Zbog nenormalno velike gomiletine idiota koji su upalili Front Page i misle da su web dizajneri, ili onih koji znaju da promene dve linije u tuđem .php kodu i misle da su web developeri, PHP je kod nas (a možda i napolju, za tamo ne znam) dobio prizvuk neozbiljnosti i neke inferiornosti.

A kontam i da ljudi koji znaju da programiraju za web slackuju iz nekog razloga.
Primera radi, kad sam išao na intervju za posao pre mesec dana, šef mi je izneo ideje za neka 3 projekta koja bi trebalo uraditi. Rekoh mu da, po mojoj proceni toga što je tad rekao, za sva tri (zajedno) treba oko mesec dana, ali treba dodati još vremena jer idu praznici. On se tu nacerekao jer misli da ni prvi ne može da se uradi ispod dva meseca… Rekoh ok. Nakon razgovora mi je kolega s faxa, koji me je i doveo u firmu, objasnio da je u toj firmi poenta izmusti što više para iz američkih finansijera i da se projekti rade ‘lagano’...
No, posle mi je dodeljen pilot-projekat sa rokom od 2 nedelje, koji sam završio za 10 sati, raspoređenih na 3 dana - jer se ima vremena - i to sa svim ispravljanjem grešaka i doradama i sl.

Poenta svog ovog pričanija je - ko ume, može.

 Signature 

Carnival of Flesh

Profile
 
Posted: 31 December 2007 03:48 PM   [ # 12 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Miki, verujem da si pro za 4D i da možeš da odgovoriš na zahtev u rekordnom roku i da bi za web varijantu možda trebalo više ljudi, ali su, bar meni, mogućnosti web aplikacija ravnopravne sa ne-web aplikacijama.

Radim ja i Web rešenja u 4D-u. B)

Po meni nisu u sistemima koji moraju da budu jako integrisani i sinhronizovani. Na primer, multiuser aplikacija gde događaj na jednom klijentu mora da pokrene proces na drugom klijentu u vrlo kratkom roku, recimo da malo olakšamo stvar za Web aplikaciju, u sledeće dve sekunde.

Šta će Web programer da uradi? Na klijentu koji treba da odgovori na zahtev će da postavi kod za refresh na svake dve sekunde koji će na serveru da pozove lnik koji će da pokrene skript koji će da proveri da li je drugi klijent javio da treba da se pokrene metod, pa ako jeste radimo redirect an skript koji će da izvrši stvar, zar ne? OK, recimo da može ovako da se izvede, ja za drugi načn kod request and response sistema ne znam osim čestog refresha. Idemo dalje, recimo da na klijentu koji to treba da radi inače radi korisnik naše aplikacije šta će naša aplikacija da uradi? Recimo kod logovanja na sistem da otvori prazan prozor u kojem će sve vreme u pozadini da radi refresh dok korisnik u drugom prooru ili prozorima normalno koristi našu aplikaciju. OK, malo nezgrapno, ali može, nego šta ćemo kada njegovo veličanstvo obično, kako mi to kažemo, glupi korisnik zatvori taj prozor greškom? I tako dalje i tako dalje. Navedenu situaciju ja u 4D-u rešavam jednom komandom (REGISTER CLIENT) kod startupa i čak mi ni ne treba među faza na serveru jer uz pomoć komande Execute on client mogu metod da pokrenem na jednom klijetnu direktno sa drugog klijenta. Što će reći, dve linije koda za čtavu priču od maločas.

Poenta svog ovog pričanija je - ko ume, može.

Naravno da poslovna rešenja realizovana kao Web aplikacije imaju svoje mesto, ali treba jasno staviti do znanja da ona imaju određena ograničenja i određene prednosti. Recimo, kao kod 4D-a, ali za razliku od drugih baza (4D je jedini RAD alat za koji znam da to radi na ovakav načn u klijent server okruženju); centralizovani uograde aplikacije. Onog trenutka kada postaviš novu verziju aplikacije na server ona je nadograđena i klijentima. To je, za developera, očgledna prednost. Mana je gomila koda kojim treba opteretiti HTML stranu da bi se simulirao interfejs koji se u nekom drugom desktop alatu uradi za par minuta. Recimo, maska za unos fakture i njenih stavki sa lookupom za ime klijenta i naziv proizvoda i validacijom unosa (datuma, iznosa, stanja na zalihama i slično) U redu, dobar AJAX framework može dosta toga da reši u ovom slučaju, čak imamo jedan i za 4D-ov integirani Web server, ali ostaje problem vremena i ljudi potrebnih da se obavi ceo posao, a time i cene.

A ko ume može prinicp važi za sve alate, samo treba dobro znati koji je najbolji za primeniti za zadati problem. Mogu ja u 4D-u za jedan dan da napravim mali FTP klijent, ali ko bi koristio FTP klijent od 30 MB koliko danas izađe nezavisni izvršni fajl napravljen 4D-om. Pravili su ljudi i grafičke igre u 4D-u kao ‘proof of concept’, u stvari više kao demonstracije mogućnosti nekih novih komandi, prvenstveno komande MOVE OBJECT, svojevremeno uvedenih u 4D verziju 6.7, ali niko nije lud da to radi za novac jer takve igre ili niko ne bi kupovao ili bi koštale mnogo da se naprave.

Post edited by: madamov, at: 2007/12/31 16:07

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 31 December 2007 05:00 PM   [ # 13 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Из твог коментара закључујем да се последње три, можда четири године ниси бавио FileMaker-oм.

Ma nisam se bavio uopšte, nego umem da gledam. B)

Интересантно је чути шта људи мисле о верзији 9 , која је увела ESS, PHP Site Assistant, Layout Object Resizing, Conditional Formating и још доста, мање или више интересантних ствари.

PHP? Hm, ja sam bio ubeđen da Filemaker funkcioniše kao Web server, tj. da ne koristi neki treći Web server.

Filemaker kao client за MySQL ? Не да није немогуће, него ради врло добро.

Ne znam ko te to pitao, a što bi bilo čudno da može? Pa 4D to može od početka sa raznim bazama (Sybase, Oracle, PostgreSQL, MS SQL Server); samo ne znam kakve veze to ima sa temom?

Post edited by: madamov, at: 2007/12/31 17:02

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 31 December 2007 05:33 PM   [ # 14 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  23
Joined  2006-08-05

.

PHP? Hm, ja sam bio ubeđen da Filemaker funkcioniše kao Web server, tj. da ne koristi neki treći Web server.

To je isto tako nova opcija u Filemaker 9. Sve vreme pokusavam da kazem - moras biti u toku sa onim sto (ne) preporucujes.

Ne znam ko te to pitao, a što bi bilo čudno da može?

Ta recenica je bila namenjena onima koji su jos u dilemi koji alat da izaberu i kojima bi ova cinjenica nesto znacila. Rad sa External SQL Source je FileMaker uveo sa verzijom 9. To ranije nije bila opcija, ali sada radi

Profile
 
Posted: 31 December 2007 05:51 PM   [ # 15 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

To je isto tako nova opcija u Filemaker 9. Sve vreme pokusavam da kazem - moras biti u toku sa onim sto (ne) preporucujes.

Šta je tačno nova opcija, wizzard za kreiranje PHP koda za povezivanje na Filemakerovu bazu ili mogućnost da Filemaker sada koristi eskterni Web server jer je do sada koristio interni? Nisi mi odgovorio da li uopšte ima interni Web server?

Ne moram da budem ekspert u nečemu da bih ga preporučo ili ne, to grešiš.

Ta recenica je bila namenjena onima koji su jos u dilemi koji alat da izaberu i kojima bi ova cinjenica nesto znacila. Rad sa External SQL Source je FileMaker uveo sa verzijom 9.

Hm, ta rečenica je bitnija onome ko je dostigao neki maksimum koji Filemakeorva baza može da podnese, pa mu je interesantno da podatke migrira na SQL server, a zadrži uloženo u razvoj aplikacije u Filemakeru tako što će ta aplikacija ostati kao front end za SQL server.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
 1 2 > 
1 of 2
‹‹ Modelovanje      FileMaker 10 uskoro ... ››