Izrada fontova
Posted: 06 December 2005 12:57 PM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Kad već načesmo temu oko nove verzije Fontographera, da nastavimo u istom stilu. Bavi li se ko izradom ili adaptiranjem fontova?

Svojevremeno smo Godža (SIT na EliteSecurity forumu, ovde se još nije registrovao) i ja, zajedno sa još nekim ljudima, napravili firmu i tada sam na svom IIci-u napravio makro u QuickKeysu koji je gonio FontStudio (po meni najbolji program za editovanje fontova, pravio ga LetraSet) i tako ‘istabačo’ nekih stotinak familija originalnih PostScript fontova u kodni raspored koji smo tada usvojili (ako negde naletite na fontove koji imaju Bp u imenu, to su ti).

Odavno to nisam radio, pa me interesuje kakva je sad situacija kada postoje OpenType fontovi i kada sve više aplikacija, pogotovo onih bitnih za DTP, podržavaju Unicode. Da preformulišem pitanje, ima li uopšte potrebe za adaptiranje fontova?

Post edited by: madamov, at: 2005/12/06 12:58

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 06 December 2005 11:42 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  239
Joined  2005-10-31

Hm, ja mislim da baš i ne. Retko, vrlo retko moram da posegnem za FontLabom u firmi, kada neki klijent zapne baš za neki levi font bez domaćih karaktera. To je bar moje mišljenje.

A kako je bio rešen copyright tih bp varijanti?  :whistle:

Profile
 
Posted: 07 December 2005 11:30 AM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

henrik wrote:

Hm, ja mislim da baš i ne. Retko, vrlo retko moram da posegnem za FontLabom u firmi, kada neki klijent zapne baš za neki levi font bez domaćih karaktera. To je bar moje mišljenje.

Tako sam i pretpostavio.

A kako je bio rešen copyright tih bp varijanti?  :whistle:

Mi ih zaštićivali nismo. B)

Šalu na stranu, u to vreme nam je neko ispričao, ne znam da li je to možda bio čak i g. Veljović lično, da su kod fontova mogli da se zaštite ime i PostScript kod fonta, a izgled ne. Što će reći da te niko ne može tužiti ako uzmeš originalnu Helvetiku, odštampaš je po jedan karakter na A4 stranu, skeniraš, vektorizuješ, uvezeš u Fontographer i napraviš font od tih slika, dajući mu ime Suisse ili neko drugo, nezaštićeno, ime.

Post edited by: madamov, at: 2005/12/07 11:45

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile