Pomoc !
Posted: 16 March 2014 10:53 PM
Newbie
Rank
Total Posts:  6
Joined  2014-03-16

Zdravo svima,

Unapred se izvinjavam ako je neko ovaj problem vec prijavio, ali ja odgovor nisam nasao a mislim da ovde neko od vas experata moze da mi pomogne.

Naime ja jos uvek ucim da koristim Mac OS i napravio sam jednu gresku. Imam MacBook PRO early 2011. Dobio sam ga od kolege na poklon i na njemu je bio instaliran OS. Koristio sam ga dok nisam kupio novi u USA i sada sam hteo da prodam stari. Medjutim prethodno sam hteo da reinstaliram nekako OS, i malo brzopleto sam izbrisao OS misleci da cu sa mojim iTunes user-om moci da instaliram i raniju verziju OS-a. Medjutim to se nije desilo i ja sam sada u problemu. Ne znam kako da recover-ujem sistem jer nemam user i pass uz pomoc koga se to sve to sredjivalo ranije. Nemam vise kontakt sa osobom koja je posedobala ovaj Mac ranije.

To je prvi deo problema. Drugi deo problema je sto sam ja taj Mac iskljucio i stavio negde sa strane, i danas kada sam pokusao da ga ukljucim da bi slikao sta mi izbacje kada se ukljuci, poceo je da izbacuje slicicu foldera na kome je upitnik. Taj folder je na sredini ekrana i treperi.


Negde sam procitao da je naisao na gresku u boot-ovanju i da to moze da se resi drzanjem com+opt+p+r dok se ne cuje start zvuk 3 puta i posle se pusti. Medjutim to nije resetovalo nista i tu sam stao sa istrazivanjem i radnjama na svoju ruku i nasao ovaj forum.

Molim vas da mi neko pomogne, bio bih mu zahvalan.

Hvala,
Milos

Profile
 
Posted: 17 March 2014 09:19 AM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Butuj se sa Command-Option-R što forsira Internet Recovery, prethodno budi u dometu neke WiFi mreže ili poveži računar kablom na internet.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 17 March 2014 09:24 AM   [ # 2 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  6
Joined  2014-03-16

Hvala, evo odmah sam pustio internet recovery. Radi, potrebno mu je oko 20ak minuta.

Neka ideja kako da instaliram OS posle toga?

/edit

Mislim da na ovu verziju osnovni OS ide OS X, ako se ne varam.

Post edited by: mrgudez, at: 2014/03/17 09:36

Post edited by: mrgudez, at: 2014/03/17 10:11

Profile
 
Posted: 18 March 2014 02:19 AM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

@mrgudez

Pa na sve MacBook Pro računare ide OS X 😊

Mac OS 9 ne možeš da instaliraš i da hoćeš, osim možda u nekom emulatoru koji bi emulirao hardware iz vremena dok je Mac OS 9 bio aktuelan.

OS X je naziv operativnog sistema (čta se Ou Es Ten i to ‘Ten’ ne označava desetu verziju); a ne naziv verzije (naziv ‘Mac OS’ se koristi za onaj stari Mac OS 9 i ranije verzije tog operativnog sistema, ali to je sasvim drugi OS, a ne neka ranija verzija OS X-a… OS X je zasnovan na NeXTStep operativnom sistemu i OS X spada u UNIX sisteme, a stari ‘Mac OS’ se ne ubraja ni u neku ‘širu familiju’ UNIX sistema)... Verzije OS X-a se obeležavaju ili posebnim nazivima koje različte verzije imaju (na primer, Leopard, Snow Leopard, Lion, Mountain Lion, Mavericks…) ili kao ‘10.7’, ‘10.8’, ‘10.9’ i tu broj ‘10’ označava naziv OS-a, a drugi broj verziju (tako da, kada budu došli do desete verzije OS X-a, trebalo bi da bude ‘10.10’, pa posle toga bi trebalo da ide ‘10.11’...); a updateovi određene verzije se označavaju u stilu ‘10.9.1’, ‘10.9.2’ i slično (treća cifra označava update određene verzije… pod ‘update’ tu mislim na one kao pakete updateova, slično možda kao oni ‘Service Packovi’ na Windows… znač, treća cifra označava takvu verstu updatea).

Što se instalacije OS X-a tiče… imaš Disk Utility tamo da preformatiraš hard disk ako hoćeš da radiš ‘clean install’ i posle kad pokreneš instalaciju samo prati uputstva na ekranu (instalacija se uglavnom svodi na odabir particije na koju hoćeš da instaliraš i klik na ‘install’... i nakon instalacije podesiš koje hoćeš korisničko ime da ti bude i slično… samo prati uputstva na ekranu… tokom tog podešavanja ima i opcija da napraviš svoj Apple ID ako već nisi napravio svoj Apple ID do sada).

Post edited by: indijanac, at: 2014/03/18 02:22

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 18 March 2014 09:21 AM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Nisam probao od kad je izašao Mavericks, ali bi trebalo njega da ti instalira. Naime, ta mašina je došla sa Snow Leopardom, tako da imaš pravo na besplatni Mavericks,  a Internet Recovery radi tek od Liona, pre nije postojao.

Je li proverio neko u praksi?

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 20 March 2014 09:03 PM   [ # 5 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  6
Joined  2014-03-16

Moj problem je sto sam ovaj mac nabavio odavno i polovan. I nisam nikada imao potrebu da reinstaliram ista bilo sta. U medjuvremenu sam bio u USA i kupio sebi novi late 2013. I rekoh, ajde da reinstaliram OS na starom kako bi ga spremio da ga prodam. Mislio sam da cu moci da iskoristim svoj ID gde i je registrovan novi Mac, medjutim to nije bilo moguce 😊 a ja sam brzopleto obrisao OS i sada, nit imam stari ID preko koga je registrovan ovaj Mac niti mogu sa svojim novim 😊 Ima fora da se instalira preko flesha i to upravo istrazujem.

Profile
 
Posted: 20 March 2014 11:49 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Imaš onaj createinstallmedia UNIX tool u samoj instalaciji Mavericksa, pogledaj uputstvo ovde:

http://support.apple.com/kb/HT5856

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 21 March 2014 01:00 PM   [ # 7 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  6
Joined  2014-03-16

Hvala za ovaj link dosta mi je pomogao. Regularno sam instalirao Maverick - Ostaje da ko ga bude kupio se loguje na svoj ili kreira novi Apple nalog.

TIP:

Mozda neko bude morao/zeleo da instalira preko flesh-a OS. Ako ima takvih, evo jednog tip-a koji ce mnogima trebati a koji nije napisan ni u jednom od ovih tutorijala, a to je : Prilikom pokretanja instalacije sa bootable-a flash-a, moze se desiti da sistem izbaci gresku da ne moze da autorizuje Maverick. Nemojte da panicite kao sto sam ja :D, u pitanju je datum koji nije podesen u sistemu. Sve sto treba da uradite jeste da otvorite terminal i kucate datum u sledecem formatu:

date 032101022014

znaci prvo ide mesec, pa dan, pa cas, pa minut, pa godina. Udarite enter i ugasite terminal, ponovo se vratite na pokretanje instalacije i bice sve ok.

Poz

Profile