1 2 3 > 
1 of 3
Debakl prodaje iPhone 6 u Srbiji u najavi
Posted: 27 October 2014 09:45 PM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2279
Joined  2010-04-06

Nije bitno da li neko to zeli ili ocekuje, ono sto cu ukratko napisati je mala analiza na osnovu mog licnog zapazanja i analiziranja.

Naime, nedostatak zvanicnog ugovora o kanalskoj prodaju - distributerskoj sa garantovanim kolicinama, uzrokovace da ce iPhone 6 i 6+ biti dostupni kod nasih provajdera u smesno malim kolicinama, citajte ‘na kasicicu’.
Ako je u vecini zapadnih zemalja, a obisao sam licno 3-4 za zadnjih mesec dana, gotovo nemoguce uzeti neki model osim 6 16gb silver i 128gb silver , slicno i za 6+, (Austrija, Nemacka, Francuska. Spanija) pogotovo u zadnjih 2 nedelje, snabdevanje je smanjeno, zvanicni Apple store kao i distribucije u Hong-Kongu ne dobijaju vise od par komada dnevno. U USA je vreme cekanja 3-4 nedelje za online porudzbine.
Apple je dosao u nezgodan polozaj da isporuke ne prate potraznju, sto se retko desava kod njih, a to sve nam govori da u novembru i decembru inace udarnim mesecima za prodaju, ne mozemo ocekivati neku znacajnu kolicinu telefona kod nas.
Dokaze za ovo imate u ponudi Telenora, u pre-order opcijama Telekoma, ne pojavljivanju zvanicne ponude kod Vip-a.
Mozete ocekivati:

1. Ogranicen izbor modela i kolicine telefona
2. Liste cekanja
3. Zamenske uredjaje dok cekate svoj iPhone i dok vam ugovor tece, jer cete morati da platite telefon i pre nego ga dobijete
4. Modeli iPhone 6 bice dostupni uglavnom u 128GB varijanti, manje 16GB, a najmanje 64GB, 6+ verovatno samo u 16GB varijanti, sa bojama koje vam provajderi ponude.

Zato savet, nemojte zuriti sa potpisivanjem ugovora, debakl ce biti velikih razmera jer ne postoji teoretska sansa da bilo koji od provajdera nabavi dovoljnu kolicinu - srazmerno potraznji u ovom periodu godine.
Ako neko sumnja, neka pita nekog drugog ko ima iskustva sa trazenjem robe u distributerskim kanalima ovog tipa, kad je nestasica.

I za kraj, iskreno se nadam da necu biti u pravu, da cete svi uzeti telefon koji zelite, za 1din. za sto manje para i sa sto kracim ugovorom 😊

 Signature 

 http://www.idoktor.biz Servis i prodaja Apple uredjaja u Novom Sadu 

Profile
 
Posted: 27 October 2014 10:38 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  260
Joined  2007-09-07

Meni ovo lič na klasičan FUD članak, pa ako nije problem voleo bih da znam na osnovu čega zaključuješ da nema zvaničnog ugovora o kanalskoj prodaji?

I za zapisnik, nisam prodavac iPhone-a, niti imam ikakve veze sa operaterima, sem što moram da im plaćam mesečni harač.

 Signature 

iMac 27-inch

Profile
 
Posted: 27 October 2014 10:38 PM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

Sta nedostaje u ponudi telekoma?

Profile
 
Posted: 27 October 2014 11:32 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2279
Joined  2010-04-06

evo saznacemo za koji dan sve

 Signature 

 http://www.idoktor.biz Servis i prodaja Apple uredjaja u Novom Sadu 

Profile
 
Posted: 27 October 2014 11:42 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

Na uzorku od jednog komada mene, mnogo tacaka gore sire paniku bezveze.

Danas su me zvali iz mtsa da potvrdim narudzbu i mogao sam da biram i model i memoriju i boje. Svi modeli, sve memorije i sve boje su bili dostupni. Telefon naravno stize sa ugovorom za par dana. Nije dinar ali sam ga uzeo na 24 rate pa to izadje bas smesno. Mogao sam da biram i tarifu naravno. Uz najbezvezniju tarifu, posto telefon retko koristim, to izadje oko 3500 mesecno na 24 meseca, sa ukljucenom cenom telefona.

Stvarno ti zelim uspeh ali ovo gore lici na iznenadnu pojavu svraba lagera. Nadam se da gresim posto ako je marketing onda nije neki.

Profile
 
Posted: 28 October 2014 12:33 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2279
Joined  2010-04-06

Ratel je izdao danas odobrenje:

http://registar.ratel.rs/cyr/reg214?action=table&filter=iphone&vazece=&broj_potvrde=&nosilac_potvrde=&datumIzdavanja=&datumVazenja=


Powercom - Apcom je uvoznik pa ce verovatno raditi i servis i sve kao sto je bilo i do sad za njihov uvozni program.

Ovo sto sam gore napisao je moje subjektivno misljenje, vreme ce me demantovati ili pokazati da sam bio u pravu.

 Signature 

 http://www.idoktor.biz Servis i prodaja Apple uredjaja u Novom Sadu 

Profile
 
Posted: 28 October 2014 08:25 AM   [ # 6 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  962
Joined  2007-12-10

uopste ne mislim da ce biti takav debakl kao sto pises. to ce prvo da se ‘naoruzaju’ novim iPhone-om svi neki funkcioneri, direktori, savetnici, svi kojima ce to da plati drzava, agencija ili firma. a onda i pokoji korisnik iz obicnog naroda, a mozda i vise njih. jer po meni, logika ce biti jednostavna:
- ako moze da mi drzava/firma/agencija plati - sto da ne
- ako me isto kosta kod zvanicnog prodavca sa garancijom i svim tim, sto bih uzimao kod preprodavaca ako posle ne mogu da ostvarim neka svoja prava.
tako da onaj prvi post zaista lici na ono sto kolega pomenu - ‘svrab lagera’. uostalom, videcemo.

Profile
 
Posted: 28 October 2014 09:44 AM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2279
Joined  2010-04-06

ne volim da pisem o ciframa, ali recimo da sam prodao >50kom. iPhone 6, a ostalo mi je manje od 5 na stanju i to je rezervisano 3 od tih 5 za kupce, bez da sam radio zamene uz doplatu, pa ako me ‘svrbi’ za toliko onda bas i nisam neki trgovac 😊

Pretpostavljao sam da ce ovo moje zapazanje da bude ovako protumaceno, zato sam i post poceo sa malim disklejmerom ako vidite, zelim vam samo reci i da zavrsim sa komentarima dok ne krene prodaja, da je nemoguce naci u distribuciji ozbiljnu kolicinu bilo kog proizvoda u novembru i decembru na IT ili trzistu moblinih telefona bez prethodnih ugovora i placenih avansa 😉 Kao neko ko se bavi ovim 15 godina, mislim da znam o cemu govorim, a vi tumacite kako hocete. Prosao sam kroz mnoge faze nestasica, preplavljenog trzista raznim IT komponenata i ostalih stvari kojima sam trgovao, tako da malo bolje mozda ‘mirisem’ situaciju. Samo vam savetujem da ne zurite sa obavezivanjem ugovorom jer jednostavno telefona biti nece u dovoljnoj kolicini.
Jedina mogucnost da ih nabave ce biti da ih plate 15-20% vise, ali to ce biti malo teze.

 Signature 

 http://www.idoktor.biz Servis i prodaja Apple uredjaja u Novom Sadu 

Profile
 
Posted: 28 October 2014 09:54 AM   [ # 8 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  962
Joined  2007-12-10

vidi druze, bez ikakve zle namere, ali tako se namestilo - evo kratkog rezimea:
- ti prodajes taj Apple asortiman i za sada ti dobro ide
- takoreci dominiras na trzistu, cujem samo o.k. stvari, da si za dogovor i ekspeditivan-znaci imas dobar lager i nabavu
- pocinje zvanicna prodaja i distribucija iPhone-a kod nas, po ceni vecoj nego na drugim trzistima, ali uporedljivo sa cenama po oglasima
- onda ti uleces sa onakvim licnim komentarima.
i sta onda covek da misli? mozda si mogao da se strpis malo sa tim komentarima, pa da se vidi za koji dan.
eto ja toliko, bez ikakve lose namere.

Profile
 
Posted: 28 October 2014 09:59 AM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2279
Joined  2010-04-06

ne zameram ja nikome nista, takve sam komentare i ocekivao 😊

iskreno bih zeleo da nisam u pravu, jer ce prisustvo veceg broja Apple uredjaja i meni koristiti ma sta neko mislio, iskustva drugih trzista to potvrdjuju, zeleo bih da dobijemo i srpski apple store i sve sto bi trebalo da postoji, ali se bojim da ce ovo da ispadne ‘major fail’ jer je trenutak nesretno odabran, a opravdanje nemusto i glupavo…no videcemo za par dana sve 😊

posto mi u Srbiji volimo da ‘gojimo prase uoci Bozica’ 😊 bice nam kao i sa svim drugim projektima slicne dinamike, eto to je logika

Post edited by: idoktor, at: 2014/10/28 10:10

 Signature 

 http://www.idoktor.biz Servis i prodaja Apple uredjaja u Novom Sadu 

Profile
 
Posted: 28 October 2014 07:46 PM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

iDoktor wrote:

Powercom - Apcom je uvoznik pa ce verovatno raditi i servis i sve kao sto je bilo i do sad za njihov uvozni program.

Ako nema nekih izmena, tj. da Telekom nije uposlednjem trenutku promenio odluku, jedini serviser bi trbalo da bude Macola. Preduguvor potpisan još u Aprilu.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 28 October 2014 10:37 PM   [ # 11 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2279
Joined  2010-04-06

To sam i ja danas saznao, tako da je verovatno tacno za Macolu.

 Signature 

 http://www.idoktor.biz Servis i prodaja Apple uredjaja u Novom Sadu 

Profile
 
Posted: 30 October 2014 10:25 PM   [ # 12 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2279
Joined  2010-04-06

1. cin prvi - VIP nece prodavati u pocetku iPhone zbog neke zavrzlame oko ‘uvoza’ telefona i oznaka modela

2. cin drugi - u Telenoru ‘rasprodati’ najpovoljniji modeli, verovatno svih 100-200kom sto su imali

cekamo dalje…

 Signature 

 http://www.idoktor.biz Servis i prodaja Apple uredjaja u Novom Sadu 

Profile
 
Posted: 31 October 2014 10:01 AM   [ # 13 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

VIP je izgleda probao prvo da prodaje ono što je uvezao sam pre jedno mesec dana mimo bilo kakvog Ugovora, a ne ovo što treba da uzima od Telekoma.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 31 October 2014 01:19 PM   [ # 14 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  231
Joined  2007-02-20

A ima li neko ideju zašto u još uvek nema ničega između Senegala i Sejšela u listi zemalja? Ako nas tu ne dodaju, to će onda stvarno biti debakl. Da li se uopšte desilo u nekoj zemlji da se zvanično prodaje iPhone, a da u njoj nema App Store?

Profile
 
Posted: 31 October 2014 05:44 PM   [ # 15 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2279
Joined  2010-04-06

Nema i nece biti jos neko vreme lokalizovan App store.

 Signature 

 http://www.idoktor.biz Servis i prodaja Apple uredjaja u Novom Sadu 

Profile
 
 1 2 3 > 
1 of 3