1 2 3 > 
1 of 3
Mac OS X 10.11 El Capitan
Posted: 09 June 2015 07:38 PM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Najavljen je, pa da započnemo temu.

Ono malo mi se dopalo, tabovi u Mailu posebno.

Edit: ispravljen naslov

Post edited by: cika_kosta, at: 2015/06/09 23:42

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 10 June 2015 08:40 AM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  259
Joined  2010-07-21

Unapređenja Mail aplikacije i rada sa full-screen mi se dopadaju i koristiće mi u radu. Ove fore sa Safarijem OK, mada ja sam starovremski čovek, meni je više od 4 taba mnogo :D

Naziv OS je urnebesan. Kapiram toponime na španskom, ali ipak :lol:

 Signature 

Eager to learn

Profile
 
Posted: 10 June 2015 10:08 AM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Kalifornija, šta ćeš. B) Zamisli da su izabrali Arizonu, bilo bi sve na indijanskim jezicima. B)

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 14 July 2015 08:57 PM   [ # 3 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  10
Joined  2012-09-27

Backstory:
Korisnik sam Mountain Lion-a zbog najboljeg performansa ikad (lično) vidjenom u OS X-u. Takodje zbog starije mašine (late 2008 MacBook) bežim od noviteta kao što je bio Yosemite. Instalirao sam ga i družio se sa njim mesec dana.. Toliko sam imao živaca i strpljenja. Jednostavno, očajan je za rad i sa ML-om ne može da se poredi što se tiče performansa. Banalan primer: Yosemite sam morao da restartujem na svakih pola sata kako bih dobio performans koji sam imao i pre; A sad kad sam se vratio na ML, Macbook resetujem (skoro pa samo kad izadje neki sistem ili app update) u proseku na svakih nedelju i po do dve ( U PROSEKU ) i performans se ne menja. Usporenja počnjem da primećujem tek nakon jedne nedelje korišćenja (ne resetovanja).

Pitanja:

Da li je IKO instalirao public beta?
Da li da instaliram PBetu ili očekujem bilo šta od 10.11 uopšte? (željan sam da pomognem epl-u, ali takodje ne želim da restartujem sistem u proseku svakih pola sata kako bi mi sistem radio kako treba; KAKO TREBA = kao što mi sad radi ML).

Profile
 
Posted: 14 July 2015 09:43 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2341
Joined  2005-04-28

Вероватно је то овај модел у питању:
http://www.everymac.com/systems/apple/macbook/specs/macbook-core-2-duo-2.0-aluminum-13-late-2008-unibody-specs.html

Поставља се питање колико радне меморије имаш (RAM) и да ли имаш Ес-Ес-Де (SSD) или хард диск (који тачно хард диск)?

И најбитније шта радиш на том рачунару?

 Signature 

🍎 Дарко Селаковић

Profile
 
Posted: 14 July 2015 09:54 PM   [ # 5 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  10
Joined  2012-09-27

Nije SSD.
4GB RAM.
Šta radim?
Radim sve. Bukvalno. Programiram, radim muziku i dizajn kol’ko tol’ko sto mi je potrebno za aplikacije koje radim. Zahtevniji programi koje sam na Yosemite bukvalno gadio i palio na svakih pola sata: XCode (+ nekad simulator i instrumenti); LogicPro, Photoshop a uskoro i ableton LIVE.
Takodje, nosim ga ponekad kao pratecu opremu zbog NI TRAKTOR KONTROL S4, pa ga i tu koristim, i zbog tog razloga NE SMEM da imam RAM cleaner što je totalan debilizam jer to nije potrebno za OS X 10.8 i starije.

Profile
 
Posted: 14 July 2015 11:07 PM   [ # 6 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

RAM cleaner ti ne treba ni za jedan sistem na mac-u. Poenta rama je da bude iskorišćen a ne da zvrji prazan ko što se većina winblows gurua pale.

Što se tiče te mašine i programa koje koristiš, 4gb je malo. Malo je za svakodnevni rad a tek za programe poput photoshopa i xcode-a.

Dakle, SSD i bar 8GB rama će rešiti problem sporosti. Ja sam to uradio na svom mbp2010 a i bratu koji ima macbook alu 2008, i to su potpuno drugačje mašine sa 8gb rama i ssd-om.

Ni kapetan ti neće pomoći da ti komp bolje radi od 10.8 sistema jer su neuporedivi po pitanju zahtevnosti, a i puno očekuješ od kompa koji je 7 godina star, budimo ipak realni. Ja se divim Apple-u da je uopšte dozvolio instalaciju kapetana i josemitija na tako stare mašine. Čak je i u davna vremena PPC mašina bilo skoro nemoguće da se softverski potpuno podrže mašine starije od 5god.

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 15 July 2015 08:24 AM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Ja samo imam jednu poruku: ako radiš sa mašinom nemoj na nju da stavljaš beta verziju nikako, to se radi sa neprodukcionim mašinama ili na eksterni disk pa probaš.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 15 July 2015 03:09 PM   [ # 8 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

:blink:

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 16 July 2015 12:58 PM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

@kneejah77

Novije verzije OS X-a keširaju često korišćene datoteke u RAM, da bi se RAM bolje iskoristio i da bi se time ubrzalo otvaranje često korišćenih datoteka. Pored toga, OS X (novije verzije) kompresuju RAM memoriju da bi što više stvari stalo u RAM.

RAM bi trebalo da se maksimalno iskoristi, a ne da što više RAM memorije stoji prazno i da ti se svaki put sve iznova učtava u RAM sa hard diska i da se sistem tera da swapuje na hard disk… ako nekoj aplikaciji bude bilo potrebno više RAM memorije, OS X će automatski da oslobodi RAM po potrebi, onda kada bude bilo potrebno i koliko bude bilo potrebno jer nema smisla da RAM stoji neiskorišćen.

Takozvane ‘RAM Cleaner’ programe ne bi trebalo koristiti jer oni stvarno ništa korisno ne rade i samo smetaju sistemu da efikasno koristi RAM… neki ‘RAM Cleaner’ će pre da ti uspori sistem, nego što će nešto da ubrza… ‘RAM Cleaner’ programi zauzmu što više RAM memorije za sebe (prepune RAM kao da si pokrenuo neku jako loše isprogramiranu aplikaciju koja ima vrlo ozbiljan memory leak) da bi naterali OS da izbaci što više drugih stvari iz RAM i onda ‘RAM Cleaner’ oslobodi RAM koji je zauzeo… i tako teraju sistem da prazni RAM… i šta onda… onda će sistem ponovo morati sa hard diska ili SSD-a da učtava u RAM razne stvari, što će da uspori sistem, pogotovo ako učtava sa običnog hard diska.

Što se brzine tog MacBooka iz 2008 tiče… ne znam kakve performanse očekuješ od toliko starog laptopa… taj laptop ima slabiji procesor nego iPhone 5S prema Geekbench 3 testovima (Uzgred… Novi iPod Touch od 200 dolara ima slične performanse kao iPhone 5S)... na GFXBench testovima za grafiku je grafika na iPhone 5S u skoro svim kategorijama dobijala znatno bolji rezultat od tog laptopa… još imaš običan hard disk, a i noviji laptop hard diskovi od 5400rpm na ‘sequental read’ testovima imaju nižu brzinu čak i od interne memorije u iPhone 5 (obične petice); na ‘randrom read’ i ‘radnom write’ testovima je razlika još veća (tu je običan laptop hard disk već neuporedivo sporiji nego iPhone 5); mada na ‘sequential write’ testu hard disk može da ima nešto veću brzinu nego interna memorija kod većine današnjih telefona jer telefoni generalno imaju niže brzie za upis nego običan hard disk… al’ to su telefoni… njima je interna memorija znatno sporija i od nekog najjeftinijeg SSD-a koji može da se nađe trenutno kod nas po prodavnicama.

Može taj laptop još da se koristi… koristim i ja moj stari MacBook povremeno… Al’ kad ti mobilni telefoni (i to ne najnoviji modeli) i iPod Touch gaze laptop u svim tim kategorijama koje sam naveo i to na istim benchmarkovima koji testiraju hardware, onda je već krajnje vreme za upgrade ako tražiš dobre performanse i još hoćeš da teraš najnoviji desktop software.

SSD bi svakako poboljšao performanse… ako ti se ne daju pare za SSD većeg kapaciteta jer taj laptop ima samo SATA 2, možda da uzmeš neki najjeftiniji SSD, pa ga ubaci umesto rezača… bar za OS i programe koje najčešće korstiš... ima SSD da se nađe i za oko 50 evra nov (mada nije neki veliki kapacitet, al’ za OS i programe sasvim dovoljno).

Post edited by: indijanac, at: 2015/07/16 13:05

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 16 July 2015 03:09 PM   [ # 10 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  10
Joined  2012-09-27

je li, da pitam ja vas, za koju prodavnicu tehnike vi radite i koliko vas placaju da mi nudite toliko RAM-a i SSD-a?

Mislim da nije bilo potrebno pisati od kulina bana, već samo suština.

Ovo ste mi rekli u prevodu:
‘Stara je to mašina, jer noviji sistemi nisu pravljeni za stare mašine iako ih podržavaju. Znam, jebi ga, glupo su ga napisali da ti puni RAM konstatno da moraš da se resetuješ svakih pola sata, baš sranje… VELIKO SRANJE ZA TEBE, KLOŠARE KOJI NEMAŠ PARA NI SSD DA KUPIŠ, A KAMOLI NOV MACBOOK!! HAAAA HAAAA!’

To sam samo skontao.

Hvala Vam od srca <3 i znam da SSD i RAM ubrzavaju mašinu, nisam debil.

Zaključak:
Za sve naas klošare sa starijim Mac-ovima (od recimo 5 i po godina starosti i jače) preporučljivo je da se ostane na ML-u jer nismo za bolje, jer je zapravo tako najbolje.
Novi sistemi su retardirano pisani i UOPŠTE, AMA UOPŠTE ne nude performans kao ML. Ne zbog novijih osobina koje nude pa kao su zbog toga zahtevniji, nego jednostavno, kao programer, potvrdjujem da NE RADE KAKO BI TREBALI DA RADE MAC OS X SISTEMI i .

N E O P I S I V O     L E P Š E     R A D I     M O U N T A I N   L I O N

Profile
 
Posted: 16 July 2015 04:29 PM   [ # 11 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

A ti si nama objasnio da je noviji sistem zapravo zahtevniji? Pa lion je bio zahtevniji ML-a iako je stariji. Tvoja masina je obsolate i tu svaki dalji komentar je suvisan. Apple je dozvolio instalaciju sistema na tim masinama jer je neko ko je mogao/hteo stavio 8gb rama i ssd. Pa je bez veze da se takva masina baci ako su jedino ram i ssd prepreka.
Ne znam kako si dosao na ideju da je sve to novo glupo i retardirano… Instaliraj 10.6.8, on je jos bolji od 10.8.

Sreća naša te ovakvi gurui ne rade u apple-u.

Niko od nas nema nameru da te tera da bilo sta kupujes. Pitao si, i dobio jednostavan i opsirniji odgovor za koje si rekao da su blago receno budalastina. Idi ti lepo na neki b92 sajt u sekciju tehnopolis/komentari pa tamo lepo objasnjavaj ljudima ta tvoja znanja. Tamosnji citaoci su zeljni ovakvih lupetanja.

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 16 July 2015 08:19 PM   [ # 12 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  663
Joined  2008-12-09

nemam sta da dodam ... kolege su sve rekle ... te marketing Apple-a , te ti neko nudi ovo, ono, sad ce da se obogate na tvom kontu

pametnom dosta, ako oces poslusaj ako ne, o***bi ... tupis mi ga mLogo brate ...

i panglovan bi skontao ... tebi ne vredi nni da ti se nacrta

ljudi se trude na kulturan nacin da ti objasne a ti to zloupotrebljavas

Post edited by: marelli, at: 2015/07/16 20:21

Post edited by: marelli, at: 2015/07/16 20:23

 Signature 

Apple 4 life

Profile
 
Posted: 27 July 2015 07:44 AM   [ # 13 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  443
Joined  2005-05-16

kneejah77:

‘VELIKO SRANJE ZA TEBE, KLOŠARE KOJI NEMAŠ PARA NI SSD DA KUPIŠ, A KAMOLI NOV MACBOOK!! HAAAA HAAAA!’

Nisi ti klošar jer nemaš para, već zbog rečnika i stila, sam si sebe najbolje opisao. A tek ovo ‘Ja, kao programer, potvrđujem…’

Profile
 
Posted: 27 July 2015 08:57 PM   [ # 14 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

Stavio sam El Capitan na drugu particiju… fino radi obzirom da je Beta, ali ima nekih grafičkih bugova (prijavio sam Appleu uz detaljan opis i screenshotove/video da vide kako da reprodukuju bugove da bi sredili to).

Spotlight Suggestions i Bing Web Searches ni na El Capitan ne rade za nas iz Srbije.

Predlažem da im šaljete predloge (ja sam im već pisao) da omoguće neku opciju da se ručno odabere region za Spotlight Suggestions i Bing Web Searches, umesto da to rade isključvo automatski, da bar mogu da se dobiju predlozi za USA kada je neko u nekoj zemlji za koju lokalni predlozi nisu dostupni… bolje i to nego da ne radi uopšte… A i možda neko iz USA neće da mu se menja region za Spotlight Suggestions i Bing Web Searches automatski ako putuje van USA. Ako im više ljudi piše, verovatno su veće šanse da dodaju opciju da se region za Spotlight Suggestions i Bing Web Searches odabere ručno.

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 31 July 2015 12:07 AM   [ # 15 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

Malo kasnim pa sad citam vesti unazad.

Rootless tj System Integrity Protection. ?ao-zdravo.

http://www.macworld.com/article/2948140/os-x/private-i-el-capitans-system-integrity-protection-will-shift-utilities-functions.html

http://www.stclairsoft.com/blog/2015/07/10/default-folder-x-and-el-capitan/

http://blog.binaryage.com/on-el-capitan/

Profile
 
 1 2 3 > 
1 of 3