Problem sa ugrađenim mikrofonom
Posted: 28 February 2016 04:10 AM
Member
RankRankRank
Total Posts:  69
Joined  2009-02-11

Imam problem sa ugrađenim mikrofonom i mislim da je nešto hardversko u pitanju.

Kada sedim u stolici, jako se slabo čuje moj glas kada snimim zvuk u quicktime-u (new audio recording). Kako se približavam mikrofonu, čuje se sve bolje. Kada sam tačno iznad njega, čuje se savršeno. Jačnu glasa uvek držim na sličnom nivou.

Ovo sam primetila tek kada su me obavestili da me ne čuju preko skajpa (verovatno je postojao neki zvuk, ali je bilo preslabo da me čuju) jer ja mikrofon jedino tada i koristim.

Isproveravala sam zvuk u system preferences: pomerila sam skroz do kraja - one linije se pomeraju kada pričam, ali nisu plavo već sive, a svuda piše da te linijice treba da budu plave 😊. Doduše, pomeri se samo do druge-treće crte, a do kraja ide kada sam iznad mikrofona. ÄŒak sam otišla i u utilities i audio midi setup. Na netu sam našla da problem može da bude u prljavštini koja se nakupila u rupicama pa sam čačkala tankom iglom, ali se ništa nije promenilo. ÄŒak sam ga i otvorila kako bih videla kako stoji, ali on je i dalje zalepljen kako je i ranije bio.

Pojma nemam šta dalje treba da uradim osim da ga odnesem u servis, ali cenim da ću radije kupiti slušalice sa mikrofonom 😊.

😊

Post edited by: kiki, at: 2016/02/27 19:16

Profile
 
Posted: 28 February 2016 05:45 AM   [ # 1 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

U System Preferences, audio, input linije nisu pave nego sive. Možda su bile plave u nekim ranijim sistemima, sive su na 10.11, to imam trenutno pa ne mogu da garanujem 100% za starije sisteme.

Da li ti je pojačan klizač do kraja (desno) kad ti se pomeraju prvih nekolko crtica?
Ako ne, pojačaj do kraja.

Da li ti je uključen ‘Use ambient noise reduction’
Ako da, probaj da isključš pa vidi šta se dešava.


Da li ti je u skajpu uključen automatic adjust microphone settings pod Preferences, audio/video?
Ako da, probaj da isključš pa vidiš šta se dešava.

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 28 February 2016 07:17 AM   [ # 2 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  69
Joined  2009-02-11

Ja za to plavo rekla jer je moglo da ukaže na neki softverski problem, ali očgledno je to ok.

U system preferences je bilo postavljeno na nekih 70%, ali ni pomeranje skroz do kraja nije ništa promenilo.

Taj ambijent je bio uključen, ali ni isključvanje nije dovelo do boljitka. Bukvalno nisam primetila razliku.

Jedino nisam probala ovo na skajpu, ali ni to ništa bitno ne menja. I na skajpu u tom delu postoji taj merač sa crticama i pomera se poprilično kada pričam baš glasno, ali ja tako nikada preko skajpa nisam pričala, uvek je bilo normalno. Imam osećaj da bih morala da vičem da bi me neko čuo, a to baš i ne želim.

Kao da se osetljivost mikrofona smanjila pa slabo registruje nešto udaljeniji izvor zvuka (ovo shvatiti uslovno jer sam od računara kada sedim udaljena par desetina cm, je li). Ralika se primeti čm ustanem i tako se ‘približim’.

Profile
 
Posted: 28 February 2016 09:11 AM   [ # 3 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Pa ne znam kako bi mogli drugačje da napravimo test okruženje nego da postaviš dva ista računara i pričaš i proverimo u nekom od softvera koliki je pik za identično sninen zvučni zapis….

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 28 February 2016 06:51 PM   [ # 4 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  69
Joined  2009-02-11

Da li ovo znač da slušalice sa mikrofonom neće raditi preko džekova (moje i ne rade, ali sam mislila da je mikrofon umro 😊)? Odgovor je iz 2010-e tako da se moj komp (early 2008) uklapa u vremenski period.

The other thing to keep in mind is that while that’s the port to plug a mic in, some mics don’t work in that port, depending on the mic. My Sennheiser 250 doesn’t, for example; if it’s a mic+headphones it probably requires a powered audio jack, which the iMac doesn’t have. In that case, you’ll need something like the iMic peripheral, which’ll plug in via USB and provide a powered jack.

Cenim da bi sluške+mikrofon radile preko usb-a?
I šta je ‘powered jack’:laugh:?

Razmišljala sam i da kupim samo mikrofon, ali ga očgledno ne podržava (nema external microphone kao uređaj); ako sam ja to dobro shvatila:

[img size=150]http://i68.tinypic.com/500c8z.png[/img]

Post edited by: kiki, at: 2016/02/28 09:52

Post edited by: kiki, at: 2016/02/28 10:01

Profile
 
Posted: 28 February 2016 08:51 PM   [ # 5 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  69
Joined  2009-02-11

Ignorišite sve gore napisano - bilo je do skajpa :blink:. Pobrljavio ničm izazvan. Deinstaliranje i ponovo instaliranje je rešilo problem na keca. Prvi put mi se ovako nešto desilo.

Profile
 
Posted: 29 February 2016 07:10 AM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2341
Joined  2005-04-28

Који је то тачно модел?

 Signature 

🍎 Дарко Селаковић

Profile
 
Posted: 29 February 2016 08:01 AM   [ # 7 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  69
Joined  2009-02-11

2,4 GHz Intel Core 2 Duo, early 2008 (malo je vremešniji 😊).
Uglavnom, okrivih ga na pravdi boga. A i trebalo je prvo da proverim samu aplikaciju, tj. da uradim ovo što sam na kraju uradila - ubila je i oživela. Ne bih gubila ni svoje, ni vaše vreme. Nauk za ubuduće 😉.

Profile