1 2 > 
1 of 2
Mac OS X High Sierra
Posted: 26 September 2017 07:41 AM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1797
Joined  2007-11-11

Auuu zar nemamo topic za novi OS??

 Signature 

Ja hocu da pomognem

Profile
 
Posted: 26 September 2017 08:32 AM   [ # 1 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Pa izashao zvanichno pre par sati, hebesh ga :D

Post edited by: cika_kosta, at: 2017/09/25 23:33

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 26 September 2017 09:42 AM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1797
Joined  2007-11-11

Pa Ä?iÄ?a, najavljen pre godinu dana!
Beta testere u opticaju odavno, gold masteri, de su kritike, de su suze za PPC podr??kom…

 Signature 

Ja hocu da pomognem

Profile
 
Posted: 26 September 2017 09:43 AM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1797
Joined  2007-11-11

????i????a znachi chicha… ali ne znam kako to da izvedem…

Post edited by: drdra, at: 2017/09/26 00:44

 Signature 

Ja hocu da pomognem

Profile
 
Posted: 26 September 2017 12:15 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  239
Joined  2005-10-31

Instalirao na air, radi ok za ovih nekoliko h kori??ćenja.

Profile
 
Posted: 26 September 2017 04:43 PM   [ # 5 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Ja cu malo sacekati da proverim dal mi alati rade bez shtrecanja, tek ondaK prelazim na visinu.

Inache, nashi karakteri se prikazuju kao ??? tako da nisam bash skapiro shta ste teli, doktore 😊

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 26 September 2017 08:46 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  239
Joined  2005-10-31

Air mi nije prva alatka za poso pa reko aj da me mine ??elja. Ni??ta specijalno nisam primetio osim da radi glatko, i ono od softvera ??to sam probao radi. Sierra je umela da mi ??tuca sa Finderom tu i tamo kod raznih operacija, do prvog updatea.

Nego ??ta je to stvarno sa domaćim karakterima? I oni nas napu??taju?

Profile
 
Posted: 28 September 2017 07:24 PM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

drdra wrote:

????i????a znachi chicha… ali ne znam kako to da izvedem…<br><br>Post edited by: drdra, at: 2017/09/26 00:44

Zeza nas nova verzija PHP-a, a na Dreamhostu nema downgrade: automatski te updejtuju.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 02 October 2017 03:50 AM   [ # 8 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  58
Joined  2011-10-25

Odavno vise nije OS X, nego macOS.

Sve u svemu, jos jedno ‘glancanje’ prethodne verzije (videli smo to sa Snow Leopard-on, Mountain Lion-om…itd). Samo sto je ovo najjace glancanje ikada, ceo datotecni sistem je promenjen iz starog MacOS extended (HFS+) u APFS (Apple file system).

13.0 se kod mene pokazala OK, osim sto iTunes Radio nije ‘radio’ (pun not intended).

Skinuo sam betu 10.13.1, i super, stabilna i cvrsta kao kamen. Jedina zomerka sto iTunes Radio i dalle ne radi, valida ce resiti to.

Svidja mi se kako Photos konacno moze da bude dostojna zamena Lightroomu, svidjaju mi se promene. Naravno, steta za one sa Fusion drajvom, nema novog Apple File System-a za njih, ali cuo sam da se radi i na tome, nece ih Apple na kraju ostaviti na cedilu. I naravno, Mail sad zauzima manje prostora na disku, isto vazna stvar.

Super, svidja mi se sve. Najinteresantnije ce biti kad u 10.14 Apple ukine podrsku za 32-bitne aplikacije. Mnogima se nece svideti, ali…sta da se radi.

 Signature 

"Po Jabuka svaki dan

Profile
 
Posted: 07 October 2017 04:04 AM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

Pa koja je to razlika izmedju HFS+ i APFS???

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 10 October 2017 05:35 AM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

@MacBee
Razlika je, na primer, ??to su za APFS napravili da pri kopiranju ‘klonira’ fajl, to jest ne upisuje ga ponovo, nego koristi podatke iz originalnog fajla, a kada dođe do izmene samo upi??e izmene… tako bi bar funkcionisalo u teoriji ako bi software u potpunosti bio optimizovan da iskoristi to… u praksi, ako ti uzme?? da edituje?? neku .jpg sliku i ponovo je saÄ?uva?? kao novi fajl, ona bi se verovatno upisala cela iznova kao i na HFS+ ako software nije optimizovan da snimi samo izmenjene bajtove. Sa obiÄ?nim tekstualnim datotekama bi verovatno bilo lak??e, ali one ionako ne zauzimaju ne??to puno mesta.

Razlika je i u broju fajlova koje mo??e?? da ima?? na istoj particiji… za HFS+ pi??e da je ograniÄ?enje ne??to vi??e od 4 milijarde fajlova, dok je za APFS to ba?? znatno povećano na neki mnogo veći broj. Mada ti na OS X mo??e?? i da mountuje?? particiju kao folder, tako da ti Pictures folder bude na jednoj particiji, Desktop folder na drugoj, Movies na trećoj, a da opet izgleda kao da su ti folderi na standardim mestima, tako da i to ograniÄ?enje od oko 4 milijardi fajlova sa HFS+ ne zvuÄ?i kao neki nepremostiv problem ako neko ima, na primer, nekoliko milijardi slika, nekoliko milijardi dokumenata, nekoliko milijardi video klipova i sliÄ?no, a hoće da ih dr??i po standardnim folderima za to.

Ali ima i HFS+ svoje prednosti… mada nevezano za fajl sistem… vi??e do toga ??to Apple nije ubacio AFP podr??ku za APFS nego te teraju da koristi?? SMB za deljenje APFS preko mre??e… a ako je na mre??i neki Mac koji ima Mountain Lion ili neki stariji OS X, onda pretpostavljam da bi za njih SMB bio SMB1, po??to su SMB2 podr??ku dodatli valjda tek od Mavericks… a za SMB1 pi??e da su ga koristili Windows 2000 i XP i da je dosta sporiji nego AFP… mada po raznim forumima mo??e da se nađe da su ljudi i na El Capitan i Sierra prijavljivali da im AFP bolje radi nego SMB u nekim sluÄ?ajevima.

Bilo bi dobro kada bi APFS lepo mogao da se deli preko AFP kao i HFS+, pa da biraju ljudi ??ta im vi??e odgovara i kad im ??ta vi??e odgovara… vi??e korisnika kada bi im tra??ilo to, mo??da bi ubacili podr??ku.

Ima i nekih kao razlika koje u praksi ne zvuÄ?e kao da će da budu ne??to ba?? primetne proseÄ?nom korisniku… na primer, u APFS je ugrađena enkripcija na nivou fajl sistema… HFS+ zvaniÄ?no kao ‘ne podr??ava’ enkripciju sam po sebi, mada ti mo??e?? i sa HFS+ da ima?? enkripciju particije, samo ??to to ide preko CoreStorage… ili na APFS datum mo??e da se saÄ?uva u nanosekundama na nivou fajl sistema, ali u Gef Info će?? i dalje da vidi?? sekunde kao i za HFS+, osim ako Apple ne namerava da dodaje i nanosekunde.

Za APFS pi??u razni Ä?lanci da ‘ne podr??ava’ kompresuju sam po sebi, mada ti opet mo??e?? i sa AFPS da ima?? istu onu HFS+ kompresiju u resource forks.

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 08 November 2017 12:14 AM   [ # 11 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

Tnx na opsirnom objasnjenju!

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 24 February 2018 01:42 AM   [ # 12 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

Pozdrav ‘dru??tvo uminulih pjesnika’.

Naime imam jedan problem sa H.Sierrom.
Ne??to sam zeznuo u opcijama i ne znam kako da vratim…
...naime kad sam u Finder/u i kad pritisnem na file sa desne strane u sledecoj rubrici se uop??te ne prikazuje INFO u vezi njega.Nego moram ići na Get Info.
Zna li neko gdje sam mogao zeznuti stvar_

Druga stvar se tiće Ä?Ć?? karaktera na ovom forumu.
Naime prikazivanje ovih karaktera se oÄ?itava u upitniku u crnoj kocki.
Vjerujem da je do Chrome/a ali kako to uskladiti?

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 24 February 2018 06:52 PM   [ # 13 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  53
Joined  2009-11-06

[img size=300]https://i.paste.pics/2O6XO.png[/img]
https://i.paste.pics/2O6XO.png

Sto se tice karaktera, to je do foruma

Post edited by: doodoole, at: 2018/02/24 09:53

Post edited by: doodoole, at: 2018/02/24 09:53

Profile
 
Posted: 25 February 2018 02:29 AM   [ # 14 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

TNX Doodoooloo!

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 16 December 2018 08:59 PM   [ # 15 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

Dobro jutro,

moze li mi neko reci koji su sve update-i systemski na H.S.?

Do sada je na svezoj ext.usb instalaciji skinuo:

1.Safari 12.0.2
i
2.Security Update 2018-003

Ovo pitam jer zelim opet instalirati H.S. na raid0 uz pomoc CCC.
Kako nebi opet dosao u situaciju da moram neki update instalirati.

Takodje sam skinuo ‘macOSUpdCombo10.13.6’ ali ne znam da li ga je potrebno
instalirati posto mi je system vec na 10.13.6, koje je vase misljenje ???

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
 1 2 > 
1 of 2