iMac SSD ostatak FusionDriva da li može Windows instalaciija na njega?
Posted: 10 August 2020 01:51 PM
Newbie
Avatar
Rank
Total Posts:  22
Joined  2006-12-16

iMac 27, late 2015.

Rapsaren FusionDrive, izvađen HDD i ostao SSD od 128Gb. Umesto HDD ubačen SSD.

Kada pokrenem BootCamp prijavi mi da moram EXTERNAL STORAGE DEVICE ATTACHED iako nijedan ext HDD nije povezan. Verovatno sistem tretira SSD kao externi.
Da li neko ima ideju da li i kako bi ovo moglo da se reši?

Hvala.

Image Attachments
Image_10-08-2020_at_13.47.jpg
Profile
 
Posted: 10 August 2020 02:24 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Znam da nije direktan odgovor na pitanje, ali zbog čega koristiš BootCamp, a ne neki softver za virtuelizaciju?

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 10 August 2020 03:04 PM   [ # 2 ]
Newbie
Avatar
Rank
Total Posts:  22
Joined  2006-12-16

Pa šta znam, voleo bih da to bude tako. To mi je na ženinom kompu, pa ne bih da komplikujem…

Profile
 
Posted: 10 August 2020 03:50 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Da rezimiramao, jesi li klonirao stari HDD na novi SDD, ubacio SDD i pokrenuo sistem kao ranije i očekivao si da sve proradi kao i pre?

Nepotrebno je da imaš Fusion drive ako je reč o dva SSD-a, Fusion drive je imao smisla samo u kombinaciji sa HDD-om pa da sistem, radi bržeg pristupa, sam prebacuje često korišćene fajlove na SSD, a ostatak da drži na HDD-u. Da ne pričamo što otvaraš mogućnost za gomilu nerešivih problema koji se mogu pojaviti.

Dakle, tebi treba nova organizacija.

Ako bih baš želeo ili mora da imam butabilni Windows na iMacu, ne bih koristio BootCamp uopšte, već bih uzeo manji SSD (ili particiju na jednom od dva SSD-a) i koristio ga isključivo za Windows, dok bi mi veći bio za macOS. Ne znam da li je to izvodljivo sada, ali nekada se to moglo. Recimo u mom starom iMacu sam imao više particija od onoga što je bilo dozvoljeno da bi se Windows koristio BootCampom tako da sam BootCamp iskoristio samo da napravim USB fleš sa drajverima, a onda gurnuo Windows 7 instalacioni DVD u drajv, restartovao iMac, pritisnuo taster C da forsiram butovanje sa DVD drajva i ušao u instalaciju Windowsa kao da ga instaliram na neki generički PC. Formatiranje u NTFS, instalacija, pa instalacija drajvera sa USB-a i to je to. Ne znam da li je to sada moguće, ali ono što znam da je vrlo teško instalirati bilo koji Windows sa eksternog DVD uređaja, ako već govorimo o komplikovanosti.

Moja preporuka je da se ne koristi BootCamp osim ako:

- supruga se bavi CAD-om ili renderingom u softveru koji radi isključivo na Windowsu
- supruga igra zahtevne igrice

U oba slučaja je bitno da se kompletna snaga procesora i svi resursi računara maksimalno iskoriste.

Za sve ostalo, virtuelna mašina, eno ga besplatni [VirtualBox](https://www.virtualbox.org/).

U datoj situaciji ja bih uradio sledeće:

- izdvojio manji SSD isključivo za macOS i aplikacije
- pomerio korisničke home foldere na drugi, veći SSD
- za suprugu instalirao softver za virtuelizaciju (VirutalBox, Parallels, VMWare Fusion)
- kreirao virtuelnu mašinu i instalirao WIndows u nju ili klonirao postojeću BootCamp particiju sa starog hard diska
- podesio da se softver za virtuelizaciju automatski pokrene kada se supruga uloguje u računar
- ako je ona jedini korisnik računara, uključio bih automatski login, pa bi se onda automatski pokrenuo Windows
- podesio bih virtuelnu mašinu da se odmah podigne u Full Screen modu

Veruj mi, ovo je mnogo manja komplikacija od instaliranja BootCampa u tvojoj situaciji.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 12 August 2020 06:43 PM   [ # 4 ]
Newbie
Avatar
Rank
Total Posts:  22
Joined  2006-12-16

Hvala na opširnom odgovoru/savetu i izvinjenje za kašnjenje u mom odgovoru…

Elem, imao sam Fusion drive i izvadio spin drive nakon čega mi je ostao Apple (NVME) SSD koji je tu i ne radi ništa. Umesto spin HDDa ubacio sam Samsung SSD i sve radi na njemu.

Moje pitanje je bilo da i mogu da instalirm Win na taj Apple SSD, pomoću Bootcampa ili bilo kako već. Na istoj mašini sam imao odavno Windows na USB SSDu, ali me kopka da iskoristim ovaj Apple ostatak. Znam da bih mogao na njega da instaliram Mac OS i sve uradim kako si rekao, ali mi se to ne radi da ne bih morao da objašnjavam sve to i pritom zbunim suprugu. Windows joj ionako retko, gotovo nikada, zatreba kod kuće, tako da sam odlučio da ga virtualizujem i da taj fajl bude na Apple SSDu…

Inače sam uspeo da podignem intalaciju Windowsa na Apple SSD i stigao do prvog restarta, i onda je prijavlivao grešku. vidi sliku…


Hvala još jednom…

Image Attachments
Screenshot_2020-08-12_at_18.40.52.png
Profile