Zanimljivo, susretog se sa ovim problemom RAW+JPG tek prekjuče, i tada više slučajno 😊
U poslednje vreme sam počeo da pucam RAW+JPG kombinaciju, kad sam u lokalu i kad imam pristup kompjuteru, da bih uštedeo na prostoru na hard disku. Imam i RAW i JPG i onda obrišem one u RAW-u koje nisu ‘vrh’, ostavljajući ih samo u JPG-u i isto tako radim sa fotkama koje mi se sviđaju i koje imaju potencijala za dalju doradu, ostavljajući im samo RAW, a brišući JPG.
Na žalost Aperture ne dozvoljava fotografu da utiče na izbor RAW ili JPG, nego sve importuje.
Kada pucam RAW+JPG (što je bilo svega 2-3 puta do sada) prebacim sve fotke sa kartice u folder na disku, filtriram u jednom prozoru samo RAW fajlove i pobrišem one koji mi ne trebaju. Onda pobrišem u sledećem filtriranju JPG-a one koje sam ostavio u RAW-u i tako nemam dupliranja jedne te iste fotke i kao RAW i kao JPG.
Problem sam sebi napravio prekjuče, kada sam ne razmišljajući importovao i RAW i JPG u Aperture, baš kao ti 😊
Sad mi Aperture nudi jednu dodatnu opciju, ‘Export Version from Master JPEG ‘, koje naravno nema ako je original samo JPG ili samo RAW.

Sad ću morati prvo odlučti koje fotke ostaju na hardu, a koje brišem (direktno preko Aperture interfejsa); a onda otići u Apertureov folder/biblioteku i tamo ručno pobrisati višak (bilo RAW, bilo JPG).
E sad na ono što si ti pitao 😊
Aperture svoje fajlove čuva u tvom home foldru, u Pictures/Aperture.library folderu, u koji moraš ući ne dvoklikom, već na desni klik, pa Show package content.

U tom folderu ćeš videti strukturu kakvu vidiš u levom panelu Aperturea. Folderi, projekti i za nas manje bitni fajlovi.
U projekte opet ulaziš preko Show package content (tako se ulazi i u .app ‘fajlove’, tj. Mac aplikacije).
Puna putanja bi izgledala ovako.

Onda ćeš videti da svaka fotografija ima svoj folder, unutar koga se pored same fotografije čuva i Preview fotke (čji kvalitet i veličnu možeš da podesiš unutar Aperturea preferences); Thumbnail, kao i par XML fajlova u kojima se čuva opis fotke, podaci o njenoj velični, vremenu nastanka i sl i ono najvažnije, spisak promena urađenih na fotografiji. To je ono po čemu su Aperture (i Lightroom) specifični, tzv. non-destructive editing.
Na ovoj dole sličci je primer foldera u kome postoje 2 originala, RAW i JPG..ono što ne želimo da imamo 😊

Da, uslovno rečeno, RAW mora da se razvije. Na tržištu ima nekoliko programa koji rade sa RAW fajlovima, uključujući i Aperture, koji ima svoj engine za RAW (RAW se može uvesti direktno u PS putem Camera RAW plug-ina za PS, tako da se Capture NX može zaobići). Sa RAW fajlovima Aperture radi isto kao i sa JPG-ovima…od master fajla napravi pominjani JPG preview fajl, koji onda procesira kako ti diktiraš, pri tom ne dirajući direktno ni taj preview fajl, nego u letu izvršava promene koje čta iz onog XML fajla. Zato je program gladan RAM-a i procesorske snage…ili korisničkog vremena, dok se izbori sa svim tim, ako nema ona prva dva 😊
To što ti dobiješ prevlačenjem iz Aperturea na desktop je preview fajl, a velična JPG-a odgovara zadatoj velični na koju će Aperture da smanjuje preview fajlove u odnosu na originale.

U Preferences (Export odeljak) ćeš takođe videti da postoji podešavanje za default fajl format kada Aperture šalje fotku nekom externom editoru (recimo PS-u); pa tu možeš odabrati PSD ili TIFF. E na sličan načn Aperture gleda na ove plugine koji se pojavljuju u poslednje vreme (nisam probao NoiseNinju još uvek, ali verujem da nije izuzetak); a to je da pluginu ili PS-u da PSD/TIFF fajl koji je upravo napravljen od originala, onda taj plugin/PS udradi šta šta se od njega očekuje na fajlu i onda se fotografija kao PSD ili TIFF vraćaju nazad u Aperture, čja velična, na žalost, uopšte nije mala. Ono što često radim u takvim situacijama, jer mi taj PSD (moj izbor je PSD, ne znam zašto) ustvari ne treba više kao PSD, je to da exportujem taj PSD kao JPG, a potom importujem JPG u Aperture, a PSD obrišem. RAW ili originalni JPG su još uvek u Apertureu, a tu je onda i taj editovana verzija JPG-a i to mi je (uglavnom) dovoljno 😊
Znač, svi originalni fajlovi ostaju netaknuti, prave se JPG previewi, oni se u letu prilagođavaju promenama koje im mi radimo, a koje se upisuju u XML fajl i to je to 😊
Post edited by: Mario, at: 2008/08/20 23:52