‹ First  < 3 4 5 6 7 >  Last ›
5 of 12
iPhone Dev Program
Posted: 20 December 2010 05:27 PM   [ # 61 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Ja nemam veze sa PDV-om jer mi firma nije u sistemu PDV-a. Dakle pausalac sam!

Dokle god sam ispod 4 mil. mogu mirno da spavam. A daj boze da prodjem tih 4 mil jel bi to znacilo da me bash krenulo 😊

Sto se tice plate, moja poreska osnovica je malko veca, oko 21.000 i mesecni doprinosi su mi oko 10.000 znaci malo je povoljnije nego u slucaju d.o.o.

Dakle kao firma treba da budem miran do 4mil a kao fizicko lice do 2mil.

Ono sta je nezgodno za razliko od d.o.o. je to sto kao pausalac to jest vlasnik radnje odgovoram svom svojom imovinom u slucaju da napravim neko sranje. Dok kod d.o.o. nije slucaj… recimo mozes da uzmes robu od nekoga u kojoj god vrednosti zelis, ne platis mu, ovaj moze samo da te tuzi (ili polomi noge… ali to nije predmet zakona); nakon toga sud presudi u tvoju korist u roku od 30-45 dana, izda se nalog za prinudnu naplatu, ali kako ti nemas para na racunu oni ti blokiraju racun u dalje mogu da se slikaju svi koji su ti verovali kada su ti davali robu bez para! 😊

Na zalost ne mogu nista od svojih tvrdnji da vam dokaze, jer nisam strucan. Cak je moguce da sam nesto bezveze i prepiracao. Najbolje je da se posavetujete sa nekim boljim racunovodjom.

Moje licno misljenje je da ti pare od Apple-a nece predstavljati nikakav legalan problem, dokle god ti ukupan prihod sa svih racuna koje imas nije veci od 2mil dinara. U tom slucaju moras da to prijavis i platis neki porez koji je madamov spominjao.

Ako recimo zaradis 4 miliona, platis samo taj porez i zdravo djaci. Ne moras da placas ni doprinose ni nista drugo (99% sam u ovo siguran).

Doprinosi se placaju samo u slucaju da se posluje u okviru srbije, jer ne mozes fizickom licu ni dinar da prebacis legalno a da se ne plati najmanje 30-35% od iznos koji se prebacuje.

Profile
 
Posted: 20 December 2010 05:32 PM   [ # 62 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

E da, jos nesto…

Ako vam nije problem da zaradite tih 10-12.000 dinara mesecno, toplo vam savetujem da otvorite radnju.

To se po novom zakonu resava veoma brzo i kosta svega 500 dinara. Takodje po novom zakonu dozvoljeno je da se bavite cime god zelite (znaci nema ono prijavljujem se za to i to) osim za poslove za koje je potrebna posebna dozvola kao sto su recimo lutrija ili kopanje ruda 😊

Inspekcija vam uopste nije potrebna kao ranije. Vi recimo otvorite programersku radnju (tako se to zove… preduzetnicka radnja - jel u resenju i na pecatu mora da stoji NAZIV FIRME pa ADRESA i onda IME I PREZIME PREDUZETNIK); cipelarnicu, mesaru ili sta god zelite, i terate. Ako Vam dodje inspekcija i sve je u redu nema problema, ako nije platite kaznu. Ranije je biloda mora da se placa izlazak inspekcija pre otvaranja itd.

Ako ste nezaposleni mozete cak konkurisati u birou i dobiti nekih 160.000 dinara podsticaja da se samozaposlite. 😊

Znaci ko RADI NE BOJI SE GLADI… samo napred iOS developeri 😊

Profile
 
Posted: 21 December 2010 12:21 PM   [ # 63 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  411
Joined  2006-04-01

mperovic wrote:

Ne postoji namenski racun za jednu valutu 😊 ja sam koristio visa internet karticu i na racunu sam imao evre, banka je sama napravila konverziju.

Postoji, zavisno od toga kakav software banka koristi.
Intesa recimo ima jedan račun za sve valute. Unicredit otvara posebne račune za svaku valutu.

Profile
 
Posted: 21 December 2010 12:53 PM   [ # 64 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  411
Joined  2006-04-01

dusanx wrote:

Aleck, ovo jeste jedini pravi nacin ali kako ide za prijavu poreza? Znas da moze da bude vrlo nezgodno ako se ne prijavi kako treba. Isto me zanima kako privatno lice uopste moze da radi ‘izvoz’, kod nas to cak ni agencije ne mogu nego mora preduzece. Bio bih zahvalan ako mozes ovde da podelis par informacija, ja imam dev nalog ali oklevam da dam nesto na store bas zbog nasih zakona i nejasnoca.

Kod nas ti je na žalost sve tu toliko mutno da mi je muka. Ja bih vrlo rado radio ovde, ali su uslovi rada u Srbiji izrazito neprijateljski prema preduzetnicima, šta god Dinkić i ekipa kenjali.

Vidim da se razvila diskusija dok sam slavio Sv. Nikolu 😊 i da ima dosta kvalitetnih informacija. Kod mene, moj softver pravno nije moj već ga drugarski (čtaj besplatno) radim za rođaka van Srbije. Iz hobija, je l’ te. Rado ću raditi za sebe i plaćati porez svojoj državi, kada mi ista to omogući.

A sve dok ja odem u poresko da tražim da otvorim paušal a lik mi mrtav ladan kaže ne može jer sam proizvođač, a ne moler, zubar i šta već (iako nigde u zakonu to ne piše da ne može) onda ne želim da se jebavam s takvim institucijama. Neću da bajem u pasulj da li on ne zna svoj posao ili očekuje da mu dam nešto ispod ruke.
Ili da tek vidiš pogled žena što rade u APR filijali u Pirotu kad je moja keva otišla da prijavi vinariju…‘a jeste bi vaš sigurni da to hoćete’ i slično.
Mučno mi i da pričam o tome.

Profile
 
Posted: 21 December 2010 03:17 PM   [ # 65 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

dusanx wrote:

madamov wrote:

dusanx wrote:

drNele wrote:

Sto se tice naplate za usluge iz inostranstva kao fizicko lice ako se ne varam nema nikakvih ogranicenja. Jedino je bitno da ako na licnom racunu premasite odredjenu svotu (mislim da je rec o 2 miliona dinara) onda morate da prijavite za oporezivanje do te svote vozi misko.

Ovo ako mozemo da dokazemo menja citavu pricu iz osnova. Da li imas dokument (zakon) koji definise ili bar ideju gde da gledam/koga da pitam.

Naravno da se nema ograničenja, neće tebi banka zaračunavati porez.

Ok, ajde da pojednostavimo pricu posto pricamo istu stvar a zvuci razlicito.

- Nezaposlen programer resi da radi odavde, otvori appledev nalog
- Otvori racun u domacoj banci na koji bi apple placao
- Novci krenu da stizu
- Da li ovo moze legalno a da nije registrovana radnja/firma?
- Sta se od dazbina/troskova placa drzavi pre dva miliona il kolko god limita?
- Sta se placa kada se predje limit?

Po onome sto ja znam to izadje do 70%, bilo bi odlicno da moze manje ali me zanima na osnovu cega.

Ne plaćaš ništa, pitanje je samo da li će banka da te zeza i šta se tada događa kada kažeš da to nije humanitarna pomoć. Ne postoje nikakve dažbine za fizička lica, tih 70% si verovatno pokupio negde kao podatak koliko neku firmu košta tvoja neto plata preko same plate, računicu sam pravio u onoj dugačkoj poruci. Postoji naravno i porez na prihod građana, ali to nema nikakve direktne veze sa naplatama na devizni račun, u obzir se uzimaju svi tvoji prihodi.

Za ovo, najbolje je pitati banku.

Post edited by: madamov, at: 2010/12/21 15:25

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 21 December 2010 03:24 PM   [ # 66 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

aleck wrote:

A sve dok ja odem u poresko da tražim da otvorim paušal a lik mi mrtav ladan kaže ne može jer sam proizvođač, a ne moler, zubar i šta već (iako nigde u zakonu to ne piše da ne može) onda ne želim da se jebavam s takvim institucijama. Neću da bajem u pasulj da li on ne zna svoj posao ili očekuje da mu dam nešto ispod ruke.

Ne čeka on to, nego to realno jeste problem zato što ti suštinski jesi proizvođač softvera jer na AppleStoreu prodaješ konkretnu aplikaciju. Da si, kao ja, radio na tuđem softveru kao član tima, ili uradio aplikaciju namenski za drugu firmu koja će ga prodavati na AppleStoreu, onda je to usluga, ovako je pravno gledano to što prodaješ roba (pod robom se smatra i digitalni download, i nemojte sada da krenete kako je to glupo, nije, jer to suštinski jeste proizvod, tako ga tretiraju svuda po svetu.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 21 December 2010 03:43 PM   [ # 67 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  411
Joined  2006-04-01

madamov wrote:

Ne čeka on to, nego to realno jeste problem zato što ti suštinski jesi proizvođač softvera jer na AppleStoreu prodaješ konkretnu aplikaciju. Da si, kao ja, radio na tuđem softveru kao član tima, ili uradio aplikaciju namenski za drugu firmu koja će ga prodavati na AppleStoreu, onda je to usluga, ovako je pravno gledano to što prodaješ roba (pod robom se smatra i digitalni download, i nemojte sada da krenete kako je to glupo, nije, jer to suštinski jeste proizvod, tako ga tretiraju svuda po svetu.

Ne sporim to, ali to nije razlog da ne mogu da imam radnju koja paušalno plaća porez. Konkretno za recimo proizvođače vina - sem desetak najvećih, svi ostali rade kao radnje i paušalno plaćaju porez. Nikakvo preduzeće, doo i slično.

A lik ladno kaže ne može. More, šic.

Profile
 
Posted: 21 December 2010 03:58 PM   [ # 68 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1850
Joined  2006-11-24

Jedna stvar koja me zbunjuje, iako je offtopic ali je u vezi sa ovim pričanijem o porezima itd. - pošto se ovde provlač da je ilegalno imati strani račun i da sve pare koje dobiješ moraš da oporezuješ, kako se u tu priču uokviruju PayPal, Moneybookers i slični?
Mislim, teoretski, ja mogu mesečnu platu da primam preko PayPal-a i da onda te pare trošim online (pošto, jel’te, skoro sve može da se plati PayPal-om); a ono što baš hoću da dignem, dignem preko PayPal-ove VISA kartice (ima je u UK, ne znam da li je ima drugde); da mi ništa ne uđe na bankovni.
Naravno, ovo je krajnje hipotetički, ali mi je palo na pamet.


A ono što je on-topic, videću da proverim ovo što je rečeno da se do 2 mil. dinara ne oporezuje - pošto mora da postoji neki limit, jerbo sam ja prethodnih godina umeo da primim nekoliko stotina jevara kroz Moneybookers i da me niko ništa nije pitao, a ove godine sam, doduše u državi, primio dosta više - i opet me niko ništa nije pitao.
Mene lično ne interesuje da mi AppStore development bude posao i da mi od toga ide staž, penziono i ostalo - ništa blizu toga - već da se vrte 2-3 aplikacije od kojih ću plaćati sebi pivo, ništa više; a 2 mil. je skoro 20,000€ - a to je dosta piva.

 Signature 

Carnival of Flesh

Profile
 
Posted: 21 December 2010 04:22 PM   [ # 69 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Daco samo ti teraj za tvoje pivo te niko nece juriti budi siguran, taman to bilo i 200.000 eura, dokle god placas porez na extraprihod, a to ti ide samo ako imas preko 2 mil 😊

Inace, ako vec pricamo o svemu tome neka ova drzava prvo uredi sopstveno crno trziste iliti sivo… a sve nas koji dovlacimo pare od spolja treba da nas postavi na pijedestale i ljube u dupe, a ne da jedva cekaju prodaju telekoma kako bi imali da podele nove penzije ili povecaju plate tim istim sluzebinicima koji bi te najradije razapeli na krst sto imas preduzetnickog duha.

Tako da… zivela Srbija 😊

Profile
 
Posted: 21 December 2010 04:27 PM   [ # 70 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Da ne mešamo babe i žabe. Postoji porez na prihod građana (odredi se limit, sve preko toga se oporezuje, to je svih ovih godina koliko ja pratim bilo u rangu da ako neko ima platu do 1000 evra mesečno, ne prelazi limit).

Limit od 2 miliona dinara postoji za STR. SZR i agencije (možda su i njega digli zajedno sa limitom za postajanje PDV obveznika) i u suštini znač: ako ti kao radnja imaš promet preko 2 miliona dinara, moraš da je preregistruješ u privredno društvo (iliti preduzeće kako se to nekad zvalo).

Limit od 2 miliona dinara postoji za svako pravno lice u vezi sa alženjem u sistem PDV-a:

[li]ako imaš promet manji od 2 miliona dinara, ne možeš u PDV (ne ‘ne moraš’, već ‘ne možeš’)
[/li]
[li]ako imaš promet između 2 i 4 miliona dinara, možeš u sistem PDV-a, a ne moraš
[/li]
[li]ako je promet preko 4 miliona dinara, moraš u sistem PDV-a
[/li]

Ukratko, fizičko lice je dužno samo da plati porez na prihod ako istom podleže. Nikakvi limiti i šta ti ja znam ne postoje. Jedino što postoji je jasna informacija šta ako te banka pita, a ti ne možeš da kažeš da ti je Apple poslao humanitarnu pomoć?

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 21 December 2010 04:36 PM   [ # 71 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

aleck wrote:

Ne sporim to, ali to nije razlog da ne mogu da imam radnju koja paušalno plaća porez. Konkretno za recimo proizvođače vina - sem desetak najvećih, svi ostali rade kao radnje i paušalno plaćaju porez. Nikakvo preduzeće, doo i slično.

Nemoj da mu pričaš kako ćeš da izvoziš programe, već da ćeš da radiš kao outsorser (moja stavka na fakturama strancima bukvalno glasi ‘technical consulting on software projects’); tj. da se baviš izvozom usluga (ako ti išta znač, moja šifra delatnosti je 6202 po novom šifarniku, pa je i ti navedi).

Tvoj je problem kako ćeš posle da prikažeš stvari. I da proveriš na koji načn i pod kojim uslovima radnja može da se bavi spoljnotrgovinskim poslovima.

Takođe, ti uopšte ne moraš da šalješ fakture Appleu, ne bih sada baš javno u detalje da pričam, ali niko ne proverava šta piše na fakturi koji su poslao klijentu, samo na onoj koji prikazuješ domaćim vlastima, tako da niko neće ni proveravati da li si je stvarno i poslao inostranom partneru, jelte. 😉 :whistle:

Tako recimo tebi ovog meseca legne 5000 evra od Applea, ti lepo napraviš deviznu fakturu na taj iznos i to je to. Vidi samo sa knjigovođom da li moraš to da unosiš u neke knjige, šta li, tada se valjda pretvara u dinare po kursu na taj dan, ili će to knjigovođa već voditi.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 21 December 2010 05:49 PM   [ # 72 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  411
Joined  2006-04-01

Cenim da će da padne jedna diskusija uz kafu/pivo/šta god na omiljenom nekom mestu, ili neke od onih subota. 😉

Profile
 
Posted: 21 December 2010 05:51 PM   [ # 73 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  411
Joined  2006-04-01

Samo da dodam da je popriličan problem (barem meni) pronaći knjigovođu koji se razume u problematiku i zna da da pravi savet.
Jopet tema za kafenisanje.

Profile
 
Posted: 21 December 2010 05:53 PM   [ # 74 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

aleck wrote:

Cenim da će da padne jedna diskusija uz kafu/pivo/šta god na omiljenom nekom mestu, ili neke od onih subota. 😉

Može, može, samo napred. B)

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 21 December 2010 06:01 PM   [ # 75 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

aleck wrote:

Samo da dodam da je popriličan problem (barem meni) pronaći knjigovođu koji se razume u problematiku i zna da da pravi savet.
Jopet tema za kafenisanje.

Eh, ne staj mi na muku. B) Dobri su skupi. Takođe, ja sam se odlučo da sam sve nosim u upravu prihoda, a da mi knjigovođa naplati za završni račun i malo preko, jer mi je promet mali (imam recimo u proseku tri izlazne fakture mesečno, jedno pet do deset ulaznih prosečno); nisam u PDV-u, tako da ne bih voleo da moram da plaćam i 50 evra mesečno za to, a za manje niko neće da radi. srećom, imam ovu komšinicu moje sestre tako da smo napravili takav dogovor, a pri tome moja sestra radi na takvom mestu da to knjigovođi veoma odgovara. B)

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
‹ First  < 3 4 5 6 7 >  Last ›
5 of 12