1 2 > 
1 of 2
UB aplikacija pod Rozetom?
Posted: 04 October 2006 02:40 PM
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  64
Joined  2006-08-14

Nadam se da moje pitanje neće zvučati kao perverzija.
Svima je poznato da je na novim Macintel mašinama moguće raditi sa skoro svim starim PPC/OSX aplikacijama - u nedostatku UB - zahvaljujući Rozeti. Mene zanima me nešto drugo. Šta ako posedujem tzv. Universal aplikaciju a ipak bih na Intel mikroprocesoru da pokrenem samo njenu tzv. nonnative, PowerPC binary? Hoće li to OS dozvoliti?

Drugim rečma, recimo da imam neku UB aplikaciju ali bih iz određenog razloga hteo da na Macintelu pokrenem samo tzv. PowerPC binary, a da se pri tome uopšte ne izvršava tzv. native binary. Da li je ovo moguće na Macintelu ili ne?

Ne bih da ovde objašnjavam, pred posmatračma UN, zašto i koju vrstu aplikacija. Pametnom će se kasti samo.

BTW. Koliko ovde košta par memorija 2x512MB SODIMM za MacBook, približno?

Post edited by: prof.Milgram, at: 2006/10/04 14:58

 Signature 

S poštovanjem

Profile
 
Posted: 04 October 2006 03:32 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

prof.Milgram wrote:

Drugim rečma, recimo da imam neku UB aplikaciju ali bih iz određenog razloga hteo da na Macintelu pokrenem samo tzv. PowerPC binary, a da se pri tome uopšte ne izvršava tzv. native binary. Da li je ovo moguće na Macintelu ili ne?

Nemam MacIntel pri ruci, idem sutra u jednu firmu koja ih ima pa ću proveriti, ali čni mi se da sam negde pročtao da u Finderovom Get Info prozoru postoji opcija ‘Open in Rosetta’ umesto onog ‘Open in Classic’ koja je aktivan kada si zatražio informacije o nekom Carbon programu.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 05 October 2006 05:35 PM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Proverio sam danas i bio sam u pravu, postoji opcija ‘Open using Roseta’.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 06 October 2006 01:54 AM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1306
Joined  2005-10-14

Evo Get Info-a od mog malog programa na Intel iMac-u 20’..😊

 Signature 

\"The defining characteristic of Windows users is that they have an incredible ability to put up with any crap that is shoved in front of them.\"

http://www.mpeg2works.com/bannercb.jpg

Profile
 
Posted: 06 October 2006 09:38 AM   [ # 4 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  64
Joined  2006-08-14

SERBIAN wrote:

Evo Get Info-a od mog malog programa na Intel iMac-u 20’..😊

Zahvaljujem i tebi i Mikiju. Nadam se da sam uz vašu pomoć  dobio pouzdan odgovor na moje pitanje.
Samo od toga zavisi da li ću za za oko mesec dana za novi laptop dobiti iBook G4/1.42GHz ili MacBook 2GHz, obzirom da im je cena maltene ista. Ne mogu da čekam i nešto sam skloniji pouzdanosti poslednje serije iBook mašina nego tradicionalnim nesavršenostima bilo koje početne serije Apple mašina, uključujući MacBook-ove, ali…

 Signature 

S poštovanjem

Profile
 
Posted: 06 October 2006 10:13 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

prof.Milgram wrote:

Samo od toga zavisi da li ću za za oko mesec dana za novi laptop dobiti iBook G4/1.42GHz ili MacBook 2GHz, obzirom da im je cena maltene ista. Ne mogu da čekam i nešto sam skloniji pouzdanosti poslednje serije iBook mašina nego tradicionalnim nesavršenostima bilo koje početne serije Apple mašina, uključujući MacBook-ove, ali…

Kako se kaže u onom vicu ‘Brena je Brena. ali dva puta je dva puta.’ B) Uzimaj ti MacBook, kad je već za iste pare.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 06 October 2006 10:49 AM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1306
Joined  2005-10-14

Ja, fala Bogu, nisam imao nikakvih problema do sada sa iMac-om…Radi sve ‘ko sat, nemam nikakav problem sa sys update-ima, sve je brzo, software-i rade fantastichno…Neki moji ‘virtuelni’ drugari su nabavili MacBook-a i pevaju od sretje, tako da i ja preporuchujem isti…

 Signature 

\"The defining characteristic of Windows users is that they have an incredible ability to put up with any crap that is shoved in front of them.\"

http://www.mpeg2works.com/bannercb.jpg

Profile
 
Posted: 10 October 2006 01:09 PM   [ # 7 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  64
Joined  2006-08-14

SERBIAN wrote:

Neki moji ‘virtuelni’ drugari su nabavili MacBook-a i pevaju od sretje, tako da i ja preporuchujem isti…

Ma nijesam ubijeđen… :unsure:  Eno tisuća ljudi koji pošljednjih mjeseci imaju problem sa tzv. MacBook Random Shutdowns sindromom. Problem je toliko masovan da je stigao na Sky News!
Detaljnije na http://macbookrandomshutdown.com. :huh:

Post edited by: prof.Milgram, at: 2006/10/10 13:11

 Signature 

S poštovanjem

Profile
 
Posted: 10 October 2006 04:22 PM   [ # 8 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  131
Joined  2005-05-05

apple je zamolio ljudi koji imaju takve poteskoce da donesu macbook i izvrse zamenu ili reparaciju.
mislim ipak da ljudi na netu naprave situaciju da sada zvuci kao da se svakom drugom to desava a u realnosti da je broj daleko manji.

Profile
 
Posted: 10 October 2006 04:38 PM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

hulja wrote:

apple je zamolio ljudi koji imaju takve poteskoce da donesu macbook i izvrse zamenu ili reparaciju.
mislim ipak da ljudi na netu naprave situaciju da sada zvuci kao da se svakom drugom to desava a u realnosti da je broj daleko manji.

Što ne znač da problem ne postoji, logično je da postoji program za zamenu u tom slučaju. Problem je što su sada oč malo više nego što je uobičajeno uprte u Apple jer je prelaskom na Intel mnogo zapretio Dellu i ostalim ‘mainstream’ proizvođačma PC-a, pa je logično da i ovakve vesti dobiju malo više pažnje.

A zna li se šta je stvarno razlog što se mašine isključuju same od sebe?

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 10 October 2006 05:05 PM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

hulja wrote:

mislim ipak da ljudi na netu naprave situaciju da sada zvuci kao da se svakom drugom to desava a u realnosti da je broj daleko manji.

Da ali opet ako je doguralo i do Sky-a, sve i da je neki hype izgleda da ima dovoljno takvih laptopova… Ako se Apple koliko-toliko provukao sa prvom verzijom Pantera i brisanjem firewire diskova onda će preko ovoga malo teže da pretrč, madamov je to lepo formulisao u prvom pasusu prethodne poruke. Više mislim na važnost greške a ne samo na brojnost, mada kako vidimo ni ta brojnost nije mala.

madamov wrote:

A zna li se šta je stvarno razlog što se mašine isključuju same od sebe?

Koliko sam razumeo gotovo je izvesno da nisu dobro dizajnirali razmenjivač toplote (heat sink) koji bi trebao da hladi procesor tj. nisu dobro projektovali jedan kabl povezan sa njim. Kabl koji povezuje senzor temperature i razmenjivač toplote je prekratak. U toku rada razmenjivač toplote se zbog zagrevanja širi i dolazi u kontakt sa kablom i topi njegovu izolaciju(!). Tada ili pri sledećem širenju heat sinka dolazi do dodira dva metalna dela (samog heat sinka i ogoljene žice); kratkog spoja i gašenja računara. :whistle:
Kada se Razmenjivač ohladi stvar ponovo proradi do sledećeg isključenja. Ovo je provalio neki Nemac (a i ko bi drugi he he he :silly: ) mada neki ljudi tvrde da im se laptop gasio i kad je bio hladan…

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 10 October 2006 05:29 PM   [ # 11 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  64
Joined  2006-08-14

madamov wrote:

A zna li se šta je stvarno razlog što se mašine isključuju same od sebe?

RSD: Random ShutDowns, poznat i kao RSS: Random Shutdown Syndrome.
Negde je pisalo da je problem u osnovi termički i da je u vezi sa sprženom izolacijom. Na http://www.macbookrandomshutdown.com  postoji
mali Test Tool kojim se može maksimalno forsirati Core Duo kako bi se ispitala izdržljivost i sklonost MacBooka ka RSD/RSS tokom pregrevanja. Evo ga za direktni DL: http://www.macbookrandomshutdown.com/utils/macbookrss.dmg

 Signature 

S poštovanjem

Profile
 
Posted: 10 October 2006 09:01 PM   [ # 12 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  443
Joined  2005-05-16

Apple već žestoko brlja sa laptopovima već duže od godinu dana. I to baš sada, kada treba da obnovim ‘vozni park’ :-( Da li to ima veze sa prebacivanjem proizvodnje/sklapanja u Kinu, ili sa žurbom i nedovoljnim testiranjem?... Šta god da je, nije ni malo ohrabrujuće.

Profile
 
Posted: 10 October 2006 09:45 PM   [ # 13 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  64
Joined  2006-08-14

milke wrote:

Apple već žestoko brlja sa laptopovima već duže od godinu dana.

Slažem se, zato i jesam u dilemi da li ove nedelje iz USA da naručm neki od refurbished iBook/Powerbook-ova iz poslednje serije (2005/2006, sa AppleCare) ili novi MacBook. Cena im je skoro ista, a pouzdanost veoma različta.
Ne treba mi mašina za šetanje i opsenjivanje prostote, već mi treba pouzdana mašina za pisanje, čuvanje i organizaciju većeg obima podataka i e-publikacija, za različte Internet poslove i poneki prelom. S jedne strane, sve više sumnjam u pouzdanost MacBook-a, a s druge mi se on jako sviđa…

 Signature 

S poštovanjem

Profile
 
Posted: 10 October 2006 11:48 PM   [ # 14 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

prof.Milgram wrote:

Slažem se, zato i jesam u dilemi da li ove nedelje iz USA da naručm neki od refurbished iBook/Powerbook-ova iz poslednje serije (2005/2006, sa AppleCare) ili novi MacBook. Cena im je skoro ista, a pouzdanost veoma različta.
Ne treba mi mašina za šetanje i opsenjivanje prostote, već mi treba pouzdana mašina za pisanje, čuvanje i organizaciju većeg obima podataka i e-publikacija, za različte Internet poslove i poneki prelom. S jedne strane, sve više sumnjam u pouzdanost MacBook-a, a s druge mi se on jako sviđa…

Ako ikako možeš, onda sačekaj sledeću ‘inkarnaciju’ (Core 2 Duo ili već kako se zove pandan za laptopove). Valjda će kao i obično da ispeglaju stvari. Ja sam imao sreću da poslednja dva laptopa koja kupujem budu poslednji iz te serije (prvo Pismo, a potom poslednja serij Titaniuma) i ni sa jednim nisam imao nikakvih problema.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 11 October 2006 11:07 AM   [ # 15 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  64
Joined  2006-08-14

madamov wrote:

Ako ikako možeš, onda sačekaj sledeću ‘inkarnaciju’ (Core 2 Duo ili već kako se zove pandan za laptopove).

Na moju žalost, ne mogu da čekam: upravo sam uz pomoć prijatelja iz Kalifornije naručo MacBook 2.0GHz (White) & AppleCare Protection Plan & 1GB RAM (~1.2GB ukupno).
Nezavisno od mojih planova, definitivno je morao da bude kupljen tokom ove nedelje kako bi ovde stigao za mesec dana.

BTW. Kakva su novija iskustva sa carinom/porezom i laptopima?

 Signature 

S poštovanjem

Profile
 
 1 2 > 
1 of 2