1 2 > 
1 of 2
Snow Leopard i Acrobat PDF printer
Posted: 16 November 2009 12:58 PM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Juce nisam imao pametnija posla nego da sistem koji savrseno fukcionise upgrejdujem sa Leoparda na Snow Leoparda jer sam prethodno ga probao da spoljasnjem disku i nije bilo nikakvih problema.

Zaista, upgrade je uradjen za 20-30 minuta i sve je bilo na svom mestu.

Posto se bavim pripremom za stampu bilo mi je najvaznije da probam da li Acrobat radi jer znam koliko sam cekao da sa Tigra predjem na Leoparda bas zbog Acrobata, kad ono cvrc… nece!

Reko ajd da updejtujem Acrobat, skinem sve kako valja, update kad ono ne mogu da verujem, nema printera uopste.

Googlam, citam, i evo vec se razmisljam da se vratim ne Leoparda jer sve sto sam nasao su tvrdnje da se zbog sigurnosnih razloga PRINTER VISE NE MOZE POKRENUTI!!!

I kako da sada iz Illustratora pravim PDF-ove?!?

Ima li neko ko je nasao neko solidno resenje za ovaj problem?

Profile
 
Posted: 16 November 2009 02:25 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  443
Joined  2005-05-16

Nisam nikada koristio Illustrator, ali zar on nema standardni print dijalog, kao svaki Mac OS X program koji može nešto da štampa? Ako da, zar ne radi sistemska ‘Print to PDF’ opcija?

Profile
 
Posted: 16 November 2009 04:17 PM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Ima i radi, ali mislim da se ne može uspešno iskoristiti kod spremanja fajla za nošenje na neki CTP uređaj, tj. nema neku dobru primenu u pripremi za štampu.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 16 November 2009 06:49 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Ma iz skoro svih aplikacija kada se ide na PRINT dobijes opciju PDF SAVE. I takva procedura je izvanredna, em ti ne treba Acrobat em je super brza i zavrsava posao za veliki broj korisnika ali radi iz svih aplikacija osim iz ADOBE-ovih!!! Strasno…

Uopste mi nije jasno kakvu to poruku salje ADOBE?!?!?

Nemojte da se upgrejdujete na Snow Leopard? Nemojte vise da koristite Acrobat i Distiller?!

U medjuvremenu sam nasao kompromis koji bi bio sledeci:

1. Nakon upgrade-a Acrobat printer NECE RADITI
2. NEMOJTE NIKAKO DA URADITE UPDATE ACROBATA
3. Export iz InDesign/a radi normalno dok kada stampate iz Illustratora koristite POSTSCRIP printer, namestite sva podesavanja pa snimite PS fajl.
4. PS fajl otvorite u DISTILLERU i tako cete dobiti PDF koji mozete slati i na CTP i na FILMOVANJE i raditi sta vam je volja kao i do sada…

Ovaj postupak je procedura koja se primenjivala pre 10 godina. Koristim najnapredniji operativni sistem u kombinaciji sa najnaprednijim softverom za pripremu stampe a WORKFLOW mi je kao pre 10 godina… BRAVO ADOBE I APPLE!!! Svaka cast!!! :(

Jos vise me boli cinjenica da svega ovog na WINDOWSU NEMA!!!

Profile
 
Posted: 17 November 2009 10:09 AM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

4. PS fajl otvorite u DISTILLERU i tako cete dobiti PDF koji mozete slati i na CTP i na FILMOVANJE i raditi sta vam je volja kao i do sada…

E sad i ja da pitam, šta će ti onda Distiller kad i Preview konvertuje iz PS-a u PDF? B)

Jos vise me boli cinjenica da svega ovog na WINDOWSU NEMA!!!

MIsliš na Windowsu radi kao i ranije ili ne radi uopšte pošto tamo moraš da imaš neki PDF virtuelni štampač? Hoću da kažem, nemaš nikakvu podršku za PDF dok ne instaliraš Acrobat.

Adobe je postao gori od Microsofta po količni bloatwarea koji pravi i kako ga pravi.

Post edited by: madamov, at: 2009/11/17 10:10

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 17 November 2009 11:33 PM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Distiller ti treba samo ukoliko se bavis priprememom za stampu i zelis da imas potpunu kontrolu nad NASTAJANJEM PDF fajla sto je veoma bitno ako je kranja destinacija stamparija. 😊

U svakom drugom slucaju (citaj: mail, web, arhiva, razmena sa kolegama) Preview je vise nego sjajan alat.

U principu i do sada kada se iz Illustratora ‘stampao’ PDF sve je islo preko DISTILLERA ali u pozadini bez da korisnik mora ista da radi. Sada su nas vratili malo nazad pa moramo da pravimo prvo PS fajl, otvorimo distiller, podesimo opcije pa dobijemo PDF.
Ranije je bilo da u print dialog podesis sve kliknes na print i dobijes PDF fajl. Znaci mnogo brze. 😊

Sto se tice WINDOWS-a i PDF za obicne korisnike to je TOTALNA SMRT!!! Nebrojeno puta mi se desilo da posaljem ponudu kad ono ljudi nemoju ni ACROBAT READER instaliran koji je free i samim tim ne mogu da citaju PDF-ove. Dakle na windowsu mora da se intalira READER ako hoces da citas PDF odnosno ACROBAT + DISTILLER ako hoces da pravis PDF-ove.

Kada sam napisao da svega ovoga na windowsu nema mislio da sve ove probleme na koje sam naisao!!!

Unapredio sam sistem, odusevljavam se kako mogu da u thumbnail prikazu listam PDF-ove, neverovano kako lepo radi… a sam WORKFLOW po cemu je APPLE tata mata za sve ostale IT firme, mi je unazadjen!

Nadam se da ce uskoro neki update da to promeni ili CS5 koji treba da se pojavi tamo negde u aprilu 😊

Profile
 
Posted: 17 November 2009 11:54 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1910
Joined  2005-09-24

Nele, samo da podsetimo ljude, pre tih istih deset godina, na štampu se slao .ps (post script) fajl, a Distiller je služio da to prepeva u pdf, koji je bio vizuelizacija izvornog post skripta koji ide na štampu i služio je samo za proveru. Niko ili malo ko je štampao taj pdf. Pa i danas, .ps je .ps, a .pdf može da se ekstraktuje i kako ne treba i eto belaja…

 Signature 

Mac Pro 5

Profile
 
Posted: 18 November 2009 09:41 AM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Tako je!
Srz cele graficke industrije je zapravo .PS (post script koji je zapravo jednostavniji programski jezik).

I dan danas se u nekom od koraka u procesu izrade offset ploca ili filma PDF pretvara nazad u PS kako bi ga RIP pretvorio u gomilu sitnih tackica na stamparskoj ploci.

Ali naravno to je sve automatizovano i transparentno za krajneg korisnika.

Pa posto za sada dok se ne pojavi neka zakrpa moramo opet da se druzimo sa .ps eto prilike da se malo podsetimo kako je to nekada bilo 😊

Profile
 
Posted: 18 November 2009 09:51 AM   [ # 8 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Malo pre naleteh na ovaj link:

http://www.adobe.com/support/OScompatibility.html

Adobe je postavio listu kompatibilnosti sa novim operativnim sistemima (Snow Leopard i Windows 7)

Nadam se da ono ‘info coming soon’ kod Acrobata zapravo znaci da ce da oprave neku zakrpu!

Profile
 
Posted: 18 November 2009 04:18 PM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  239
Joined  2005-10-31

A Save As PDF iz Illustratora?

Profile
 
Posted: 18 November 2009 06:28 PM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

To mi opcija nikada nije bila jasna!

Rezultat je PDF koji je ogroman po velicini pa samim tim, jelte, i neupotrebljiv za slanje klijentima.
Sa druge strane takav PDF je odlican jer moze da se otvori na drugom racunaru isto u Illustraotoru i nastavi sa radom posto cuva sva podesavanja, lejere itd, ali isto to radi i nativni Illustrator format…

Ako je konacno odrediste stamparija to jest proces filmovanja ili izrade CTP ploca onda je daleko sigurniji metod snimanje u .ps pa onda pravljenje PDF-a jer se tako smanjuje mogucnost greske pri izradi ploce ili filma na minimum.

Iako vidis, sada mi pade na pamet, mozda moze da se tako snimljeni fajl otvori u Acrobatu pa onda uradi REDUCE SIZE… ali to i dalje nije isto sto i snimljeni .ps jer tako snimljeni fajl pre snimanja ne nudi opcije podesavanja overprinta, rezolucije, formata itd..

Profile
 
Posted: 19 November 2009 12:04 PM   [ # 11 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  239
Joined  2005-10-31

Jok. Ja tako funkcionišem regularno već godinama. Jeste mrvicu veći fajl nego kada se napravi preko Distillera, ali ništa značajno.

Radiš u tiskari na slanju fajlova na RIP, ili ti šalješ nekim majstorima pa onda oni to rade? Pitam zbog mehanizama kontrole izlaza.

Profile
 
Posted: 19 November 2009 01:18 PM   [ # 12 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Ja imam svoj dizajn studio tako da pripreme koje napravim saljem stamparijama na stampu. Oni prave montazu na tabak, ploce ili film pa u stampu.

Najsrecniji sam kada pripremljen fajl klijent odobri i posalje sam na stampu. Jer vecina klijenata radi korekciju tek nakon sto se materijal odstampa!!! 😊

Vidis to sa SAVE AS PDF nisam probao nikada… Ako kazes da nemas problema godinama… moracu da probam! 😊

Profile
 
Posted: 19 November 2009 02:24 PM   [ # 13 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  239
Joined  2005-10-31

Ha, ako je tako, nisi uopšte morao da se bakćeš sa tim stvarima do sada. Lepo Save As PDF direkt iz AI, već si zadao šta treba da bude overprintovano, ostavljen živ tekst, font embedovan u PDF, ako si u fazonu da isproveravaš detaljnije (drkalice tipa debljinu strokeova u lejautu, transparencije, RGB/CMYK objekte, profile itede); možeš da koristiš recimo PitStop plugin za Acrobat, i doviđenja, prijatno, u redu je.

Uostalom, sa izmenjenom Artboard opcijom u CS4 opušteno odrediš dimenzije i bleed za višestranične layoute, pravilno ih poređaš i snimiš PDF sa onoliko strana koliko ima artboarda.

Profile
 
Posted: 19 November 2009 03:16 PM   [ # 14 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  239
Joined  2005-10-31

drNele wrote:

I dan danas se u nekom od koraka u procesu izrade offset ploca ili filma PDF pretvara nazad u PS kako bi ga RIP pretvorio u gomilu sitnih tackica na stamparskoj ploci.

Btw, wrong. Ovo važi za postscript Level 2 (i niže) uređaje, kojih je sve manje čak i kod nas. PDF je standardan format za Level 3 workflow, tj tu nema više postscripta.

Profile
 
Posted: 19 November 2009 09:10 PM   [ # 15 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Vidi, nisam 100% siguran ali ne moze da nema post scripta jer se tim jezikom definise sve sto je na strani.

Na kraju krajeva na osnovu njega je Adobe i stvorio imperiju. Svi stampaci, svi osvetljivaci moraju da licenciraju postscript od Adobea.

Dakle, PDF kada se opravi od .ps je zapravo samo ‘kontejner’ koji nam omogucava prikaz samog .ps.

A moguce da sam ja samo jako zastareo… 😊

Kako god bilo ja bi da mi vrate PDF stampac i da ne moram vise da gledam distiller i da rucno pravim PDF fajlove. 😊

Profile
 
 1 2 > 
1 of 2