čšćenje tastarure
Posted: 10 April 2007 02:23 AM
Newbie
Rank
Total Posts:  10
Joined  2006-11-29

Pozdrav svima!
Najpre da pohvalim znak, jako mi se dopada.

Imam belu USB tastaturu, zrelu za ciscenje. Interesuje me da li je neko pokusavao da je potopi u vodu (neotvorenu) i da li bi to bilo mudro? Naime, iznutra i nije prljava, sva prljavstina je po dugmicima.
Ili ipak da je nosim kod sajdzije da mi otvori sa nekim mikro inbusima?  😊

Profile
 
Posted: 10 April 2007 08:11 AM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

Baš sam mislio da te pitam kako ćeš iščstiti tastaturu iznutra potapanjem u vodu kad vidim da su ti prljavi samo tasteri. Uzmi lepo neku krpicu, pljuc (dobro, ne baš pljuc) i polako, komad po komad, parče po parče.

Mislim da potapanje generalno nije najbolji pravac za razmišljanje.

Jednom sam uspeo da otvorim tastaturu. Pošto ni posle duže potrage nisam uspeo da nađem inbuse dovoljno malog prečnika, na kraju sam se poslužio jednim priručnim sredstvom (koje sam u toku rada totalno uništio). Sreća po nas balkanske varvare, materijal vijaka je jako tvrd pa je stradao alat a ne vijci. Jedina šteta je par polomljenih žabica sa donje strane ali to se ništa ne oseća po sklapanju tastature.

Sada mi je tastatura prljavija iznutra 2x nego što je bila tada ali ne znam če da je otvorim. Zna li neko gde se u ‘slobodnoj’ prodaji može naći tako mali inbus? Najmanje što se nudi je ?2,50 a ovaj na tastaturi je prvi prethodni iz R5 niza - ?1,60.

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 10 April 2007 10:00 AM   [ # 2 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Ja sam cistio (otvarao) kompletnu tastaturu, ali mi isto kao i DS_Store-u vise ne pada na pamet da tako neshto zapochinjem. Ono shto tebi savetujem (ako su ti samo tasteri prljavi) da uzmesh bilo koji ravan shtafciger ili nozic, i da ‘na prekret’ povadish sve dugmice i svaki posebno alkoholom i vatom ochistish.a ako imash prashine ispod onog providnog dela, kad budesh skinuo tastere, lako cesh posao odraditi usisivachem.

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 10 April 2007 04:20 PM   [ # 3 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  10
Joined  2006-11-29

UUUh,
groovy, ova druga varijanta sa vadjednjem dugmica mi se narocito svidela.
Hvala puno!!

Profile
 
Posted: 10 April 2007 09:17 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1910
Joined  2005-09-24

Najpre da se zahvalim na komplimentima za znak 😊

A zatim da i glasam za ovu drugu varijantu sa dugmicima. Ja sam obe Apple tastature koje posedujem otvarao samo toliko, odnosno skidao im dugme po dugme, tj red po red i cistio. Bio mi je potreban jedan noz za puter, vlazne maramice, cista suva krpica i stapici za usi. Kombinovanjem svega ovoga obe tastature izgledaju kao nove. Jednu sam cistio jer se Strahinja (moj sin od 5.5 meseci) ispovracao na nju, a drugu jer sam je kao polovnu kupio (bio je oglas nedavno ovde za 1600 dinkica) pa sam hteo da je ocistim. Za sve ovo ti treba par sati…

E, da, male, ali JAKO male inbuse sam video u kompleticima, a i na komad u nekom hardware storu u Nisu. Pa ako nekom treba pogledacu detaljnije koje su dimenzije i koliko kostaju.

Pozdrav!

Post edited by: Andrej, at: 2007/04/10 21:22

 Signature 

Mac Pro 5

Profile
 
Posted: 11 April 2007 12:33 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1850
Joined  2006-11-24

Još jedan glas za vađenje taster po taster - tako sam oprao svoju wireless tastaturu jer se malčce zacigančla posle 2 godine 😉

Inače, da ubrzaš proces pranja dugmića - uzmi kesu za zamrzivač, sipaj mlaku vodu unutra, sipaj Fairy (ili neko drugo sredstvo po sopstvenom izboru); zavrni šiju kesi i mućkaj ki blesav 😊
?ale me je ubeđivao da nema šanse tako da se operu dugmići, a ja dokazah suprotno - izašli su beli k’o novi!
Istina, ideja nije moja, već je pročtah na TUAW-u, ali ipak 😉

I da - budi pametan pa negde pribeleži koja metalna opruga je od kog tastera jer su svi različte velične. Uštedećeš sebi posle vremena prilikom sastavljanja.

A što se ideje sa potapanjem tiče - neki paceri su ostavljali komentare da su ubacivali tastaturu u veš mašinu i da su tako oprali bez problema… No, ja u to baš i ne bih verovao.
Jes’ da mi je keva oprala USB flash, al’ ispiranje tastature u veš mašini mi ne zvuč baš mudro 😉

 Signature 

Carnival of Flesh

Profile
 
Posted: 11 April 2007 06:50 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  4275
Joined  2006-09-18

Dachaz wrote:

?ale me je ubeđivao da nema šanse tako da se operu dugmići, a ja dokazah suprotno - izašli su beli k’o novi!

Zaboravio si da kažeš da si oprao i slova 😊

Ja sam svoju čstio malo preko vikenda..uglavnom površinu. Inače je preko noći pokrijem nečm, da sutradan ne utrljavam prašinu koja napada tokom noći.

Profile
 
Posted: 14 April 2007 02:57 AM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1850
Joined  2006-11-24

Čoveče, nisam prao varikinom…
Slova su na mestu

 Signature 

Carnival of Flesh

Profile