< 1 2
2 of 2
4D
Posted: 18 October 2012 02:39 PM   [ # 16 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

drNele wrote:

Koristim Filemaker dosta dugo i na desktopu ga nikada ne bih menjao. Dakle izuzetno sam zadovoljan.

Prvo da se izvinim što kasnim sa odgovorom, prilično sam bio zauzet ovih dana. Da krenemo redom.

U zadnje vreme zanimam se i gledam razne platforme koje omogućuju izradu mobilnih aplikacija ali da budu slične filemaker filozofiji - što manje kodiranja (pošto nisam programer i ako može da pomogne od 1 do 10 na skali programiranja moja ocena bila bi 1). Gledajući i tražeći razna rešenja koja su zasnovana na MySQL + PHP + JavaScript + CSS code generatorima nabasao sam na nekoliko zaista odličnih ali po mom mišljenju veoma ružno dizajniranih.

Onda sam se setio i 4D-a sa kojim sam se susreo još na Amigi. Posetim sajt i oduševi me Wakanda… malo sam gledao istraživao ali iz prve nisam baš sve odmah shvatio pa imam dva pitanja:

Na Amigi si mogao da sretneš 4D jedino ako si koristio neki Macintosh emulator. B)

Da li vredi da se dizajner koji ne zna programiranje (znam HTML i CSS) upušta u korišćenje WAKANDE?!

Da, ali ćeš morati da naučiš JavaScript, bez toga neće ići.

Da li da se upustim u učenje 4D-a ukoliko isti pruža mogućnost lake izrade malih aplikacija i njihovo mobilno korišćenje?!

Šta smatraš pod mobilnim aplikacijama, pošto ovde govoriš o Web aplikacijama. U tom smislu možeš da koristiš 4D kao server i bazu podataka. Inače, ne, ne možeš da napraviš nativnu mobilnu aplikaciju kao što može Filemaker. Postoje neka rešenja da se kačiš recimo sa iPhonea na 4D bazu kroz iSort nativnu bazu za iOS, ali to se koristi samo za baš specifična rešenja.

p.s. Kada kažem mobilno mislim da budu na serveru i da im se pristupa putem računara, tableta i telefona!

U stvari misliš na Web aplikaciju? Ne misliš na nativnu aplikaciju za iOS ili Android?

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 18 October 2012 02:44 PM   [ # 17 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

drNele wrote:

Na toj adresi ima dosta starih postova koji ne daju odgovore na moja postavljena pitanja. U svakom slucaju hvala 😊

Što se Wakande tiče, najbolje da odeš na http://www.wakanda.org i pogledaš par video klipova i pročitaš malo.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 17 January 2014 01:58 PM   [ # 18 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Izašla verzija 14. Štaje novo, možete videti ovde:

http://www.4d.com/products/new.html

I to bukvalno videti, ima par video snimaka sa evropskog 4D Summita gde moje kolege (dobro, jedan je od nedavno bivši kolega, prešau u Netflix B) ); Džoš i Lajl objašnjavaju šta ima novo.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 16 September 2016 06:27 PM   [ # 19 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Kad sam se danas već raspisao: uskoro stiže verzija 16.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 29 January 2020 12:31 PM   [ # 20 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Posle tri i po godine red je za novu poruku. 4D je prilično evoluirao, Wakandu više nećete naći, mada je par velikih poslovnih korisnika i dalje koristi, ali je praksa pokazala da je ono što se danas traži nativna iOS aplikacija i backend sa REST API-em dostupan svim alatima, ne samo kao veza između 4D-a i Wakande. Tako je 4D poslednjih godina polako dobijao mogućnosti iz Wakande, a najveća novost je ORDA s kojom programski jezik ne samo da dobija dosta stvari poznatih JavaScript programerima, već umnogome olakšava programiranje. Često je moguće metod koji je generisao komplikovane selekcije ili za koje je potrebna nerazumljiva kobasica SQL komandi sa mnogo JOIN-ova svesti na par linija koda , a vrlo često na samo jednu.

Pre desetak dana je izašla 4D v18 koja, za nas stare vukove u 4D-u, donosi tzv. “project mode” kod kojeg je onaj jedan monolitni binarni .4DB fajl iskonvertovan u gomilu teksutalnih, najčešće u JSON formatu, fajlova, tako da se konačno može koristiti git i slični alati na normalan način.

Evo kao ilustracija metod koji sam koristio da napravim komad AppleScript koda koji ću kasnije iskoristiti za konverziju iz XHTML entiteta u normalnu Unicode ćirilicu (videh poruke Darka Selakovića koje su nečitljive zato što su kompletno pisane ćirilicom, a Mambo ih je u MySQL bazu ubacivao kao XHTML entitete:

C_COLLECTION($cirilica)

C_OBJECT($obj)

C_TEXT($mojtekst;$applescript;$applescriptamp)

$mojtekst:=”абвгдђежзијклљмнњопрстћуфхцчџш”
$mojtekst:=$mojtekst+Uppercase($mojtekst)
$cirilica:=New collection

For ($i;1;Length($mojtekst))
$obj:=New object
$obj.slovo:=$mojtekst[[$i]]
$obj.kod:=Character code($obj.slovo)
$obj.xhtml:=”&#”+String($obj.kod)+”;”
$obj.ampxhtml:=”&#”+String($obj.kod)+”;”
$cirilica.push($obj)
End for

  // set line1replaceList to {{"ch", "ć"}, {"9", "1"}, {"8", "1"}, {"7", "1"}, {"6", "1"}, {"5", "1"}, {"4", "1"}, {"3", "1"}, {"2", "1"}}

$applescript:=“set line1replaceList to {"
$applescriptamp:=$applescript

For each ($obj;$cirilica)
If (False)
// cyrillic to XHTML
$applescript:=$applescript+"{"+Char(Double quote)+$obj.slovo+Char(Double quote)+", "+Char(Double quote)+$obj.xhtml+Char(Double quote)+"},”
  $applescriptamp:=$applescriptamp+”{"+Char(Double quote)+$obj.slovo+Char(Double quote)+", "+Char(Double quote)+$obj.ampxhtml+Char(Double quote)+"},”
Else
  // XHTML to cyrillic
  $applescript:=$applescript+”{"+Char(Double quote)+$obj.xhtml+Char(Double quote)+", "+Char(Double quote)+$obj.slovo+Char(Double quote)+"},”
  $applescriptamp:=$applescriptamp+”{"+Char(Double quote)+$obj.ampxhtml+Char(Double quote)+", "+Char(Double quote)+$obj.slovo+Char(Double quote)+"},”
End if
End for each

$applescript:=Substring($applescript;1;Length($applescript)-1)+”}”
$applescriptamp:=Substring($applescriptamp;1;Length($applescriptamp)-1)+”}”
SET TEXT TO PASTEBOARD($applescript+”\r\n\r\n\r\n”+$applescriptamp)

 

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 24 March 2020 12:56 PM   [ # 21 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Tekst iz 1987. godine kada je objavljena prva internaciolna verzija 4D-a, pre toga se u Francuskoj od 1985. godine već prodavao 4th Dimension. Oznake verzija su objedinjene tek 1996. godine u verziju 6, pre toga je u Francuskoj bila v5, internacionalna v3, a 4D Server je bio v1.

Chicago Tribune 28. jun 1987.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
 < 1 2
2 of 2
     FileMaker 7 ››