prelazak na mac
Posted: 20 September 2007 02:13 PM
Member
RankRankRank
Total Posts:  60
Joined  2007-09-18

pozdrav ljudi.Planiram da kupim po prvi put u zivotu mac, trenutno koristim pc+fedora linux. Za oko mi je zapao powerbook 15’ na 1.5 ili 1.67 mhz. Moze li mi neko reci koliko kostaju te mashine kod nas i da li predstavljaju dobar izbor? Kakve su mogucnosti G4 procesora?
Unapred hvala

 Signature 

be smart just buy mac!

Profile
 
Posted: 23 September 2007 01:51 AM   [ # 1 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  56
Joined  2005-11-04

Kada jednom budeš osetio Mac os x logiku zaboravićeš sve ostale sisteme. Suvišno je bilo šta više pisati

 Signature 

Arbeit Macht Frei

Profile
 
Posted: 19 December 2007 01:27 PM   [ # 2 ]
Newbie
Avatar
Rank
Total Posts:  5
Joined  2007-12-19

Ovo mi je prvi post, pa da vas pozdravim i resim svoju dilemu.Profesionalno se bavim dizajnom za jednu nemacku izdavacku kucu, a koristim Photoshop, Illustrator, InDesign, i Corel Draw i Paint programe, pored nesto sitnijih.Duze vreme slusam price kako je Mac dusu dao za dizajn, i ozbiljno razmisljam da switchujem.E sad, ima nekoliko pitanja:

1,Da li je Mac optimizovan za rad u Corel aplikacijama, buduci su mi neophodne?

2.Da li je moguce naci ‘‘alternativne’’ varijante grafickih aplikacija za Mac, jer su cene kod nas van pameti?

3.Nemam para da kupim MacPro+Cinema Display pa me zanima da li je moguce na iMac-u raditi stvari koje ja radim, dizajn i priprema za stampu omota za diskove i dvdove?

4.Iskreno pitanje, posto nisam iamo prilike da radim na Macu: koja je kljucna osobina, ili osobine, imajuci u vidu posao kojim se bavim, zbog koje bih trebao da switchujem na Mac, imajuci u vidu da za manje para mogu da nabavim poluprofesionalni monitor za PC i sastavim konfu sa mnogo vise memroije?

Hvala unapred.

Profile
 
Posted: 20 December 2007 10:51 AM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

,Da li je Mac optimizovan za rad u Corel aplikacijama, buduci su mi neophodne?

Biće da treba obrnuto valjda da bude? Ukratko, nije, jer je poslednja verzija Corela za Maca ona 12, nisam siguran, a i da jesam, niko ko se ozbiljno bavi grafikom na Macu ne koristi Corel. Neki bi rekli da niko ko se ozbiljno bavi grafikom ne koriti Corel, bez obzira na platformu.

2.Da li je moguce naci ‘‘alternativne’’ varijante grafickih aplikacija za Mac, jer su cene kod nas van pameti?

Opet, ako se ozbiljno baviš tim poslom onda cene nisu van pameti. No, odgovor je potvrdan na postavljeno pitanje.

3.Nemam para da kupim MacPro+Cinema Display pa me zanima da li je moguce na iMac-u raditi stvari koje ja radim, dizajn i priprema za stampu omota za diskove i dvdove?

Do ovog modela iMaca bih ti rekao da jeste, ali smo baš nedavno imali temu o kvalitetu i mogućnosti kalibracije njegovog monitora.

4.Iskreno pitanje, posto nisam iamo prilike da radim na Macu: koja je kljucna osobina,

Uključš, instaliraš, sedneš, radiš. I ništa više. Ako imaš mogućnosti, svrati na jedan od naših sastanaka u Ozonu, em ćeš uživo da vidiš i probaš Mac, em ćeš da upoznaš ljude koji se bave sličnim poslom, pa kada popričaš steći ćeš bolju sliku i onda ćeš moći da doneseš adekvatniju odluku preći ili ne.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 20 December 2007 03:27 PM   [ # 4 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  81
Joined  2007-12-02

Definitivno podrzavam prelazak na MAC, ima gomilu prednosti bas za posao kojim se ti bavis.
Corel 11 radi savrseno na MAC-u. Sto se tice drugih aplikacija kao i kod pc-ja long live pirats 😊 ima ih i relativno ih je lako naci.
iMac ti je relativno ok resenje, ali iskljucivo 24’’ !!
Na 20’’ modelu su ugradili jeftiniji TN panel i imas blagi gradient od svetle pri dnu do tamne na brhu ekrana.
Uz dobru kalibraciju moze se malo popraviti ovaj efekat ali definitivno je uvek prisutan. Da ne gresim dusu, ekran je izuzetan po pitanju boja, jasnoce, rezolucije, brzine odziva, osvetljenja…
U 24’’ modelu je sasvim druga prica, ekran je MNOGO kvalitetniji i ima ugao gledanja od 178 stepeni u odnosu na 20’’ koji ima 160. Blagi gradient postoji ali neprimetan.
Tako da ti je moj savet ako se odlucis za iMac definitivno 24’‘, malo je skuplji ali oduvek je bilo i bice koliko para toliko i muzike 😊

Najbolje ti je da odes u jednu od prodavnica i videces o cemu sam pricao 😊

Pozdrav,

Nikola

Profile