1 2 3 >  Last ›
1 of 5
SSD rulez :)
Posted: 02 December 2010 05:35 PM
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  411
Joined  2006-04-01

Stigao mi je OWC Mercury Extreme Pro, 128GB, a nešto ranije i kineski caddy da se ubaci umesto DVD drivea.

Noćas sam sve podesio (oko 2h mi trebalo da sve završim, od toga 30min da odvrtim jedan šugavi šraf što me zajebavao) i danas se ceo dan zabavljam startujući aplikacije 😊 - kako ovaj disk radi, pa to je nezdravo.

120GB (efektivno) SSD + 500GB WD Green HDD i ovaj MBP 3,1 je munja. Šteta samo što ne može da se ubaci 8GB RAMa, ovo je mnooogo dobra stvar. No i 4 završava posao.

Profile
 
Posted: 02 December 2010 11:59 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  4275
Joined  2006-09-18

Jesi oba stavio u MBP ili je Green vani?

Novi hit će biti hibridni diskovi…kapacitet HDD-a, a brzina SSD-a 😊

Profile
 
Posted: 03 December 2010 08:59 AM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1797
Joined  2007-11-11

O tome se odavno priča, ali nešto ne vidim da se pojavljuju

 Signature 

Ja hocu da pomognem

Profile
 
Posted: 03 December 2010 11:26 AM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  4275
Joined  2006-09-18

Ja sinoć dobio informaciju da se kd nas mogu kupiti Seagate za 12.000, a sad čekam odgovor i gde to tačno, jer ih na ITSvetu nisam video 😊

Profile
 
Posted: 03 December 2010 07:35 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1797
Joined  2007-11-11

javi

 Signature 

Ja hocu da pomognem

Profile
 
Posted: 03 December 2010 09:56 PM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2279
Joined  2010-04-06

http://www.emmi.rs/hdd-hdd-sata3-7200-500gb-seagate-momentus-xt-st9500562.11.html?productId=13797

 Signature 

 http://www.idoktor.biz Servis i prodaja Apple uredjaja u Novom Sadu 

Profile
 
Posted: 03 December 2010 11:31 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1797
Joined  2007-11-11

IJAOOO!!!

PA DA li ću biti u OVOM fazonu???

 Signature 

Ja hocu da pomognem

Profile
 
Posted: 17 December 2010 08:56 PM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

OCZ Vertex 2 120Gb.

osX ga vidi kao 119.69 GB
Bootup na Seagate-ovom 7200.4 rpm je trajao 33sec a na SSD 16 sekundi.
Aplikacije koje su se nesto duze ucitavale na hdd-u ,se sada ucitavaju nesto krace.
U globalu razlike nisu nesto astronomske ali definitivno prisutne.Cak sta vise bio sam sasvim zadovoljan hdd-om.Slozio bih se sa nekom osobom koja je negdje izjavila da je i-net takodje(surfing)ubrzan.
Ono sto je zadivljujuce u obicnom i nezahtevnom radu jeste da iz lapa nedolazi
ama bas NIKAKAV zvuk. Sto nije slucaj dok je hdd boravio u njemu.
Ovo moze biti veoma korisno u slucaju tezeg downloada i ako patite od laganog sna(kao sto je moj slucaj).
Razlog zasto je odluka pala na ovaj model jeste dosta niza cijena u odnosu na konkurente(akcija).

Ps.Ne treba da zurite! 😉

Post edited by: MacBee, at: 2010/12/22 23:08

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 23 December 2010 11:38 PM   [ # 8 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

Mali update….

....Clean My Mac u potrazi za nechistochom je radio kao da se najeo prebranca!!!!!
Onaj ‘Dial’ u gornjem lijevom cosku se okretao kao lud….hi hi hi hi(hinjsko smijanje)‘deda saplio Djenku-ala ga je opravio svaka mu cast’!!!

:woohoo: :laugh: B) B) B)

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 23 January 2011 08:47 AM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1880
Joined  2007-08-04

Juče uveče sam odlučo da ipak samoinicijativno promenim hard disk i stavim SSD koji sam uzeo u ovaj moj iMac, obaška što će kad-tad morati da padne čšćenje panela od prašine - iako, nije mi jasno gde ulazi, s obzirom da je skroz oko panela, po ivici, zalepljena traka.

SSD: ADATA S559 128 GB Desktop Pack - SandForce1222 kontroler - dakle, najnoviji koji teoretski daje do read/write: 280/270 MB/s

Anyway, našao tutorijal na ifixit i krenuo.

Staklo sam skinuo sa špahlom koja mi je ostala kao ‘alat’ dok sam svojevremeno otvarao mac mini - nije teško, treba biti samo pažljiv, polako ugurati špahlu između stakla i kućišta, lakše nego što sam mislio.
Potom su došli na red šrafovi koji drže panel - takođe laganica, malo su zezali magneti koji drže staklo, ali takođe peace of cake. Koristi se šrafciger Torx T10.
Posle ovoga je došao trenutak da se podigne panel, operacija koja, ispostaviće se, mi je zadala najviše glavobolje. Na ifixit je okačen tip kako se to radi modifikovanom spajalicom, ali nema šanse da spajalica podnese toliku težinu i ne deformiše se, a panel padne. Zato sam pribegao triku, od spajalice sam napravio dublju udicu i zajedno sa suprugom (mora da radi dvoje, sam čovek nema šanse) na bum podigao panel taman toliko da možemo da ga uhvatimo dok se spajalica nije ispravila pod dejstvom težine panela.
Kada se podigne panel mora da se vodi računa da se ne podigne mnogo, pošto u gornjem levom uglu postoji najpre kablić koji mora da se otkač (a kratak je, pa može da se pokida); a potom još tri kabla koji takože moraju da se otkače od matične ploče da bi panel mogao da se skine. Pažnja!!! Budite nežni sa otkačnjanjem kablova, da se ne bi desio problem, kontakti su prilično nežni.
Kada se skine panel hard disk je na izvolte. Skine se nosač, tako što se odšrafe srafovi, iskopča SATA kabl, napajanje HDD-a i sonda za merenje temperature HDD-a (šrafciger Torx T8); a onda je došao red na kačenje SSD-a.
Najpre sam hteo da rešim sondu, pošto mi neće trebati. Jednostavno sam prespojio u sondi kontakte i izolovao sondu, pošto je ista išla na mesta gde su džamperi hard diska, a na SSD-u niti ima džampera, niti je potrebna sonda, pošto se ne greje.
Potom je išao zez sa nosačem SSD-a, koji naravno nema rupe tamo gde je to zamislio Apple, pa je radila mašta i snalaženje - rezultat: SSD stoji na dva šrafa, prilično dobro, ne mrda. Jedino što su ostala dva šrafa viška i ovaj Seagate koji mi stoji na stolu i koji ću verovatno ostaviti u rezervi.
Potom sve unazad, što je ipak bilo lakše, pošto smo delimično upoznali probleme na koje bi mogli naići.
Upozorenje!!! Definitivno najteži deo je držanje panela i vraćanje svih kontakta i kablova na svoje mesto - polako i skoncentrisano.
Na kraju je obrisan panel i staklo (otisci bi baš nervirali, jelte) i sve je leglo pod konac.
Potrošeno vreme: 1 sat (bez pripreme).
Podignut sistem preko DVD-a i odrađen restore sa Time Machine, sve prošlo kao po loju.

Utisci: što se tiče brzine, sve radi daleko brže, ali ne znam, ja sam očekivao da će to da bude brže.
AJA System Test pokazuje približno iste cifre za read/write: 255/247 MB/s
Ok, nije kao što je deklarisan max, ali cifre su solidne.
Disk se naravno uopšte ne čuje i ne greje, što je ogroman benefit.

Rezime: ostaje da još vidim kako će se sistem pokazati nadalje, ipak sam ga tek osposobio za rad noćas, ali ovo što se vidi do sada je odlično.
Ko ima 200 evra viška, strpljenja i vremena neka odradi upgrade, sistem definitivno postaje živahniji nego pre.

Profile
 
Posted: 23 January 2011 09:48 AM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

Lepo, lepo, čestitke na uspešno obavljenom poslu 😉

Staklo se vrlo lako može skinuti i najobičnijim skalperom, sečvo se izvuče tek nekoliko milimetara, ulazi u zazor između stakla i kućišta bez ikakvih problema.

Ko ima 200 evra viška

Treba da stoji: 350 evra viška — zaboravio si neminovno čšćenje od prašine 😉

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 23 January 2011 10:28 AM   [ # 11 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  606
Joined  2008-06-28

Svaka čast, ali nemojte koristiti oštre predmete. Nema potrebe, a i može vrlo lako da se ošteti staklo.

Ubrzanje će se primetiti vrlo brzo kad budeš shvatio da nema pauze ni u čemu što kreneš da radiš. Imaj u vidu da OS X nema podršku za TRIM još uvek.

 Signature 

 MacBook Pro 17inch Unibody
 iPhone4

Profile
 
Posted: 23 January 2011 12:05 PM   [ # 12 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1880
Joined  2007-08-04

Hvala, hvala, nije mi bilo svejedno kada sam krenuo u operaciju, ali me je Žarko okuražio, pa rekoh, što da ne, da pokušam bar SSD da namestim - za čšćenje panela priznajem nisam imao herca.
U principu, ako se radi pažljivo i ako rade dva čoveka (ili u ovom slučaju supruga i ja) nije mnogo komplikovano - pipavo da, ali komplikovano ne.
Sistem radi odlično, sve aplikacije se otvaraju nekoliko puta brže (posebno PS sa gomilom pluginova) i u principu sam zadovoljan, što sam hteo to sam i dobio.
Malo razmišljam o tome što OS X nema poršku za TRIM, ali šta je tu je, ako bude frke instaliraće se Win 7, pa će iz njega da se odradi TRIM, zlu ne trebalo.
Sad sam se naložio i da menjam CPU, tj. da sa i5 u dogledno vreme pređem na i7.
Gledao sam neke tutorijale na netu i prošao brdo foruma, pa sam zaključo da:
1. najzeznutiji zahvat na 27’ iMac-u - potrebno je praktično rasklopiti ceo iMac na sitna crevca, zato što se CPU nalazi sa zadnje strane, na matičnoj ploč, pa je potrebno sve povaditi da bi se prišlo - odbija na keca:)
2. teorijski nije nemoguće upgradeovati i na najjač i7 sa LGA1156 socketom, i7-880:
http://ark.intel.com/Product.aspx?id=48500&processor=i7-880&spec-codes=SLBPS
3. dobija se značajno ubrzanje sistema i podrška za virtuelizaciju - koliko vidim ovde postoje podeljena mišljenja, pogotovo oko raalnog ubrzanja sistema
4. ograničen je izbor upgradea: moraju ovi koji troše 95w i manje, sa ovim socketom:
http://ark.intel.com/ProductCollection.aspx?familyID=28037&MarketSegment=DT
Dakle, dolaze u obzir i7-860, i7-870 (originalno se ovaj stavlja); dok verovatno mogu i S varijante koje troše manje struje i i7-880.

Ima li neko neku sugestiju kako ovo najbezbolnije odraditi. Kontam da u iMac idu najobičniji desktop CPU-ovi, kakvi i u svaki drugi PC, koliko vidim to je taj socket: LGA1156. Jedino me kopka da li bi eventualno mogao da postoji problem ako se ubaci najjač i7-880, pošto originalno iMac dolazi sa i7-870, pa može da bude neki zez sa EFI-jem.

Ne znam, videću, otom-potom, još uvek su ovi procesori poskupi i ne isplati se mnogo zezati se sa ovim, ali stvarčca za razmišljanje. Sa ovim bi se definitivno i iscrpele mogućnosti za friziranje ovog iMac-a - za par dana mi stiže 2 x 4 GB, pa će sistem biti upgradeovan na max 16 GB.
Eventualno uzeti 3,5’ fiočcu sa RAID-om u koju staju dva SSD-a, pa ih upregnuti u RAID 0, ali em je skupo, em, koji će mi - ali deluje jako interesantno.
http://www.icydock.com/goods.php?id=121

Jaču grafiku nemam potrebe da upgradejem, s obzirom da mi nije potrebna, a koliko sam video na netu retko ko to i radi, ne isplati se.

Za sada još da se uradi kompletno čšćenje panela i to je to. Ostalo će da popričeka.

p.s. i dalje mi nije jasno kako je prašina uspela da uđe u panel, s obzirom da je panel skroz u krug oblepljen nekom srebrnom trakom. Ipak, kada sam čstio staklo sa unutrašnje strane tačno sam video nagomilanu prašinu na levoj ivici, po celoj visini leve strane, tačno tamo gde je i krenula prašina da ulazi u panel.

Post edited by: RingeRaja, at: 2011/01/23 12:26

Profile
 
Posted: 23 January 2011 02:35 PM   [ # 13 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  274
Joined  2010-03-04

Izvinjavam se za OFF, ali moram da pitam

@RingeRaja
SSD: ADATA S559 128 GB Desktop Pack - SandForce1222 kontroler - dakle, najnoviji koji teoretski daje do read/write: 280/270 MB/s

Jesi ovo uzimao u winwin slucajno?  Treba da nabavljam jedan ssd pa me zanima kakvi su ovi ADATA.

MacBee wrote:

OCZ Vertex 2 120Gb.

Ovo je upravo to sto hocu, MacBee kako si dosao do OCZ-a ako nije tajna?

Profile
 
Posted: 23 January 2011 04:07 PM   [ # 14 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  4275
Joined  2006-09-18

Ja svoj OCZ Vertex 2 nabavio preko oglasa na Benchmarku. Neko ih je doneo par komada svojevremeno, mislim iz Austrije.

Profile
 
Posted: 23 January 2011 04:12 PM   [ # 15 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1880
Joined  2007-08-04

Kapetan wrote:

Izvinjavam se za OFF, ali moram da pitam

@RingeRaja
SSD: ADATA S559 128 GB Desktop Pack - SandForce1222 kontroler - dakle, najnoviji koji teoretski daje do read/write: 280/270 MB/s

Jesi ovo uzimao u winwin slucajno?  Treba da nabavljam jedan ssd pa me zanima kakvi su ovi ADATA.

MacBee wrote:

OCZ Vertex 2 120Gb.

Ovo je upravo to sto hocu, MacBee kako si dosao do OCZ-a ako nije tajna?

Napisao sam koliko je AJA izmerio, 247/255, nije max deklarisano, ali složićeš se da nije uopšte loše. Kupio sam u WinWin-u, tj. Emmi-ju. I ja sam hteo OCZ Vertex 2, ali jbga, nije bilo. Dobar je ovaj ADATA.

Profile
 
 1 2 3 >  Last ›
1 of 5