Custom view sa text field cell-ovima
Posted: 22 April 2011 02:38 PM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  189
Joined  2009-12-15

Pala mi je napamet ideja da pravim custom view koji će funkcionisati po principu NSTableView-a i NSOutlineView-a. Znač praviće NStextFieldCell-ove i prikazivaće podatke iz svog datasource-a po određenom protokolu.

Tako da mi treba teorijska osnova. Kako bi view trebalo da upravlja pojedinačnim Cell-ovima? Da li treba da čuva pointere ka prikazanom podatku za svaki Cell. Kako treba čuvati pojedinačne Cell-ove, da li ih treba kreirati kao autorelease ili eksplicitno viditi računa o njima.

Prosvetlite me. :blink:

Profile
 
Posted: 22 April 2011 06:29 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  443
Joined  2005-05-16

Nema mnogo smisla praviti podklasu NSView-a, koji će čuvati i prikazivati ćelije, već podklasu NSControl-a. Kada smo već kod toga, šta je to što ti treba, a ne može da se uradi pomoću NSMartix klase?

Profile
 
Posted: 22 April 2011 09:46 PM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  189
Joined  2009-12-15

Treba mi view koji će da izgleda kao u priloženom fajlu.

https://rapidshare.com/files/458699370/Dnevnik.pdf

To je dnevnik za računovdstvo.

Da li se ovo može ostvariti i sa postojećim NSTableView-om ili NSOutlineView-om, ili pravljenjem podklase nekog od njih (ili podklase NSControl-a ili NSMatrix-a koje si pomenuo).

Od podataka bi se u memoriji čuvali samo brojevi računa i iznosi promena (i recimo neki flag da li su duguje ili potražuje, a možda i dva odvojena array-a za duguje i za potražuje). Imena računa bi stajala, recimo u obliku plist fajla negde i pristupalo bi im se van pojedničnih dokumenata (recimo u Preferences prozoru). Naravno program bi podržavao unos računa po imenu ili po broj (u slučaju imena bi morao da stavim i neki autocomplete, jer su dugačka). A svaka uokvirena promena ima i komentar na dnu.

I aplikaciju pravim čsto radi vežbe programiranja. Sinulo mi kao nešto što bih mogao da iskoristim da učm cocoa na konkretnom i korisnom primeru.

PDF fajl sam napravio u Numbers, i znam da mi je on sasvim dovoljan za kompjuterizovano rađenje zadataka iz računovodstva (predmeta na faksu); ali opet, program ne pravim da bih ga koristio nego radi izazova.

Post edited by: ivan90bg, at: 2011/04/22 21:59

Profile
 
Posted: 25 April 2011 05:15 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Ovo je dušu dalo da provežbaš CoreData. B) Inače, pravi naziv je ‘Dnevnik Glavne knjige’ za ovu tabelu za koju pitaš.

Želiš samo ovo da izvedeš ili ćeš posle da nadograđuješ program? Ako ćeš da nastaviš, počni da učš CoreData, ono što nam je Branko na sastanku/prezentaciji pokazao, barem meni kao laiku, deluje veoma moćno.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 25 April 2011 09:34 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  189
Joined  2009-12-15

Za Core Data videćemo. Ipak mi se nekako ne da da toliko zalazim u lako i brzo programiranje. Prvo da se naviknem na ‘mukotrpan rad’, pa onda. :D

A za izvođenje, za sada mi je cilj da napravim prikladnu ekransku prezenatciju, a posle (ako uspem da završim prvu fazu) prelazim na detaljnije programiranje strukture podataka (mada ne znam koliko to uopšte mogu da izbegnem dok pravim ekranski prikaz).


Inače imam super ideju. Pa kežite jel to OK načn ili jok. 😊

Sav tekst ću statički da iscrtam (preko attributed stringa); a na klik u odgovarajući rect ću na to mesto da postavim NSTextField za podatka koji se prikaziuje u tom rect-u. Na Enter se text field ukljanja, a podatak se pamti.

Post edited by: ivan90bg, at: 2011/04/25 21:43

Profile