The Elements - koliko je komplikovano napisati ga?
Posted: 17 September 2011 02:47 AM
Newbie
Rank
Total Posts:  8
Joined  2011-09-17

http://itunes.apple.com/us/app/the-elements-a-visual-exploration/id364147847?mt=8

Video sam ovaj program i odusevio se interaktivnoscu i nacinom na koji uvodi ‘citaoca’ u materiju.

Vec neko vreme pisem neke knjige na engleskom, u PDF-u, odnosno u InDesignu. To nesto prodajem napolju i ide onako…
Ali moglo bi sigurno bolje, pa se razmisljam da to uradim u fazonu Elemenata i bacim na iShop!

E sada, ja bih svakako znao (manje vise) da takvu knjigu napravim u HTML-u i flashu, samo koristeci vizuelne alate (dreamweaver, photoshop, flash…) i po neki plug in.

Ali me zanima kako je zapravo napravljena ta aplikacija? C++ ili nesto slicno ili ima neki vizuelni editor za pravljenje aplikacija.

Sto se programiranja tice, tu sam ostao na C64 i malo HTML-a razumem…

Pozdrav i hvala na komentarima!

Profile
 
Posted: 18 September 2011 09:49 PM   [ # 1 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  8
Joined  2011-09-17

I ni jedan komentar?

Napravio sam par strana u HTML-u, stavio quick time animaciju mesto flesha, konvertovao naravno u 768 x 1024, podigao na svoj sajt i tako… nije lose, super to izgleda na iPad-u, 90% utiska je tu, sav sadrzaj je tu…ali opet, formatiranje gubim kada rotiram ekran, svi oni ‘gestovi’ i ostalo… nije to to… svidja mi se fora da ‘swype’-om nesto menjam, za demonstraciju necega…

Plus naravno to ne moze da se prodaje na app store-u.

Profile
 
Posted: 18 September 2011 10:57 PM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Daj boze da gresim ali ovo je samo jos jedan dokaz da je ovaj forum postao samo berza racunara.

Retko koja tema zazivi osim ako u njoj nema svadji i prepirki!

Mozda da probas nove alatke koji omogucavaju razne implementacije bash za iPad.

Naravno neces dobiti aplikaciju punu efekata, ali nece biti ni prosti text…

Sto se tice vizuelnih pomagala… iako je prvenstveno 3D engine pogledaj http://www.unity3d.com

Uz malo volje i truda te uz pomoc nekoliko tutoriala mislim da mozes da napravis i jednostavnu aplikaciju bogatu animacijama i efektima, pogotovo ako vec imas iskustva u radu sa grafickim aplikacijama.

Trebace i malo kodiranja ali ima puno tutoriala i za to sta je tebi potrebno to kodiranje ce biti malte ne bazirano na copy/paste tehnici 😊

Srecno!

Profile
 
Posted: 19 September 2011 01:39 AM   [ # 3 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  61
Joined  2006-12-06

Moraces bar osnove da prodjes kako da pokrenes app za iOS i da se snadjes u xcode. To sto si uradio u HTMLu ubaci u webview, zaboravi flash, interakciju zameni sa html5 a svi ‘gesture’ su ti podrzani i u html-u ukljucujuci rotacju i css.. Skini wwdc 2011 video mislim da se zove html hidden gems i tu ti je sve objasnjeno kako da dobijes bas to sto si poceo pomocu html-a na ios uredjajima. Spakuj to u applikaciju i probaj kako ce da ide na app store.

U sustini tebi treba da napravis default app npr za ipad, prevuci webview na default window, objective c moze da salje i prima poruke od javascripta (imas na netu tutorial, prosto je); css i sve ce ti raditi. Sve ovo je da izbegnes objc i da znanje koje imas primenis da dobijes sto lakse app za app store.

Ako ti bude trebala pomoc javi za nesto specificno javi, postovacu kod.

 Signature 

http://www.tagtaxa.com

Profile
 
Posted: 19 September 2011 04:57 AM   [ # 4 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  8
Joined  2011-09-17

OK, kapiram sada nesto otprilike.

Ali me vise zanimalo da li postoji neko vizuelno okruzenje.
Kao sto je recimo Google izbacio App Inventor za Android. Moze da se napravi aplikacija kakva meni treba, bez ikakvog znanja programiranja.

Recimo da je moja ‘aplikacija’ knjiga u PDF-u koja objasnjava rad raznih motora.

Za svaki motor ima animacija, koja se kontrolise sliderom u flash-u na html strani.
E sada, posto ovde ima mnogo vise mogucnosti, zelim da citalac taj motor moze da rotira, ali ne u 3D, nego od vec pre renderisanih slika, da pomera klipove, da pomera ventile… znaci da bude interaktivno, sto je uostalom i karakteristika iPad-a…

Eto… na tako nesto mislim… inace, cenim da bih mogao da naucim to sve, ali bojim se da mi ne ode malo previse vremena, tipa godina, a ipak mi je grafika i dizajn primarna delatnos… a vidim da su programeri za OSX mobile aplikacije dosta skupi, tacnije preskupi za domace uslove.

I jos nesto… Svaka moja knjiga ima oko 1.500.000 karaktera. Znaci oko 250 A4 strana na engleskom… sa sve formatiranjem, to je posao od 10 dana da se ubaci u in design, da se uradi stvarno ozbiljno i bez greske, uz postovanje svih dizajnerskih postavki koje sam definisao. Ja za to imam asistente koji mi popunjavaju templateove.

Kako se tolika kolicina teksta ubacuje u aplikaciju?
Ima li barem za to neki WYSIWYG editor ili i to ide u neki Notepad??? :(

Post edited by: Tomato011, at: 2011/09/19 05:02

Profile
 
Posted: 19 September 2011 09:59 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  109
Joined  2008-04-05

Ako zelis da ti aplikacija profesionalno izgleda mislim da ti je jedino pravo resenje da angazujes nekoga ko je iOS programer.

Drugo resenje je da zasuces rukave i krenes da ucis Objective-C, CocoaTouch i mozda za potrebe animacije cocos2d.

Resenje koje bi bilo kompletno zasnovano na webView-oima mislim da ne bi proslo kontrolu na AppStore-u.

Sve ostalo mislim da je gubljenje tvog vremena.

Profile
 
Posted: 19 September 2011 10:45 AM   [ # 6 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  61
Joined  2006-12-06

Realno kao pocetniku bi ti trebalo par meseci, cenim 3-4 bar. Cocoa i objc nisu komplikovani ali je framework veoma obiman, morao bi da prvo nucis koncepte, kako su oni to zamislili i kako u sustini ceo framework radi - delegation, KVO, MVC Memory management (sada sa ARC moze samo osnove).. to je ono sto ga razlikuje od ostalog sto sam sretao, samo programiranje kad uhvatis njihovu filozofiju je nesto najprakticnije i funkcionalnije sto ces nauciti. Ali treba vremena ...

Resenje bazirano na UIWebView opet ce zahtevati mesec dana dok se snadjes da koristis Interface builder, xcode, debugger, ukomponujes to i napravis skelet za aplikaciju koju ces dalje da razvijas ... I iskreno opet ces zavrsiti na objc.

Ja sam prosao isti put. Moja prva app. je bila UIWebView kompletna html5 app. portovana na ipad, komunikacija JS i Objc, dizajn CSS i radilo je nema tu nista lose, onaj video od strane Apple sto sam naveo ranije ceo opisuje kako to da uradis samo pomocu HTML-a, ali osecaces da je nepotpuno jer ces samo zagrebati povrsinu i sto je najgore radices ono sto u startu ne bi trebao kad koristis Cocoa, a to je ‘Don’t fight the framework !’. Odrzavanje takve app. ce biti tesko jer moraces da ‘hakujes’ od prvog dana.

‘Ubacivanje texta’ je najmanji problem, cocoa ima gomilu klasa da ti tu pomogne na tebi je da izaberes PDF, Text .. Hoces da to stavis u externi fajl da ga ucitas - stvar je izbora.

Intrakciju odradi onako kako si zamislio sa pre rendeovanim slikama, to ti je nalakse i zadvoljice tvoje potrebe. Trenutno zaboravi bilo koji 3d framework (unity, cocos2d i sl.) jer bilo koji zahteva bar poznavanje osnova OpenGL-a i koncepta, a cesto mnogo vise. Snagu baci da upoznas cocoa i objc.

Cocoa i ObjC nisu teski, ne moras da zavrsis fakultet da bi to korektno odradio ali zahteva dosta vremena jer je obimno, a kao pocetnik tesko da si se sretao sa konceptima na kojim se zasniva. Ako zelis da se okrenes portovanju na iOS to je iskreno jedini izbor. Sve ostalo i ako proradi, budi spreman na pakao od odrzavanja.

Post edited by: malimravbg, at: 2011/09/19 10:47

Post edited by: malimravbg, at: 2011/09/19 10:48

 Signature 

http://www.tagtaxa.com

Profile
 
Posted: 19 September 2011 11:13 PM   [ # 7 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  8
Joined  2011-09-17

Hvala momci, sada mi je malo jasnije.

Pogledao sam na Wikipediji sta je sta… Do juce mi je Cocoa bilo samo omiljeno zimsko pice 😊

Salu na stranu… Jos jedno pitanje.

Razmisljam ovako… Mislim da je u ovom momentu too much za mene da ucim programiranje od nule… Znao sam C64 masinac sto je najgore i sada pamtim sys 49152 monitor, ali mislim da sam malo mator da krecem sa time i da uvek budem prosecan, a u necem drugom sam ako ne najbolji, a ono zaista jako dobar.

Koliko bi me kostalo da mi neko napravi kao neki shell, besplatnu aplikaciju, iz koje bi se preuzimale moje PDF knjige, naravno uz placanje na mom sajtu…

Dakle, ta besplatna aplikacija bi bila kao neki kontejner u kome se drze PDF fajlovi, optimizovani za iPad i kupljeni sa mog sajta… Kako vam se to cini? I jel to uopste dozvoljeno? Znaci kao softverski Kindle, kada kupite knjigu i onda je otvarate iz njega?

Hvala!!!!!

Profile
 
Posted: 20 September 2011 01:06 AM   [ # 8 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  61
Joined  2006-12-06

O ceni kostanja nek ti neko pomogne a sto se tice prodaje, tesko ce ti dozvoliti da to prodajes na svom sajtu.
Ako mislis da neko skine knjigu sa tvog sajta i prilikom skidanja plati na sajtu pa onda prebaci na iPad, u to je potpuno suprotno kako iPad treba da radi ...

Ono sto ti treba da uradis je da korisnik pokrene applikaciju na iPad-u, applikacija mu prikaze spisak raspolozivih knjiga i korisnik direktno izabere da je kupi ako hoce da cita. Ako pristane, klikne download additional content ... u pozadni mu se skine sa racuna, a knjiga se downloduje na njegov iPad ...
Sve se obavlja unutar same applikacije. To je najbitnije. Svaki drugi model, pogotovo sa placanjem van app. ce biti sankcionisan od strane Apple, gotovo sam siguran u to.
Bas za to postoji ‘In App Purchase’ u iOS applikacijama.

Sledece, budi oprezan, nadam se da su knjige tvoje delo da ne mislis prodaju knjiga drugih autora nesto kao Amazon Kindle ili iBooks, to nece ici - da ne duzim procitaj na netu ‘iFlowReader ebook seller folds, says ‘Apple killed us’ ...

Ali ako su to neka tvoja interaktivna uputstva mislim da to ima dobru prodju ako si strucan i mozes na zabavan nacin da objasnis.

 Signature 

http://www.tagtaxa.com

Profile
 
Posted: 20 September 2011 02:13 AM   [ # 9 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  8
Joined  2011-09-17

Sve je moje, imam i sav software autorizovan. Tako radim vec mnogo godina…

OK, skapirao sam manje vise… Hvala puno!
Pronasao sam neke koji nude konverziju raznih ePub i eBook fajlova u Apple formate, pa cu prouciti sta nude…

Nego sam video, recimo Gameloft, skines demo i usmeri te na svoj sajt da kupis igricu. To naravno vazi za Android… Nisam probao na Apple… ali sada mi je jasno u cemu je fora…

Hvala jos jednom i pozdrav!

Profile