1 2 > 
1 of 2
Apple Script je zvanicno mrtav
Posted: 03 November 2011 12:50 PM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

Svi programi koji se prodaju u Mac App Storeu moraju do marta da imaju tacne deklaracije cemu i kako pristupaju (XCode ima novu sekciju projekta gde se ovo definise).

Evo na primer dobrog MacRumors clanka o tome:
http://www.macrumors.com/2011/11/02/mac-app-store-sandboxing-requirement-pushed-to-march-as-uncertainty-looms/

Ceo fajl sistem bilo koje aplikacije je zvanicno ‘sandboxed’ to jest svi fajlovi su na odvojenom mestu i aplikacija nema pristupa home folderu. Nema bilo kakvog otvaranja/zatvaranja fajlova osim preko open/save dijaloga. Nije jos skroz jasno ali izgleda da drag & drop fajlova vise nece raditi kao sto je radio. Ne postoji bilo kakva komunikacija izmedju procesa, svaki je ostrvo za sebe. Aplikacija sme da ima apple script podsku (u smislu da druge aplikacije smeju da se obrate njoj) ali ne sme da se obraca apple scriptom bilo kome (!?).

I sad dok vecina stvari ima smisla, neka ce ogranicenja spreciti bilo kakav ozbiljan program da se nadje na app storeu.

Bilo sta sto koristi growl ce morati da ubije growl podrsku. Sam growl vise nema smisla na app storeu.

Bilo sta sto radi browse foldera i fajlova ce morati da ide iz apple storea: transmit na primer.

Bilo sta sto koristi apple script da dobije podatke od drugih programa nece moci da se prodaje: bow tie, cover sutra, cover toaster… Zanimljivo ostaje ogranicena podrska obracanja iTunesu ali ne i drugim programima.

Jeste programerska tema na prvi pogled ali ovo poprilicno utice na to sta ce na Mac App Storeu biti moguce naci i kupiti.

Sad ja stalno pricam o trendovima i koliko oni pokazuju kuda OS ide. Do sada sam prilicno bio u pravu sa analizama a sada sam prilicno siguran da ce ova pravila biti system wide mozda vec u 10.8. Za sada mozemo da imamo alternativne programe van app storea ali a) svi smo ulozili trud da se nadjemo tamo a sa izmenjenim pravilima vise to nece moci i b) vec se prilicno razlikuju 10.7 aplikacije od pre-10.7 aplikacija. Koliko malih proizvodjaca moze da odrzava dva sors koda po aplikaciji.

S postovanjem,
Zabrinut

Profile
 
Posted: 03 November 2011 12:58 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3952
Joined  2007-11-19

dusanx wrote:

Bilo sta sto koristi growl ce morati da ubije growl podrsku. Sam growl vise nema smisla na app storeu.

Hvala ti boze da jednom nesto pametno Apple uradI!

 Signature 

http://www.macintosh.rs

Profile
 
Posted: 03 November 2011 01:11 PM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

Markooo wrote:

Hvala ti boze da jednom nesto pametno Apple uradI!

Cek, pa mogao si u growlu da ubijes programe koje neces da gledas, u podesavanjima. Ovako ce svako ko hoce da ti prikaze poruku pisati ‘svoj’ pager sistem. Videces da je growl bio bar uniformisan i podesiv. Zamisli tri programa sa tri razlicita (vizuelno) pagera koji vriste u istom trenutku, jedan preko drugog, posto u sandboxu ne znaju da jos neko prikazuje poruku.

Profile
 
Posted: 03 November 2011 01:28 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3952
Joined  2007-11-19

U teoriji odes u grow iskljucis ga i sve je super, ali u praksi on se iznova i iznova pali i podesava i smara te plus sto vecina nekih bednih aplikacija taj growl instalira po default-u.

Ja taj growl imam instaliran a nisam ga ja instalirao, kako se on tu obreo boga pitaj. :blink:

Post edited by: Markooo, at: 2011/11/03 13:29

 Signature 

http://www.macintosh.rs

Profile
 
Posted: 03 November 2011 02:18 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  443
Joined  2005-05-16

Naslov teme je prilično obmanljiv (ako se tako može prevesti misleading).

Profile
 
Posted: 03 November 2011 04:29 PM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

I nemas nista da kazes o temi (pa makar predlozio promenu naziva); samo ti posredno smeta autor teme? Ne nisi bas to rekao ali si rekao.

Upotrebi apple script u app store programu koji ce se prodavati i posle marta, odmah cu priznati da sam pogresio.

Ja bas pazim sta pricam i stojim iza onoga sto kazem. Sad mozemo da se cudimo (ili tumacimo da sam ja maliciozan) ali cu biti slobodan da podsetim na ovu temu za jedno godinu dana. Tvrdim da za godinu ili najvise dve apple script nece postojati. App store pravila su jasna najava toga.

Ako mozemo normalno da pricamo pa makar se ne slagali ja sam za. Ono ti smireno kazes zasto nisam u pravu pa ja odgovorim zasto mislim da jesam.

Profile
 
Posted: 03 November 2011 05:04 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

dusanx wrote:

Ceo fajl sistem bilo koje aplikacije je zvanicno ‘sandboxed’ to jest svi fajlovi su na odvojenom mestu i aplikacija nema pristupa home folderu.

(…)

Sad ja stalno pricam o trendovima i koliko oni pokazuju kuda OS ide.

Slusao sam o ovome u poslednjem Gruberovom Talk Show-u. Tamo su pricali nesto tipa: ‘ocekivao sam ovo u 10.8 ali ne ovako brzo’, a meni nista nije bilo jasno o cemu to dodjavola pricaju. Kao korisniku ne dopada mi se ali kapiram da sam u debeloj manjini tako da to i nije toliko bitno. Daleko mi je vise zao developera.

A sto se tice predikcija, moram da podsetim na nekakvu sprdnju od slike koju sam sklepao specijalno za raspravu tog tipa gde ko ide i kada. Ukratko, iOS home screen na desktopu. Nekima to tada nije bilo smesno ali meni jeste bilo. Danas mi medjutim vise uopste nije smesno…

A oni kojima je sve to namenjeno ce verovatno da kupuju na kile, te neka im je svima zajedno sa srecom, ja sam stao iza svojih reci i podigao sidro.

Post edited by: DS_Store, at: 2011/11/03 17:06

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 03 November 2011 05:56 PM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

dusanx wrote:

Evo na primer dobrog MacRumors clanka o tome:
http://www.macrumors.com/2011/11/02/mac-app-store-sandboxing-requirement-pushed-to-march-as-uncertainty-looms/

U ovom tekstu ne piše ništa od onoga što ti kasnije pominješ. Ubistvo AppleScripta? Pominje ga Inhatko, da, ali mene interesuje da li si kao član develoepr programa dobio crno na belo ovo što pričaš? Iii je to tvoje tumačenje ovog teksta?

Post edited by: madamov, at: 2011/11/03 17:57

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 03 November 2011 06:13 PM   [ # 8 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

madamov wrote:

dusanx wrote:

Evo na primer dobrog MacRumors clanka o tome:
http://www.macrumors.com/2011/11/02/mac-app-store-sandboxing-requirement-pushed-to-march-as-uncertainty-looms/

U ovom tekstu ne piše ništa od onoga što ti kasnije pominješ. Ubistvo AppleScripta? Pominje ga Inhatko, da, ali mene interesuje da li si kao član develoepr programa dobio crno na belo ovo što pričaš? Iii je to tvoje tumačenje ovog teksta?<br><br>Post edited by: madamov, at: 2011/11/03 17:57

Sve detaljno proverio nazalost :(

Ima dva WWDC ‘11 videa koji se bave bas sandboxingom i par dokumenata koje sam proucio. Plus proverio u developer forumima. Veruj mi da je svaka rec tacna. Apple Script ‘aplikacije smeju da podrzavaju i dalje’ ali samo u smislu da mogu spolja da se zovu funkcije same aplikacije (sa nejasnim ciljem za sad posto nema ko da ih zove, osim ako ne planiraju da dodaju message center uskoro). Bilo koja app store aplikacija ne moze da prodje ako zove bilo koga napolju apple scriptom. Jedini izuzetak su iTunes pozivi (pa se mozda cover sutra i bowtie provuku na kraju).

Ako imas instaliran XCode 4.2, klik na projekat, prvi tab su ‘entitlements’ sa switchevima sta aplikacija mora da prijavi da radi da bi prosla app store. Ako ne mogu screenshot pa da zakacim ovde.

Fajl sistem je druga znacajna promena. Jedini nacin da se otvori fajl van sandbox-a za read/write je poziv standardnog open ili save dijaloga. Znaci sve van standardnog opena ne radi.

Treca stvar su ‘entitliment’ sami po sebi. Privilegije se definisu po procesu a procesi su u stvari odvojeni executable fajlovi po bundleu. E sad, dat je primer malog web downloader projekta da demonstriraju kako treba. To mi se svidja iako komplikuje pisanje progama. Mogu da objasnim samo je malo duza prica.

Za Apple Script sam 100% siguran. Ako nista ne promene za sada je tako.

Profile
 
Posted: 03 November 2011 06:49 PM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

Evo naleteh na tekst koji solidno prepricava kako sandboxing radi:
http://www.timschroeder.net/2011/09/16/sandbox-of-doom/

Naravno ima i deo o Apple Scriptu, priblizno slicno smo shvatili kako ce to da radi (odnosno nece).

‘Temporary entitlements’ koje dozvoljavaju vise od standardnog spiska se odobravaju samo uz dobar razlog i ako su programeri vec poceli da prilagodjavaju aplikaciju sandboxu. Takodje imaju ogranicen rok trajanja, Apple nece dozvoliti da aplikacija dugo radi pod temporary entitlements privilegijama.

Na primeru mojih aplikacija:
- CoverToaster moze da se provuce ako svedem spisak na iTunes. Trenutna verzija radi podrzava iTunes, Radium, SnowTape, Pulsar i FStream. Do marta ce moci ili samo iTunes (i to jos nije nacisto) ili ce ici van App Storea.
- Subliminal radi sa svim ugasenim privilegijama, njemu nista ne treba. On ce vecno moci da se prodaje preko App Storea. Ali on bas i nije primer komplikovanog programa.

Profile
 
Posted: 03 November 2011 09:14 PM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  443
Joined  2005-05-16

dusanx wrote:

I nemas nista da kazes o temi (pa makar predlozio promenu naziva); samo ti posredno smeta autor teme? Ne nisi bas to rekao ali si rekao.

Slušaj, uz sav rizik da ispadnem bezobrazan, reći ću ti da si ili previše osetljiv, ili imaš problem sa egom ili tako nešto. Usredsredi se na ono šta sam napisao, bez da izvlačš pogrešne zaključke (što ti nije prvi put). Pre nego nastavim, još da kažem da u nekom eventualnom slučaju da mi smetaš (a ne vidim nikakve razloge za to, zašto to misliš - nemam pojma, valjda opet ego) jasno bih ti to rekao, bez uvijanja, kao i razloge zašto mi smetaš. To sam već radio ranije ovde, koristaći ponekad i jako grube i ružne reč, tako da mi to nije problem.

Dakle, naziv teme je potpuno pogrešan i to je sve što sam ja rekao (a mogu dosta da kažem po pitanju teme, samo me mrzi da kucam, a i to što eventualno kažem neće ništa promeniti). Kada sam video naziv teme, prvo mi je palo na pamet ‘odakle sada to, nisam ni na šta u vezi toga nabasao na webu’. Ovde se uopšte ne radi o AppleScript-u, već da Epl zahteva sandboxing za sve programe koji nameravaju u Mac Apple Store. Ovakvi programi neće moći, pored ostalog, da koriste AEvents da komuniciraju među procesima, pa samim tim neće u istu svrhu moći da koriste ni AS i/ili Scripting Bridge (jer se ovi oslanjaju na AEvents)

AppleScript nikada nije primarno ni bio namenjen za komunikaciju između programa/procesa (mada dođe zgodno da i to može zbog oslanjanja na AEvents); već da bi korisnici programa pravili skriptove, koji će ‘naređivati’ programima (ako podržavaju AS) šta da rade. Dolaskom Automatora je taj zadatak još olakšan, jer ljudi ne moraju da se bakću sa AS sintaksom i editorom, već mogu (većinu) stvari da urade klikćući u lepom UI-ju. Čak i kada ovakav sandboxing (ako se ništa ne promeni) bude obavezan u MAS-u, i dalje će biti moguće da u MAS staviš skriptabilan program, koji podržava AS i kome će korisnik preko AS-a govoriti šta da radi. Ovo je ujedno i odgovor na pitanje ko će da ‘zove’ programe spolja. Dakle, AS (za sada) ne ide nikuda.

Upotrebi apple script u app store programu koji ce se prodavati i posle marta, odmah cu priznati da sam pogresio.

Pročtaj gore. Program neće moći da ‘skriptuje’ (tj. da koristi AppleEvent) da komunicira sa ostalim programima, ali će korisnik moći da skriptuje program (naravno, ako ovaj ima ugrađenu podršku za to).

Ja bas pazim sta pricam i stojim iza onoga sto kazem. Sad mozemo da se cudimo (ili tumacimo da sam ja maliciozan) ali cu biti slobodan da podsetim na ovu temu za jedno godinu dana. Tvrdim da za godinu ili najvise dve apple script nece postojati. App store pravila su jasna najava toga.

Opet sam ‘tumačš’ (to da će neko da pomisli da si maliciozan). Slobodno podseti, možda ćeš biti u pravu, a možda i nećeš što se tiče toga da će u 10.8 svi programi morati da budu sandboxed, bez obzira da li su u MAS-u ili ne. Što se tiče postojanja AppleScripta, tu nećeš biti u pravu (bar ne za tih godinu dana); a zašto - opet pročtaj gore.

Ako mozemo normalno da pricamo pa makar se ne slagali ja sam za. Ono ti smireno kazes zasto nisam u pravu pa ja odgovorim zasto mislim da jesam.

Naravno da možemo normalno da pričamo, mada ja nemam nešto novo da kažem. Situaciju oko MAS-a ne pratim baš, jer sve stvari na kojima trenutno radim zahtevaju npr. autentifikaciju procesa (traže admin šifru ako hoćeš da radiš nešto, na što nemaš prava kao trenutno ulogovani korisnik); a to je na MAS-u no-no još od samog početka. Tako da me (za sada) ni sandboxing ne pogađa mnogo. Kao što sam jednom prilikom rekao, MAS je namenjen gomili koja uz iPhone/iPad prelazi na Mek (a da do pre par meseci nije ni znala da Epl pravi i tamo neke računare). Takva je i većina programa u MAS-u (bar ono što sam video u časovima dokolice); žali Bože prostora na disku na kojem se u prodavnici čuvaju. Naravno, ima u MAS-u i kvalitetnih programa, a kojima je funkcionalnost takva da mogu da se uklope u Eplova pravila. Ima i onih koji su pune verzije (koje i dalje nezavisno prodaju) osakatili da bi upali u MAS, radi dodatne promocije i eventualne zarade. Oni moraju da održavaju duple verzije, ali šta da im radim, sami su to prihvatili. Eplova prodavnica - Eplova pravila.

O tome kuda ide OS ne bih diskutovao, jer sam davno prestao da se bavim predviđanjem budućnosti, a i ne interesuju me naglabanja silnih ‘analitilčara’, koji nagađaju kao i ovde. Oni koji znaju šta će se desiti o tome ne smeju da pričaju tako da… u čemu je poenta? Na osnovu trenutnih događaja se verovatno može naslutiti neki trend, ali opet se radi i pukom nagađanju, ne bih da podsećam na neke situacije kada su i cenjeni ‘analitičari’ žestoko omanuli, iako su se oslanjali na trendove trenutnih dešavanja.

Činjenica je da sandboxing značajno smanjuje slobodu šta program može/sme, ali je isto tako čnjenica da se njime značajno povećava sigurnost aplikacija. Epl godinama napadaju da ništa ne radi po tom pitanju i da se oslanja na ‘security through obscurity’. Sada kada nešto rade, opet ne valja. MAS je Eplova prodavnica i verovatno idu sa idejom ‘ono što se preko nas proda ima da bude sigurno i nećemo da nas neko smara što je od nas kupio maliciozni program’. I ovako 85% programa za Mek može da funkcioniše bez ikakvih ograničenja i sa sandboxingom, jer fajl sistemu i ovako pristupaju preko open/save panela, a za neke druge stvari moraju da traže odgovarajući entitlement. Onih 15% koji to ne može će jednostavno otići iz MAS-a, ništa strašno, postojao je svet i pre te prodavnice.

Pošto se, kao što rekoh, ne bavim gledanjem u budućnost, ne znam da li će uskoro (10.8, 10.9…) svi programi morati da budu sandboxed, da bi uopšte radili. Nadam se da neće, jer je to ravno samoubistvu platforme. To jednostavno neće proći. Jedino ako je Eplu cilj da kombinaciju hardver+OSX prodaje kao platformu na kojoj će se razvijati programi za iOS uređaje. S obzirom koliko je uloženo u platformu i u unapređenje OS-a (naročto na internals nivou) u poslednje dve inkarnacije (10.6, 10.7); teško mi je tako nešto da zamilsim. Međutim, ako se to i desi, ništa strašno. Ako mi ne bude odgovaralo (a to ću znati tek kada i ako se to desi); lepo ćemo se pozdraviti, ‘lepo smo se družili zadnjih 11 - 12 godina, sada ćao’ i idemo dalje. Prelaz na neku drugu platformu i gotova stvar.

Profile
 
Posted: 03 November 2011 10:03 PM   [ # 11 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

milke wrote:

Činjenica je da sandboxing značajno smanjuje slobodu šta program može/sme, ali je isto tako čnjenica da se njime značajno povećava sigurnost aplikacija. Epl godinama napadaju da ništa ne radi po tom pitanju i da se oslanja na ‘security through obscurity’. Sada kada nešto rade, opet ne valja. MAS je Eplova prodavnica i verovatno idu sa idejom ‘ono što se preko nas proda ima da bude sigurno i nećemo da nas neko smara što je od nas kupio maliciozni program’. I ovako 85% programa za Mek može da funkcioniše bez ikakvih ograničenja i sa sandboxingom, jer fajl sistemu i ovako pristupaju preko open/save panela, a za neke druge stvari moraju da traže odgovarajući entitlement. Onih 15% koji to ne može će jednostavno otići iz MAS-a, ništa strašno, postojao je svet i pre te prodavnice.

Pošto se, kao što rekoh, ne bavim gledanjem u budućnost, ne znam da li će uskoro (10.8, 10.9…) svi programi morati da budu sandboxed, da bi uopšte radili. Nadam se da neće, jer je to ravno samoubistvu platforme. To jednostavno neće proći. Jedino ako je Eplu cilj da kombinaciju hardver+OSX prodaje kao platformu na kojoj će se razvijati programi za iOS uređaje. S obzirom koliko je uloženo u platformu i u unapređenje OS-a (naročto na internals nivou) u poslednje dve inkarnacije (10.6, 10.7); teško mi je tako nešto da zamilsim. Međutim, ako se to i desi, ništa strašno. Ako mi ne bude odgovaralo (a to ću znati tek kada i ako se to desi); lepo ćemo se pozdraviti, ‘lepo smo se družili zadnjih 11 - 12 godina, sada ćao’ i idemo dalje. Prelaz na neku drugu platformu i gotova stvar.

Hvala na odgovoru (celom naravno).

Apple Script jeste to u teoriji tacno to ali koliko ga korisnika stvarno koristi da bi nesto automatizovao? Script se pre svega koristi da poveze vise programa u niz, slicno kao i pipes na unixu/linuxu. Uvek treba da postoji neki ‘glue’ jezik ili protokol i 99% ga koriste programeri, ne obicni korisnici. Bez njega svi programi rade kao odvojena ostrva, ako programu treba neka funkcionalnost to ce sada morati da se isprogramira jer ne moze da se prosledi posao drugom programu. Ako ga 99% koriste programeri a on je zabranjen za programere to je vec ubistvo skripta. To jest ako uvedu sandboxing za sve programe a ostave korisnicima na koriscenje, cak i zvanicno ukidanje niko ne bi primetio. Ne mogu da zamislim mnogo primera gde korisnik sam skriptuje i radi nesto korisno. Mozda gresim, ako imas dobre primere ispravi me.

Znam da pravilo za sad vazi samo na app radnji i znam da spekulisem kuda ovo ide ali ne spekulisem bez debele analize.

Da li znas da od skoro Mac developer sekcija (tamo gde generises sertifikat za mac developer app signing) ima opciju da registrujes Mac koji koristis za development? Potpuno isto kao iOS developer sekcija gde registrujes iOS uredjaj koji ces koristiti za development. Za sada registracija developer Maca nije obavezna ali samo postojanje takve registracije sugerise bar sta je u planu ako ne i sta ce biti. Mogu da zakacim screenshot ako treba. Meni je bas bilo onako otuzno kad sam prvi put video.

Profile
 
Posted: 04 November 2011 12:02 AM   [ # 12 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  443
Joined  2005-05-16

^ ^ ^
E sada, kako je Mambo zaključo da sam samo ‘Visitor’, to samo on zna 😊

Profile
 
Posted: 04 November 2011 07:31 AM   [ # 13 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

Znam da ima sajtova sa primerima ali cenim da su primere pisali programeri. Koliko takvih primera stvarno koriste ne-programeri? Vrlo malo, cistom logikom mora da ih je malo. Ti kao programer si koristio pravi user scripting par puta, ja isto tako. Trenutno mi radi samo jedan pravi user script stalno, uzima task na vrhu iz thingsa i ispisuje na ekranu u geek tool-u. Prosto ako ja kao programer nemam primenu za Apple Script van in-app glue primena sta da ocekujem da korisnici rade? Bilo bi lepo da ljudi sa foruma napisu za sta stvarno koriste Apple Script pa da vidimo na zivim primerima.

Da se vratim na temu: ukidanje Apple Scripta u App Radnji sustinski menja profil programa koji Apple zeli da vidi tamo, zar ne?

Analizu radim da bih znao u sta da ulazem. Svaka platforma godinama ima stabilan razvoj a onda ima skok u nekom pravcu. Skok se po mom misljenju sad desava. Ja volim da znam pravac prosto zato sto je isplativije znati sta trziste hoce (ili sta ce uopste biti trziste) pre nego sto se to desi. Sto ce biti jasnije kada izbacim sledeci program - umesto da pisem power tool koji radi ovo ili ono sto treba power userima ja pisem app namenjen babama i dedama. Nazalost.

Profile
 
Posted: 04 November 2011 09:30 AM   [ # 14 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

milke wrote:

Pa dobro, ja zadržavam pravo da se ne složim. Ja ga vidim kao sredstvo za skriptovanje aplikacija, a samo to što se oslanja na AEvent mu omogućava i interprogramsku komunikaciju. E sada, ja to ne radim, jedino što sam radio je skriptovao Finder da automatski kopira neke stvari u DropBox folder (kada sam još koristio DropBox za bekap); ali ima gomila sajtova sa gomilom skriptova, pa pretpostavljam da ga dosta ljudi koristi i za to.

I ja ga tako vidim, a tako su ga videli i oni koji su radili na njemu, barem neki od njih. Naime, pre jedno pet godina sam započeo saradnju tipa ‘jedan 4D projekat godišnje’ sa mojim prijateljem Lukom oženjenom jednom Vesnom kod kojih sam te 2006. proveo skoro mesec dana kao gost i iznajmljena radna snaga na programerskim poslovima. U gostinjskoj sobi je naređao svoju biblioteku i na polici stoji Appleova ID kartica, čovek radio za Apple od 1995. do negde 2000. godine čni mi se i ti upravo kao deo tima koji je razvijao AppleScript. I kroz razgovore uz obroke ili tokom par šetnji smo došli i na tu temu i dobro se sećam da mi je rekao upravo ovo što je Milke napisao: AppleScript je prvenstveno namenjen skriptovanju aplikacija, a potom su uvideli da tadašnji Mac OS 7 nema praktično nikakav načn za interprogramsku komunikaciju pa su iskoristili stvar i za to.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 04 November 2011 09:32 AM   [ # 15 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

milke wrote:

^ ^ ^
E sada, kako je Mambo zaključo da sam samo ‘Visitor’, to samo on zna 😊

Mnogo si dugo kucao poruku. B) Srediću ja u bazi kada uđem, imam još neka dva zahteva za intervencije pa ću se potruditi danas to da uradim.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
 1 2 > 
1 of 2
‹‹ MOVED: iTunes Sync      MOVED: Kucni red ››