< 1 2 3 4 > 
2 of 4
App store stiže u Srbiju
Posted: 14 June 2012 08:38 AM   [ # 16 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

NikolaN wrote:

madamov wrote:

Nego, šta mislite o tome da mi kao user grupa uputimo isto tako pitanje i ponudimo bilo kakvu pomoć? Ako ništa drugo, možda dobijemo odgovor na pitanje ‘zašto?’.


Mislim da je App Store vezan za PayPal i sve dok ne uvedu u srbiji PayPal nece ni App Store. Sad sto se PayPal-a tice nije mi jasno zasto oni ne dolaze, jedno vreme je pisalo da nema vise zakonskih prepreka da bi se uveo PayPal i da bi trebao da dodje i u Srbiju do kraja 2011. Kao sto vidimo to se nije desilo

BIH ima PayPal, a nema AppStore. Nisu te stvari povezane.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 14 June 2012 09:39 AM   [ # 17 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

smarkovic wrote:

Razjasnili smo se da ne bi, zato što se ta zakonska obaveza ne odnosi na slučaj kada fizička lica iz Srbije kupuju softver (što je u praksi 100% slučajeva, jer za kupovinu ne postoji mogućnost otvaranja naloga koji glasi na pravno lice… a čak i kada bi postojala takva mogućnost, obveznik poreza bilo bi domaće pravno lice tj. strana koja plaća).

Super je sto ste se vi sve razjasnili u neobaveznom privatnom caskanju… Samo, tako se ne vodi multimilijarderski, multinacionalni biznis. Da me ne shvatis pogresno, hvala ti sto si podelio te informacije sa nama.

Ne treba komplikovati, problem su zakoni, od Zakona od deviznom poslovanju pa nanize. Mogu misliti cega tu sve ima ali kapiram da kompanija u rangu Applea nema sta da tumaci i razjasnjava zakone u razgovoru sa bilo kim. Jel’ pise to i to? Pise. Aj’ do vidjenja, javite nam kada predjete u XXI vek…

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 14 June 2012 02:22 PM   [ # 18 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1880
Joined  2007-08-04

smarkovic wrote:

Već nekoliko nedelja sam u komunikaciji sa osobom iz Apple koja je zadužena za Government Relations za EMEA region.

Pitao sam u čemu je problem sa Srbijom i što nas nema na spisku podržanih zemalja za AppleID i sve ostalo gde se koristi.

Nisu mi dali direktan odgovor, ali su pitali da li bi Apple morao da plaća porez na dobit po odbitku za svaku prodaju aplikacija sa npr. App Storea. Razjasnili smo se da ne bi, zato što se ta zakonska obaveza ne odnosi na slučaj kada fizička lica iz Srbije kupuju softver (što je u praksi 100% slučajeva, jer za kupovinu ne postoji mogućnost otvaranja naloga koji glasi na pravno lice… a čak i kada bi postojala takva mogućnost, obveznik poreza bilo bi domaće pravno lice tj. strana koja plaća).

Primili su to k znanju, ali još uvek nisu u mogućnosti da nam daju odgovor kada će nas staviti na spisak. Kada budem imao neku info na tu temu, šaljem… 😊

Pozdrav,
Sloba

P.S.
Što se tiče Kosova, čak i ako tamo postoji neka Apple prodavnica, ne radi se o zvaničnom Apple Retail Storeu http://www.apple.com/retail/storelist/ već nekom distributeru, poput npr. iStyle ili Macole kod nas…

Hvala Vam Slobo što ste podelili sa nama odgovor od zvaničnih i Apple-a, ali zar Vam nije indikativno da je izgleda kod nas problem, s obzirom da smo mi, koliko je meni pozato, zajedno sa Crnom Gorom, jedine dve države Evrope kojih nema na spisku podržanih niti za PayPal, niti za App Store, niti za iTunes Store.
Da li Vam ovo nešto govori?
Ja sam uveren da je problem pre ovde kod nas, nego što neko možda pokušava da ga nađe negde drugde, što je jako svojstveno ovdašnje rasuđivanje (da li je neko spomenu veliku svetsku zaveru).

Profile
 
Posted: 14 June 2012 02:42 PM   [ # 19 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  354
Joined  2005-07-25

Kad kod nas počnu da donose zakone koji neće zavisiti od tumačenja već jasni i važe za sve onda će i oni doći. Da smo mi neka velika zemlja pravili bi oni poseban dogovor ali sa ovim tržištem sigurno neće.
Može da bude ali ne mora i može neko dve godine kasnije da im bane sa ‘Dođete nam još par miliona, fali za penzije nije to cifra za taku firmu’ Ostrve se na poslovnicu ovde i lupe blokadu a ti posle objasni da je centrala u SAD.
Iskreno ko bi od nas ulazio u ovako uređeno tržište ako nema sigurno ogromnu zaradu. Oni cene da to nemaju i gotovo. Treba malo vremena da se shvati da nije merilo koncert Stonsa.

Profile
 
Posted: 16 June 2012 12:59 AM   [ # 20 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  6
Joined  2012-06-14

@DS_Store
Naši srednjovekovni 😉 zakoni iz oblasti platnog prometa i deviznog poslovanja jesu problem i moraju da se menjaju. Ipak, oni nisu prepreka za Apple. Isto kao što nisu bili prepreka npr. da Nokia ponudi kupovinu aplikacija preko svoje prodavnice građanima Srbije.

@RingeRaja @Sim.a
Ne bih rekao da je problem do nas, samo zato što Apple, osim nas, ne podržava i npr. Crnu Goru, Severnu Koreju ili Avganistan To mi više deluje kao špekulacija, nego nešto što bi bilo zasnovano na čnjenicama. Posebno ako se ima u vidu da je na spisku podržanih npr. Somalija, koja nema funkcionalnu vladu već cca 20 godina ili npr. Venecuela, koja nacionalizuje privatne kompanije u zapadnom vlasništvu sve u 16 😊

Uopšte me ne bi čudilo da je Apple odluku da ne podrži Srbiju doneo na osnovu neke netačne analize neke advokatske kancelarije. Samo njihovo pitanje u vezi sa porezom na dobit navodi na takvu mogućnost, jer je naš zakon u tom segmentu sasvim jasan. Takođe, ne bih isključo ni faktor obične gluposti 😊 što se možda najbolje vidi po tome što Apple još uvek, 10 godina nakon nestanka, drži Jugoslaviju na spiskovima podržanih država… i to ne samo za otvaranje naloga za kupovinu, već i dev naloga, koji služi za poslovanje sa Apple - prodaju aplikacija i primanje para (i da ludilo bude veće, drži na dev spisku i Jugoslaviju i Srbiju).

Upravo da ne bismo gubili vreme na špekulacije, ušao sam u direktan kontakt. Ako budu rekli - da, ta-i-ta stvar kod vas je ono što nas sprečava da radimo sa Srbijom, onda možemo da se posvetimo rešavanju te konkretne stvari…

Profile
 
Posted: 21 June 2012 06:58 PM   [ # 21 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  231
Joined  2007-02-20

Izgleda da ce Microsoft, uprkos srednjevekovnim zaknima, imati Windows 8 Store u Srbiji.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/apps/hh694064.aspx

Profile
 
Posted: 21 June 2012 08:00 PM   [ # 22 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  53
Joined  2009-11-06

Microsoft je oooodavno zvanicno u Srbiji, a i ona hajka na firme - korisnike ilegalnog software-a nije bila zato sto smo mi super fini, vec je neko iz microsofta zakukao tamo gde treba…

nekom je zakon majka, nekom maceha 😉

ivicam wrote:

Izgleda da ce Microsoft, uprkos srednjevekovnim zaknima, imati Windows 8 Store u Srbiji.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/apps/hh694064.aspx

Profile
 
Posted: 21 June 2012 08:47 PM   [ # 23 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  231
Joined  2007-02-20

Da, ali govorimo o ovim online prodavnicama aplikacija koje su relativno novija pojava. Trenutno Marketplace nije dostupan u Srbiji.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh202929(v=vs.92)

Ali ce biti sa verzijom 8, sto znaci da nema nikakve sustinske prepreke.

Profile
 
Posted: 22 June 2012 02:52 AM   [ # 24 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2341
Joined  2005-04-28

Negde naleteh da su ovo nove:

[img size=480][url=http://img204.imageshack.us/img204/2667/newcountries.png]http://img204.imageshack.us/img204/2667/newcountries.png[/img][/url]

 Signature 

🍎 Дарко Селаковић

Profile
 
Posted: 22 June 2012 06:24 AM   [ # 25 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

Ne vidim sliku sa imageshacka ali kapiram da je to isto kao ova vest od juce:

Full list of countries that gained App Store access on Thursday:
Albania, Benin, Bhutan, Burkina Faso, Cambodia, Cape Verde, Chad, Republic of the Congo, Fiji, Gambia, Guinea-Bissau, Kyrgyzstan, Laos, Liberia, Malawi, Mauritania, Federated States of Micronesia, Mongolia, Mozambique, Namibia, Nepal, Palau, Papua New Guinea, S&#227;o Tomé and Príncipe, Seychelles, Sierra Leone, Solomon Islands, Swaziland, Tajikistan, Turkmenistan, Ukraine and Zimbabwe.

Iskreno su mi simpaticne te pricice o nerazumevanju i nesporazumima ali nema apsolutno nikakve sanse da je Apple dovoljno upoznat sa situacijom u Burkini Faso, Cadu, Kirgistanu ili Tadzikistanu, a da je eto neko olajao bas Srbiju i sad boze moj nikako da se malo bolje udube u realno stanje stvari.

Pre ce biti da Srbiju niko nije olajao, advokatska kancelarija ili neko treci, nego da im je naprotiv savrseno jasno kakvo je realno stanje kada je poslovanje u Srbiji rec…

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 22 June 2012 07:51 AM   [ # 26 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  835
Joined  2008-12-28

Darko Selaković wrote:

Negde naleteh da su ovo nove:

Jesu nazalost, sad mi stigao zvanican mail:

We are adding 32 new territories to the App Store:

Albania

Profile
 
Posted: 22 June 2012 10:35 AM   [ # 27 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Jel ima još neko u Jevropi da nema appstore sem nas i boznie?

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 22 June 2012 10:55 AM   [ # 28 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  266
Joined  2008-06-05

‘bem ti državu i Apple i sve u qrac više…
Gde mi živimo bre???

 Signature 

Apple MacBook Air \"Core i5\" 1.6 11\" (Mid-2011) + Superdrive
iPhone 4 16GB

Profile
 
Posted: 22 June 2012 11:46 AM   [ # 29 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  231
Joined  2007-02-20

DS_Store wrote:

Pre ce biti da Srbiju niko nije olajao, advokatska kancelarija ili neko treci, nego da im je naprotiv savrseno jasno kakvo je realno stanje kada je poslovanje u Srbiji rec…

У делу ових држава у којима Apple може да послује једва да има честите струје и интернета. У Венецуели код Чавеса све просто пуца од сјајних услова за пословање...

Post edited by: ivicam, at: 2012/06/22 11:48

Profile
 
Posted: 22 June 2012 11:54 AM   [ # 30 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

Pa onda ja kazem da je Appleu teze da posluje u Srbiji nego u Venecueli.

Koje je tvoje objasnjenje?

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
 < 1 2 3 4 > 
2 of 4
‹‹ PROBLEM      6.15 downgrade izlazi danas? ››