Apple ID - par pitanja
Posted: 11 August 2014 07:01 PM
Jr. Member
RankRank
Total Posts:  48
Joined  2010-01-05

Pre par godina sam napravio Apple ID nalog gde sam za adresu uneo neku u drzavi NY. Poslednjih par dana sam malo citao o legalnim nacinima kupovine aplikacija/muzike/knjiga na app store-u. Pa imam par pitanja:

1) Koliko sam mogao da vidim, u principu posteje 2 nacina za legalnu kupovinu - ili pomocu qvaucher-a ili na nekom sajtu koji prodaje iTunes Gift Card-ove kupiti gift card i posle uneti kod u iTunes-u/ App Store-u i obaviti kupovinu. Ono sto me brine je da su neki korisnici (jednog drugog foruma) prijavljivali da je Apple proveravao IP adrese i da ih je banovao iako su imali jos uvek neiskoriscen novac na svom ‘racunu’. Da li je neko imao ovde ovakvih iskustava? Ako je tako, onda bi mozda jedno od resenja bilo uplatiti neki od VPN servisa. Drugi nacin za legalnu kupovinu je apliciranje za prepaid kreditnu karticu i placati njome na app store-u ali opet ostaje problem sa proverom IP adrese.

2) U uvodu ovog posta sam napisao da mi je za apple ID navedena adresa u drzavi NY jer sam na nekim forumima citao da je bolje navesti neku od drzava gde nema poreza - tipa Montana. Da li se ovo odnosi na sve vrste placanja ili samo na placanje pomocu kreditnih kartica, tj. da li ako bih promenio drzavu, nesto sto mi sada kosta npr. 10 dolara tada bilo npr 9 dolara?

3) Apple je najavio pad cena za iCloud servis (iCloud Drive) i razmisljam se da mozda zakupim veci prostor. E sada, da li neko zna da li ce tamo moci da se npr backup-uje i muzika iz iTunes-a i da bude dostupna na svim uredjajima ili za to ce ipak biti potrebno uplatiti dodatnih 25 dolara godisnje a iCloud Drive koristi za backup ostalih podataka?

Nekako mi se cini da je mnogo jednostavnije uplatiti dodatni prostor na nekom 3rd party cloud servisu, napraviti simbolicke linkove ka folderima koje zelim da backup-ujem i rucno sinhronizovati media fajlove izmedju uredjaja. Nije mi bas najjasnija restriktivna politika apple-a - sta njih briga odakle sam ja dok god placam za aplikacije/muziku/klnjige. Ispade da je mnogo lakse naci narodne verzije plaikacija na onih par poznatih sajtova sa aplle aplikacijama, nego zezati se sa legalnom kupovinom.

Post edited by: nick79, at: 2014/08/11 20:19

Profile
 
Posted: 12 August 2014 08:51 AM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

Pa obzirom da i Amerikanci idu na letovanja u Grčku, Tursku, Italiju i druge evropske zemlje, onda mislim da Apple najverovatnije ne bi nekom zabanio pristup USA AppStoreu samo zbog toga što nema USA IP.

Ali na Appleovim support stranicama piše da ako neko previše puta pogreši šifru da će automatski da onemoguće taj Apple ID… možda je o tome reč.

Mojoj sestri se skoro desilo da je zaboravila koja joj je tačno šifra za Windows Live, pa je nakon više bezuspešnih pokušaja da pogodi koju je šifru stavila zablokirala svoj Windows Live korisnički nalog… i pričala mi je da je nešto morala da čeka posle da bi joj odblokirali Windows Live korisnički nalog.


Što se poreza na digitalni sadržaj tiče… New York ima taj neki porez na digitalni sadržaj, Montana nema… al’ ne znam da li je taj porez uračunat u cenu kada neko iz New York kupuje na AppStore ili se dodatno naplaćuje… pretpostavljam da verovatno važi za sve načne plaćanja, osim ako već nije uračunat u cenu iTunes Gift kartica koje su kupljene u NY.


Što se tiče backupovanja iTunes muzike… muzika i filmovi koji su kupljeni preko iTunes se ne računaju u iCloud prostor (i da imaš 20 GB muzike i filmova u iTunes, to ti ne troši prostor na iCloud ako su kupljeni preko iTunes) jer ono što si kupio na iTunes možeš posle ponovo da downloaduješ sa iTunes kada hoćeš... a za muziku koja nije kupljena preko iTunes (ako si muziku sa CD-ova konvertovao u MP3) se plaća oko $25 godišnje ako hoćeš da imaš opciju da te pesme downloaduješ preko iTunes u 256-Kbps AAC formatu (pominje se ograničenje od 25 000 pesama koje nisu kupljene preko iTunes).

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 12 August 2014 09:43 AM   [ # 2 ]
Jr. Member
RankRank
Total Posts:  48
Joined  2010-01-05

@Indijanac
Hvala na odgovoru. Ovo sto sam pisao za banovanje naloga, nije bilo u pitanju zaboravljena sifra, nego bas je bila i prepiska sa apple suport-om i rekli su mu nesto tipa da mu je ip adresa ne-americka. Verovatno nije problem ako covek povremeno, ponesto kupi - otisao je na odmor/poslovni put, ali moguce je da po nekom algoritmu proveravaju da li neko pristupa iskljucivo iz jedne zemlje - koja nije USA pa da onda blokiraju nalog. Tu me brine, ako zakupim prostor na iCloud Drive-u, i krenem da svakodnevno radim backup 😊

Sto se tice muzike tu si u pravu i pitanje mi je bilo glupo i nepotrebno 😊. Krajnje je logicno da muziku koju legalno kupim, sutra mogu da povucem na iphone/ipad itd.

Sto se tice poreza, javlja mi se da cu se preseliti u Montanu za svaki slucaj.

Profile
 
Posted: 12 August 2014 04:59 PM   [ # 3 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Ovo sa blokiranjem naloga prvi put čujem, ja sam na usa kao i supruga. Par puta mi je prijatelj kupovao gift kad je putovao u usa, pa su tako i kod mene i kod supruge paid i free apps. Nikad nikakav problem… Stvarno mi je to čudno.

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 13 August 2014 11:19 AM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

cika_kosta wrote:

Ovo sa blokiranjem naloga prvi put čujem, ja sam na usa kao i supruga. Par puta mi je prijatelj kupovao gift kad je putovao u usa, pa su tako i kod mene i kod supruge paid i free apps. Nikad nikakav problem… Stvarno mi je to čudno.

Isti slučaj i kod mene.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 13 August 2014 03:37 PM   [ # 5 ]
Jr. Member
RankRank
Total Posts:  48
Joined  2010-01-05

OK, hvala svima na odgovorima, jos kada bi u Srbiji imao da se kupi docking station za rMBP 15 i resio sam sva svoja pitanja 😊.

Profile
 
Posted: 13 August 2014 09:10 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

nick79 wrote:

OK, hvala svima na odgovorima, jos kada bi u Srbiji imao da se kupi docking station za rMBP 15 i resio sam sva svoja pitanja 😊.

Sta ti je to ?

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 13 August 2014 10:31 PM   [ # 7 ]
Jr. Member
RankRank
Total Posts:  48
Joined  2010-01-05

@MacBee
Nesto poput ovoga:
http://hengedocks.com/pages/horizontal-mac-dock
http://hengedocks.com/blogs/henge-docks-blog/12928517-vertical-docking-station-for-macbook-pro-with-retina-display-product-update
http://www.belkin.com/us/p/P-F4U055/

Kod nas ima da se kupi samo najskuplji dockin station - Apple Thunderbolt Display 😊.

Profile
 
Posted: 14 August 2014 12:14 AM   [ # 8 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  249
Joined  2006-10-13

indijanac wrote:

Što se poreza na digitalni sadržaj tiče… New York ima taj neki porez na digitalni sadržaj, Montana nema… al’ ne znam da li je taj porez uračunat u cenu kada neko iz New York kupuje na AppStore ili se dodatno naplaćuje… pretpostavljam da verovatno važi za sve načne plaćanja, osim ako već nije uračunat u cenu iTunes Gift kartica koje su kupljene u NY.

Kod Amera se svuda cena prikazuje bez takse (sales tax tj, naš pdv). Tako je svuda, od hipermarketa do sajtvoa na internetu. Recimo, na cene na Apple sajtu treba dodati taksu koja, recimo u NY, iznosi 8%. Zato je ovo pitanje smisleno jer ako u Montani nema takse na digitalni sadržaj onda to automatski znač da su aplikacije jefitinije. Uostalom, kada sam na iTunsu kupovao preko Gift kartice onda mi za aplikaciju nisu skidali 99 centi nego 99 centi + 8%.

 Signature 

iMac9.1
MacBookAir mid 2010
iPodTouch 3rd gen.
iPhone 3GS 32 GB
iPhone 4s 16GB White
iPad 3 32GB WiFi +4G

Profile
 
Posted: 14 August 2014 08:28 AM   [ # 9 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Upravo tako, ako ste prijavljeni na usa državu koja ne naplaćuje porez na digitalu, aplikacije koštaju tačno onoliko koliko i piše (99centi je tačno 99 centi i toliko skine sa računa 😊)

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile