ImageWriter II na osx
Posted: 19 February 2015 11:08 PM
Newbie
Rank
Total Posts:  30
Joined  2011-04-21

Da li može da se i dalje koristi stari matrični ImageWriter II na OSX?

Posedujem MacMini Mid 2011, i5, 2,5 GHz, 4 GB sa Yosemite 10.10.2. U kući sam napravio i mrežu na koju su priključeni još nekoliko PC računara. Da bih mogao da koristim više računara instaliran je i Print Server Air Live P-203N, koji ima jedan priključak za serijski štampač i dva USB priključka. Na USB priključke su povezani HP DeskJet 940C i HP DeskJet 1220C, koji dobro rade. Na serijski priključak sam povezao Imagewriter II koristeći kabl MiniDin8 Male/DB9 Male i DB9 Female/DB25.

Tragajući po Internetu, nisam pronašao da je bilo ko opisao mogućnost korišćenja IW II sa Yosemite.

Dosad sam instalirao Parallels i OS !0.6 Server, pa sam pokušao da ovde pokrenem IW II, sli bez uspeha.

Pošto nisam baš spretan sa računarima, sve dosada sam uradio strogo sledeći neka od uputstava koja sam pronašao, najčešće Googlanjem.

Ukoliko neko ima iskustva oko ovog problema, molim da mi to objasni jednostavnim rečma. Ukoliko IW II može da se koristi i pod LinuxMint, koji sam takođe instalirao pod Parallelsom, i to bi bila opcija, ali opet uz uputstvo za laika.

Pozdrav,
Branislav

Profile
 
Posted: 20 February 2015 09:01 AM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Nemam iskustva, ali jesi li probao ovo:

https://discussions.apple.com/docs/DOC-6621

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 20 February 2015 11:43 AM   [ # 2 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  962
Joined  2007-12-10

ja sam nesto slicno sa uspehom radio - u pitanju je bio StyleWritter i PPC Mac-ovi, znaci do sistema 10.5.8. kasnije sam probao sa intel Mac-ovima ali nesto nisam uspeo, verovatno sam koristio stare drajvere, pa sam digao ruke. uglavnom kljucne reci su bile ‘CUPS’ i ‘foomatic’ tako da neko prosto guglanje ce ti dati neke korisne sajtove, ja sad ne mogu da se setim tacno koje sam ja koristio.
a ovo sto je Miki dao onaj link, cu svakako probati, letimicno citanje mi otkriva poznatu materiju.

@madamov: hvala za link, svaka cast…

Profile
 
Posted: 20 February 2015 09:49 PM   [ # 3 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  30
Joined  2011-04-21

Video sam i taj sajt, on deluje dosta interesantno, ali radi se o direktnom priključvanju IW II na Mac Intel, čni mi se opet do sistema 10.6, ALI uz primenu Keyspan USB to serial adaptera. Dakle radi se o prilagođavanju veze SERIAL na USB, primenom odgovarajućeg adaptera. Računao sam, da ako već imam printer server koji prihvata Serial štampače, onda bi trebalo da može i preko njega da se završi posao. Pokušao sam da sledim tu proceduru, ali kada nema Keyspan adaptera, prijavljuje mi se greška da mi nedostaje neki od softwarea.

I ja osećam da bi problem mogao da se reši, ali je očgledno potrebno malo više znanja nego što ja posedujem.

Jedno od mojih nerazumevanja je i nepoznavanje lokacije drivera za štampanje, kao i njihovo pojavljivanje, odnosno kako se zovu nakon instalacije i kada se i gde pojavljuju, odnosno gde se može verifikovati da li su i koji drajveri instalirani.

Sa jednog Linux sajta za Open printing drajvere sam skinuo tri drajvera za koje sam verovao da bi mogli da mi pomognu, ali dva od njih nisam mogao da prepoznam nakon instaliranja, odnosno ne znam da li su uopšte instalirani, jer mi se ne pojavljuju u opciji izbora drivera za štampu.

Kada sam imao iMac G5 PPC, sećam se da sam problem štampanja sa HP štampačma rešio posle mnogo peripetija sa ‘CUPS’ i ‘foomatic’ (čni mi se da je bio aktuelan i ‘hijs’ ili nekako slično).

Moram još malo da sistematizujem postupak traženja rešenja, valjda ću uspeti.

Čudi me samo da googlanjem nisam našao nikakvih iskustava sa Linux-IW II, kao ni sa WinXP-IM II. Verovao sam da je IW štampača ipak bilo dosta u svoje vreme.

Profile
 
Posted: 20 February 2015 09:58 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  962
Joined  2007-12-10

e pa vidim nisi ti bas bez iskustva, radio si nesto slicno kao i ja, samo sto sad imas taj zahtev da to ide preko print servera. nazalost za taj slucaj ne znam sta da ti savetujem. ja sam moj stari StyleWriter spajao na PB G3 koji je imao serijski port, a kasnije kad sam ga spajao na G4 Mac-ove, koristio sam neki USB2Serial adapter ali je bilo bitno da bude sa Prolific chipsetom, jer se za njega mogao naci drajver, a nisam imao Keyspan adapter - tu se morao i preradjivati 9-pin serial PC konektor na Apple Serial - ako se resis da radis na ovaj nacin i treba ti pomoc oko toga - javi.

Profile
 
Posted: 20 February 2015 10:41 PM   [ # 5 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  30
Joined  2011-04-21

Moje iskustvo sam već opisao, kao veoma pasivno, uglavnom po sistemu Probaj-Pa ajde ponovo.

Probaću još malo sa opremom koju imam. Nisam dobro razumeo tvoju podudu za pomoć, da li si mislio na izradu kabla ili nešto drugo?

Profile
 
Posted: 21 February 2015 01:54 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  962
Joined  2007-12-10

mislio sam na pomoc oko sheme povezivanja ako je ne nadjes na nekom forumu, ili da potrazim po nekim mojim kutijama gde mi je taj adapter sa preradjenim konektorom za Mac Serial.
aj ti probaj pa se javi ako treba.

Profile
 
Posted: 21 February 2015 08:32 PM   [ # 7 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  30
Joined  2011-04-21

Hvala, u svakom slučaju.

Za sada planiram da očstim sve drajvere pa da počnem skroz ispočetka, jedan po jedan drajver, naravno uz primenu mnogih uputstava koje uspem da pronađem.

Sinoć sam, sasvim neočekivano, tražeći na srpskom nešto o ovom problemu, naišao na nešto slično Keyspan USB to Serial Adapter, i zove se Digitus USB TO SERIAL CONVERTER [DA-70156]. Jedino,  Keyspan USA-19HS je opisan da radi sa OS 10.10, dok sam za Digitus pronašao potvrdu da radi na OS 10.7, što ne znač da ne radi na yosemite. Čak nije ni skup, košta oko 1500 din.

Ukoliko budem utvrdio da mi je kabl neispravan, biće mi potreban konektor Mini Din 8 (na strani štampača) a ne znam da li se kod nas ovakav može naći.

U svakom slučaju počnje igranka na duže staze, pa, videćemo šta će se na kraju desiti.

Hvala još jednom!

Profile
 
Posted: 04 March 2015 03:16 PM   [ # 8 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  962
Joined  2007-12-10

i sta je bilo na kraju, jesi li uspeo sta?
ako ne nadjes taj keyspan adapter ili neki drugi koji radi na 10.10, pogledaj ovo:
http://www.prolific.com.tw/US/ShowProduct.aspx?p_id=229&pcid=41
ja sam juce za probu pokrenuo Color StyleWriter 1500 pod OS X 10.6.8 sa tim Prolific USB2Serial adapterom, i to radi sasvim korektno.
ako imas kakvih pitanja, slobodno. mene takodje zanima da li si probao po onoj proceduri sa linka koji je Miki dao.

Profile
 
Posted: 04 March 2015 07:07 PM   [ # 9 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  30
Joined  2011-04-21

Nisam dalje ništa radio. Imao sam porodičnih obaveza. Mislim da će još malo potrajati, pre nego nastavim. Dobro je čuti da USB/Serial adapteri zaista i rade. Hvala na iskustvima.

Link koji je dao Miki je verovatno link koji je dao madamov. Nisam probao, jer se tu radi sa Keyspan adapterom, koji nemam. Zbog oga sam smatrao da je mnogo jeftinija varijanta ovaj DIGITUS USB/Serial converter koji izgleda može da se nabavi ovde. Ali…

Javiću se svakako kada nešto probam, uspešno ili neuspešno.

Usput, koji si model koristio i gde si ga nabavio, koliko košta?

Profile
 
Posted: 05 March 2015 08:44 AM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Jedan je problem premošćavanje USB na serial, a drugi da sistem prepozna i radi sa štampačem i oni nisu povezani niti zavise jedan od drugog.

Dakle, ne moraš da imaš keyspan adapter da bi probao softversko rešenje koje se pominje u linkovanoj diskusiji.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 05 March 2015 12:29 PM   [ # 11 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  30
Joined  2011-04-21

Probao sam i to uputstvo. To sam opisao u jednom od ranijih mojih postova (ovde - 20.02.2015.g.). Naravno, rukovodio sam se sličnom logikom koju si opisao. Sada si me ponovo zaintrigirao da probam ponovo sa, možda, nekim modifikacijama.

Svakako ću izneti iskustva.

Profile
 
Posted: 05 March 2015 09:07 PM   [ # 12 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  962
Joined  2007-12-10

ja mislim da ako se sledi ono uputstvo sa onog linka sto je Miki dao da ce to raditi, jer ima smisla. ja sam pokusao po tom postupku ali posto ja imam Color StyleWriter 1500, a za njega postoji foomatic ali koji radi do OS X 10.6.x, s ovim nisam imao uspeha jer mi je na Mini-ju OS X 10.7.5. sa OS X 10.6.8 printer radi kao sasav, samo se instaliraju gplgs i foomatic i prolific drajver za USB2Serial adapter.
zao mi je sto ti ne mogu pomoci vise, ali ako ti treba onaj USB2Serial adapter koji sam naveo u jednom od prethodnih postova - proveri PM.

Profile
 
‹‹ Sata na USB kabl      Pomoc!!! ››