MBP prestao da vidi SSD
Posted: 31 December 2015 07:21 AM
Newbie
Rank
Total Posts:  17
Joined  2014-04-15

Pozdrav,

laptop je Macbook Pro Mid 2012, u avgustu sam kupio Samsung 850 Evo 250GB, i radio je normalno do pre par dana. Taj dan sam bio kod brata i hteo malo da odmorim od posla i igrali smo Dotu. Kada sam dosao kuci ostavio sam laptop i tek posle 2 dana sam ga uzeo.

Kad sam ukljucio nije nikako hteo da podigne sistem, onaj progress bar je ucitavao i kad dodje do kraja tu zakuca. Izvadim SSD iz racunara i stavim u rack i probam da butujem preko usb-a i normalno butuje i radi racunar.

Onda smo probali ssd da formatiramo u drugom Mac-u, u Winu, i sta god uradili nije hteo da ga vidi kad je u racunaru, na vidi ga ni Disk Utility iz Internet Recovery moda. Posto nam je isti SSD pravio problem i na win racunaru skontao sam da je do njega pa sam kupio drugi, ovaj put Patriot Blast, kad ono isto ******, ne vidi ga laptop kada je u njemu.

Sledeca stvar na koju sumnjam je kabal za HDD al to nemam odakle da probam jer su svi mac racunari koje imam druge generacije i nije isti konektor.

Racunar najnormalnije radi sa obicnim HDD-om, i sa njega upravo pisem, samo sa SSD ima problema.

Ima li neko ideju sta moze biti?

Post edited by: ultimo, at: 2015/12/30 22:29

Profile
 
Posted: 31 December 2015 10:29 AM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

Pa valjda je taj kabli ispravan čm radi sa normalin hard diskom.

Mada, skoro sa jednim eksternim hard diskom sam imao sličnih problema… mada je to bio USB hard disk, ali da napišem, pa možda ti bude od pomoći… Znač, hard disk bio prestao da radi, probao sam i različte kablove i u različte Macove da uključujem i nije htelo… nekad se dešavalo da proradi nakon više pokušaja da izvučem kabli i ponovo uključm, pa je posle i ta fora prestala da radi… al’ nakon nekog vremena sam našao foru kako da nateram taj hard disk da radi normalno… ispostavilo se da je bilo dovoljno da mokrim prstom pređem preko kontakata na kablu (normalno, ne previše da se nakvasi, da ne prespoji neke kontakte) i tako da uključm kabli… probao sam prvo onu foru kao sa ‘disketama’ za Nintendo (znam da nisu to diskete, al’ tako smo ih svi zvali); pa onda i to jer me je mrzelo da hukćem puno puta dok se kondenzuje vlaga na kontaktima… i nakon toga je proradio i ni nakon nekoliko dana rada se izgleda ne dešava više da prestane da radi sam od sebe.

Moguće da je to nekako očstilo kontakte koji su bili zavučeni dublje unutra i koje nisam mogao da dohvatim da ih očstim nečm… čm radi i nakon nekoliko dana jer voda bi se ubrzo osušila… i da je samo voda uspostavljala kontakt, prestalo bi da radi verovatno nakon nekoliko minuta, ali radi i nakon toga sasvim OK.

Ako hoćeš, probaj da isključš računar (za svaki slučaj, da ne bude pod naponom); pa da blago nakvasiš kontakte na kablu (da budu mokri, ali da to ne bude neka velika količna vode koja bi mogla da prespoji kontakte) i tako dva-tri puta da uključš... pa probaj da l’ će da radi.

Post edited by: indijanac, at: 2015/12/31 01:32

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 31 December 2015 11:54 AM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2279
Joined  2010-04-06

indijanac wrote:

Pa valjda je taj kabli ispravan čm radi sa normalin hard diskom.

Mada, skoro sa jednim eksternim hard diskom sam imao sličnih problema… mada je to bio USB hard disk, ali da napišem, pa možda ti bude od pomoći… Znač, hard disk bio prestao da radi, probao sam i različte kablove i u različte Macove da uključujem i nije htelo… nekad se dešavalo da proradi nakon više pokušaja da izvučem kabli i ponovo uključm, pa je posle i ta fora prestala da radi… al’ nakon nekog vremena sam našao foru kako da nateram taj hard disk da radi normalno… ispostavilo se da je bilo dovoljno da mokrim prstom pređem preko kontakata na kablu (normalno, ne previše da se nakvasi, da ne prespoji neke kontakte) i tako da uključm kabli… probao sam prvo onu foru kao sa ‘disketama’ za Nintendo (znam da nisu to diskete, al’ tako smo ih svi zvali); pa onda i to jer me je mrzelo da hukćem puno puta dok se kondenzuje vlaga na kontaktima… i nakon toga je proradio i ni nakon nekoliko dana rada se izgleda ne dešava više da prestane da radi sam od sebe.

Moguće da je to nekako očstilo kontakte koji su bili zavučeni dublje unutra i koje nisam mogao da dohvatim da ih očstim nečm… čm radi i nakon nekoliko dana jer voda bi se ubrzo osušila… i da je samo voda uspostavljala kontakt, prestalo bi da radi verovatno nakon nekoliko minuta, ali radi i nakon toga sasvim OK.

Ako hoćeš, probaj da isključš računar (za svaki slučaj, da ne bude pod naponom); pa da blago nakvasiš kontakte na kablu (da budu mokri, ali da to ne bude neka velika količna vode koja bi mogla da prespoji kontakte) i tako dva-tri puta da uključš... pa probaj da l’ će da radi.<br><br>Post edited by: indijanac, at: 2015/12/31 01:32

ovo sa ‘mokrim prstom’ ne znam kako da shvatim 😊 da li kao recept komsinice Mice ili alternativna medicina primenjena u preciznoj elektronici?! :D

Ajde lepo da covek ustedi dodatno bacanje para na pokvarene uredjaje tehnickom ‘mokrog prsta’ , odes u najblizi ovlasceni/neovlasceni servis koji se bavi Apple racunarima, i testiraju ti HDD kabl - flat, koji ima tendenciju iz nekog razloga da otkaze poslusnost kod 2011/12 MB PRO 13/15.

Imao sam ja i slucaj gde je Macbook bio onesposobljen Milka cokoladom, naime malisan je alu foliju cokolade ugurao u USB slot i racunar je bio mrtav i nije hteo da se ukljuci 😊 onda su cike SUVIM PRSTIMA, na antistatickom stolu i preciznim alatom zakonom zdrave logike i uma sve pregledali i resili problem ocas posla.

Imas pregrst servisa u NS, BG i drugim mestima, napisi odakle si i dobices preporuku.

Naravoucenije: Samo iskusni serviseri , ovlasceni ili neovlasceni a dobri servisi mogu lako i uz minimalan trosak da ti rese problem. Ostale metode i samostalno cackanje rezultira eksponencijalnim rastom troskova i pravljenjem 10x veceg problema.

Post edited by: idoktor, at: 2015/12/31 02:55

 Signature 

&#63743; http://www.idoktor.biz Servis i prodaja Apple uredjaja u Novom Sadu &#63743;

Profile
 
Posted: 31 December 2015 11:11 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

SSD tako crkava, meni je posle jednog dana isto tako crkao, počeli je sa nestajanjem sa busa i nemogućnošću formatiranja, da bi sutradan potpuno bio nedostupan. 850 EVO kupljen na Amazonu. Morao da ga veaćam u SAD jer kod Šljamsunga ne postoji WW garancija.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 01 January 2016 05:34 AM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2341
Joined  2005-04-28

ultimo wrote:

Sledeca stvar na koju sumnjam je kabal za HDD al to nemam odakle da probam jer su svi mac racunari koje imam druge generacije i nije isti konektor.

Racunar najnormalnije radi sa obicnim HDD-om, i sa njega upravo pisem, samo sa SSD ima problema.

Мислим да је флет каблић.

Проблем са каблићом може различито да се манифестује, на пример да са неким новијим хард диском не ради а са неким старијим хард диском да ради, или да не подиже систем али исто покушава као теби или на пример ако бутујем са екстерним хард диском читам га без проблема али неће да пише, или Ес-Ес-Де ради месецима али много споро ради (на тесту секвенцијалног писања и читања буде спорији од хард диска).

 Signature 

🍎 Дарко Селаковић

Profile
 
Posted: 01 January 2016 05:38 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2341
Joined  2005-04-28

iDoktor wrote:

...HDD kabl - flat, koji ima tendenciju iz nekog razloga da otkaze poslusnost kod 2011/12 MB PRO 13/15.

Мислим да је проблем у грубој обради алуминијума у унутрашњости и да од ношења флет кабл додирује унутрашњост и од „оштрог” алуминијума добије по неку огреботину која му утиче на рад.

Post edited by: Darko Selaković, at: 2015/12/31 21:21

 Signature 

🍎 Дарко Селаковић

Profile
 
Posted: 03 January 2016 12:46 AM   [ # 6 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  17
Joined  2014-04-15

Pa i ja mislim da je kablic al imam 3 maca ni jedan nije isti :(

Na kraju cu poruciti sa ebay-a ako vec neko ovde nema…

Ja sam u Sapcu al nije problem BG ili NS…

Profile
 
Posted: 06 January 2016 10:57 PM   [ # 7 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  17
Joined  2014-04-15

Sad je poceo i HDD da brljavi, prijavljue read errors, i nece da butuje sistem… Nasao sam kabal da probam al covek ne moze da mi posalje do sledece nedleje.

Profile
 
Posted: 10 January 2016 04:43 AM   [ # 8 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  17
Joined  2014-04-15

Stigao kabal sad je sve ok 😊

Profile
 
Posted: 14 January 2016 12:46 AM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2341
Joined  2005-04-28

ultimo wrote:

Stigao kabal sad je sve ok 😊

Одлично B)

Да ли можеш да видиш да ли на старом има каквих оштећења?

 Signature 

🍎 Дарко Селаковић

Profile
 
Posted: 22 January 2016 03:44 AM   [ # 10 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  17
Joined  2014-04-15

Pa uslikacu bas sutra da vam pokazem, ima na par mesta sitne tackice…

Profile