Problemi sa iMac mid-2010 - crn ekran
Posted: 08 September 2016 08:17 PM
Newbie
Rank
Total Posts:  6
Joined  2011-04-18

Poz svima,
imam iMac mid-2010 i od pre neki dan jedan problem sa istim.
Naime, nisam bio kuci nekih 15 dana i zaboravio sam da iskljucim komp totalno, on je ostao u sleepu ii je u nekom trenutku usao u sleep.

Kad sam se vratio pokusao sam da ga aktiviram samo pritiskom tastera na tastaturi ali nista se nije desavalo.
Restartovao sam ga na dugmence, i kad sam ga ponovo upalio, dobijem onaj zvuk za podizanje sistema ali je ekran potpuno crn i nista se ne prikazuje. Kad malo pritiskam po tastaturi cuje se zvuk na kompu ali slike nema.

Pokusao sam:
- iskljucim iz struje sat vremena
- upalim tako sto drzim dugme za paljenje 5 sekundi
- reset PRAM ( https://discussions.apple.com/docs/DOC-3603 )

Sve to regularno prodje ali i dalje slike nema.
Sumnjao sam na grafiku ali koliko sam citao verovatno nije posto se ne bi ni sistem podigao.

Da li ima neko jos neki predlog sta da pokusam?
Da li mozda je neko imao slicnu situaciju?
Moja pretpostavka je da se nesto ‘zabagovalo’ zbog toga sto je ostao u sleep tako dugo.

Svaka pomoc je dobrodosla.

Milos

Profile
 
Posted: 09 September 2016 05:31 AM   [ # 1 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Mini DisplayPort to bilo šta (vga, dvi, hdmi) pa probaj neki drugi monitor, čsto da budeš siguran.

Ako proradi, probaj da u Sys preferences/Displays detektuješ display.

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 25 November 2016 09:35 PM   [ # 2 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  6
Joined  2011-04-18

Uf posle duzeg vremena sam i dosao do toga da je izgleda graficka riknula.
Nije displej sigurno posto kad se prikaci na drugi displej isto se ponasa( samo crn ekran ).
Cekam jos da mi to konacno potvrde ali najverovatnije je grafika.

Da li ima spasa kad se to desi, da li je uopste moguce zameniti graficku?
Da li je to neko uradio i sa kakvim uspehom?

Nasao sam neke tutoriale kako se to radi ali ako neko ima iskustva sa tim bio bih veoma zahvalan da podeli.

Hvala,
Milos

Profile
 
Posted: 04 December 2016 03:10 AM   [ # 3 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Pozdrav,<br />
Vidim da si postovao na moj thread jedno moguce resenje<br />
http://www.macserbia.org/index.php?option=com_simpleboard&Itemid=26&func=view&id=112867&catid=15<br />
<br />
Posto imam kabl a imam i drugi monitor, kad nakacim ipak se nista ne desava. Da li je potrebno da se nesto podesi i pre ili ce da se poveze monitor automatski posto je ekran crn, moze da se nakace mis i tastatura ali opet ekran je crn tako da ne moze nista da se uradi.<br />
Da li si na to mislio ili nesto drugo?<br />
<br />
Pozdrav,<br />
Milos


Pošto mi je ovo stiglo kroz poruku, neka bolje ovde, pošto za PP nemamo notifikaciju, da znaš da nije da sam iskulirao &#128522;

Ja bih to odneo na dijagnostiku u servis. Čudno je što se regularno čuje zvuk a da se ne podigne komp. Vrlo je moguće da je grafika, ali ne može da ti neko sad garantuje dok ga ne proturi kroz dijagnostiku.

Pozdrav i slobodno piši ovde 😊

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 05 December 2016 07:36 PM   [ # 4 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  6
Joined  2011-04-18

Poz,
odneo na dijagnostiku u istyle, kazu crkla grafika.

Inace pokusao sam da nekako prikacim drugi monitor posto je imam mini display port a i drugi ekran ali bez uspeha.
Tacnije, nikad to nisam radio pa pretpostavljam da treba da se setuje drugi ekran nekako( ili to mozda ide automatski ); da li mi neko moze ovo potvrditi?

U svakom slucaju komp radi, kad sam ga prikacio na kabl, uploadovao mi je neke zaosatale fajlove na moj dropbox (trebalo je vremena da skontam odakle su ti fajlovi stigli 😊 ).

Nesto sam razmisljao da ako bi mogao da se nakacim na komp nekako, posto radi, mozda bi mogao i da nasetujem drugi monitor ali ,neiskusno, nisam ostavio nikakav remote za pristup(VNC, teamviewer) pa sad ako neko ima ideju kako bi se moglo pristupiti super bi bilo.

Sto se tice zamene grafike, tu je bas losa situacija, posto vidim da je to dosta cest problem kod ovih racunara i da se tesko moze naci polovna grafika a da je isplativo popraviti.

Ako neko ima neku ideju, zahvalan sam ako je podeli.

Milos

Profile
 
Posted: 05 December 2016 09:02 PM   [ # 5 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

U principu tu pomoći nema… nikakav poseban setup ti neće pomoći, a sekundarni monitor je po difoltu uključen čm zabodeš u računar. Nema nikakvog posebnog setovanja. Startuje se automatski.

Ako ne naiđeš na polovnu grafičku, mrka kapa… Što ne daš oglas ovde, ima dosta ljudi koji imaju mašine starije i bave se time pa možda naletiš na nešto? &#128522;

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 07 December 2016 09:20 PM   [ # 6 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  6
Joined  2011-04-18

Pojavilo se i jos jedno moguce resenje za grafiku.
Servis u Beogradu ‘popravlja’ grafike, rekose da se zove reballing( mada moze biti da sam pogresno cuo).
Uglavnom oni nekako urade popravku graficke i ona proradi.
Zackoljica je u tome sto su mi oni sami rekli da nema nikakve garancije do kad ce raditi.
Predlozili su mi da prodam racunar posle toga, sto mi ne zvuci kao dobra ideja.

Da li je neko radio ovako nesto sa grafikom i kakva su iskustva?

Hvala na odgovorima unapred.

Milos

Profile
 
Posted: 08 December 2016 05:41 AM   [ # 7 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Pa grafička je izmenljiva na tom modelu, zašto ne probaš da nađeš celu grafiku ispravnu.

Savetovali su te da prodaš iz istog razloga što ne daju garanciju. To nije permanentno rešenje, ali neće trajati duže od godinu plafon. Reballing je uglavnom grejanje i lemljenje istim tim kalajem koji je problematičan i posle nekog vremena se razlemi.

Ne vidim poentu bacati pare na to…

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile