Veliki problem - iMac uopste ne reaguje
Posted: 24 February 2017 01:53 AM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  421
Joined  2008-05-26

Imam iMaca od 27 inca. Jednom davno se kvario hard disk (Za sta je apple priznao da je njihova greska pa sam dobio zamenu gratis); i jednom sam imao problem da se kompjuter sam od sebe gasio pa sam ga odneo u servis i bio je popravljen. Ne mogu sad da se setim u cemu je bio problem, ali od tad nisam imao nikakvih problema, a ovo je bilo sigurno pre 3+ godina.
Pre mozda dva meseca kompjuter je prestao da reaguje. Ovo je kucni kompjuter, posto ja studiram vani, ali ne verujem da su moji mogli nesto toliko ozbiljno da pokvare. Kompjuter prestane da reaguje, moguce je pomerati mis, ali nakon prvog klika pojavi se loptica i tu je kraj. Mis i dalje mogu da pomeram, ali ni na sta ne mogu da kliknem, tj nakon sto kliknem nista se ne desi. Nakon restartovanja (na silu) nista se ne menja. Kompjuter funkcionise mozda jedan minut, dok se ne pojavi loptica i tu je kraj. Oko nove godine ja sam u potpunosti reinstalirao operativni sistem. Prebacio sam stvari na laptop, obrisao hd, napisao nule, i instalirao sistem. Nisam siguran koji je u pitanju, mislim da je yosemite. Nakon toga kompjuter je radio bez ikakvih problema. Vratio sam fajlove, mogao sam da gledam filmove, normalno je funkcionisao. Nakon sto sam otisao, kompjuter je radio jos jedno nedelju dana, dok se ponovo nije pojavio isti problem. Nakon sto kliknem loptica i tako godinama. Primetio sam da ako sacekam dovoljno dugo (mozda pola sata-sat) taj klik bude primljen k znanju, ali nakon toga se ponovo pokvari i nastavi da vrti lopticu.
Da li neko zna u cemu moze da bude problem, i da li mislite da ima mogucnosti da se spasi ovaj komp ?


ps. evo upravo sam ga restartovao. otovrio sam system preferences i kliknuo na sharing i tu je ukocio i pokazao lopticu. sad sam primetio da kad pomerim mis van prozora, nema loptice i da mogu da klikcem i pravim pravougaonike po desktopu (kad drzim klik) i da izaberem fajlove koji su na desktopu. Cim sam uradio desni klik pojavila se loptica i tu je kraj.

Profile
 
Posted: 24 February 2017 05:20 AM   [ # 1 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  864
Joined  2007-11-26

najverovatnije je vrisnuo hard disk. probaj da podignes sistem sa extrenog hard diska ili usb-a da vidis da li ce raditi kako treba.

Profile
 
Posted: 24 February 2017 10:17 AM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  421
Joined  2008-05-26

vujke83 wrote:

najverovatnije je vrisnuo hard disk. probaj da podignes sistem sa extrenog hard diska ili usb-a da vidis da li ce raditi kako treba.

Kako bih mogao da proverim da li je to u pitanju ?
Prosli put kad sam reinstalirao sistem, sa usb-a sam poterao disk utility i nije mi nasao greske kad je skenirao HD. probacu sutra ponovo pa javljam sta kaze

Profile
 
Posted: 24 February 2017 12:17 PM   [ # 3 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Disk Utility ne radi to što ti hoćeš. Ako nemaš Live sistem sa eksternog diska, poikreni instalaciju kao što si do sad, uštekaj još jedan disk i uradi instalaciju na eksterni disk. Kad se podigne, skini DriveDX programče koje će verovatno raditi u Trial modu da ti kaže stanje diska.

Takođe, ako nećeš da instaliraš sistem i sve to, imaš i TechTool koji postoji i u Bootable verziji. On ti može isto isčtati S.M.A.R.T status i reći da li je hdd stvarno crko. Ja sam baš pre par dana menjao hdd na 2 iMac-a. Na oba crko hdd, jedan iz 2008 i drugi iz 2011 koji je već bio na replacement programu (1TB disk na 27’).

Sa SSD-om lete mašine. Ova iz 2008 me prilično oduševila.

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 24 February 2017 06:37 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Samo da se nadovežem sa još jednom konstatacijom da je najverovatnije reč o hard disku i, kad već treba da menjaš, ubaci SSD, nećeš prepoznati mašinu.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 25 February 2017 03:52 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  421
Joined  2008-05-26

cika_kosta wrote:

Disk Utility ne radi to što ti hoćeš. Ako nemaš Live sistem sa eksternog diska, poikreni instalaciju kao što si do sad, uštekaj još jedan disk i uradi instalaciju na eksterni disk. Kad se podigne, skini DriveDX programče koje će verovatno raditi u Trial modu da ti kaže stanje diska.

Takođe, ako nećeš da instaliraš sistem i sve to, imaš i TechTool koji postoji i u Bootable verziji. On ti može isto isčtati S.M.A.R.T status i reći da li je hdd stvarno crko. Ja sam baš pre par dana menjao hdd na 2 iMac-a. Na oba crko hdd, jedan iz 2008 i drugi iz 2011 koji je već bio na replacement programu (1TB disk na 27’).

Sa SSD-om lete mašine. Ova iz 2008 me prilično oduševila.

Hvala mnogo. Evo upravo sam napravio particiju pa polako instaliram sistem, javicu sta kaze drivedx.
Inace i ovaj moj je bio na replacement programu, isto taj 1TB disk na 27’, i eto ode. Ja ne znam ni koliko u proseku traju hard diskovi, ali svaki koji sam imao se pokvario, sem ovog poslednjeg na laptopu kojeg sam uzeo pre oko 2 godine.

madamov wrote:

Samo da se nadovežem sa još jednom konstatacijom da je najverovatnije reč o hard disku i, kad već treba da menjaš, ubaci SSD, nećeš prepoznati mašinu.

Koji SSD preporucujes? Ne bih sad ogromne pare da dajem na to, posebno jer se plasim da se ponovo ne pokvari. Koliko otprilike traju SSD-ovi, da li traju duze i da li se u tom pogledu isplate kao investicija ? I gde je najbolje kupiti ih kod nas (Beograd)

Profile
 
Posted: 25 February 2017 11:58 AM   [ # 6 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Dosta faktora utiče na to koliko će hdd da traje, ali realno, hddovi uglavnom traju od 5dana - 10 godina.
TOtalno nepredvidivo koliko će da traje pa iz tog razloga ne treba nešto trebiti tu osim da računaj da je prosek nekih 4,5 godina.

Ja sam u poslednja dva računara (a i u svoj macbook pro) stavio SanDisk. Za sad ne vidim da su lošiji po bilo čemu od recimo Samsunga a dosta su jeftiniji.

Generalno su sigurniji od hdd-a naročto zato što nemaju pokretne delove ali je to sad sve diskutabilno i to ne treba da ti bude neki reper. Nemoj razmišljati u pravcu ‘šta ako rikne a dao sam pare’.

Imaš TimeMachine (ili bilo koju drugu vrstu backupa) za svoje podatke i garanciju na SSD.

Ja sam ove poslednje poručo iz emmija, ali generalno odeš na ITSvet/PCBerza pa pogledaš gde ti je najjeftinije, tu i kupiš 😊

Imaj u vidu da je proces zamene mnogo veća glavobolja od potrage i istraživanja koji ssd da kupiš 😊

Ako nisi vešt, bolje daj nekome ko jeste (servis). Ako se odlučuješ za servis, imaš dva sertifikovana u bg-u, i neke od ljudi ovde sa foruma koji neju sertifikat ali dobro znaju šta i kako rade. Ostale AllinOne servise treba zaobići u šiiiroookom krugu.

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 26 February 2017 12:23 AM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Kao što reče Čika Košta, koji god da uzmeš obavezan je bekap. Hard disk ti još i daje neka upozorenja, SSD samo crkne.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 26 February 2017 12:49 AM   [ # 8 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  421
Joined  2008-05-26

cika_kosta wrote:

Dosta faktora utiče na to koliko će hdd da traje, ali realno, hddovi uglavnom traju od 5dana - 10 godina.
TOtalno nepredvidivo koliko će da traje pa iz tog razloga ne treba nešto trebiti tu osim da računaj da je prosek nekih 4,5 godina.

Ja sam u poslednja dva računara (a i u svoj macbook pro) stavio SanDisk. Za sad ne vidim da su lošiji po bilo čemu od recimo Samsunga a dosta su jeftiniji.

Generalno su sigurniji od hdd-a naročto zato što nemaju pokretne delove ali je to sad sve diskutabilno i to ne treba da ti bude neki reper. Nemoj razmišljati u pravcu ‘šta ako rikne a dao sam pare’.

Imaš TimeMachine (ili bilo koju drugu vrstu backupa) za svoje podatke i garanciju na SSD.

Ja sam ove poslednje poručo iz emmija, ali generalno odeš na ITSvet/PCBerza pa pogledaš gde ti je najjeftinije, tu i kupiš 😊

Imaj u vidu da je proces zamene mnogo veća glavobolja od potrage i istraživanja koji ssd da kupiš 😊

Ako nisi vešt, bolje daj nekome ko jeste (servis). Ako se odlučuješ za servis, imaš dva sertifikovana u bg-u, i neke od ljudi ovde sa foruma koji neju sertifikat ali dobro znaju šta i kako rade. Ostale AllinOne servise treba zaobići u šiiiroookom krugu.

Hvala mnogo! Poterao sam Techtool 9, i rekao mi je da je sve ok sem hard diska - impending drive failure. Tako da cu kupiti novi hard disk i zameniti ga. Probacu da to uradim sam, ne izgleda mi preterano komplikovano, samo cu morati da nabavim srafcigere, a znam od koga da ih uzmem. I ne verujem da cu prelaziti na SSD, previse mi je skup. Mozda nekada kasnije tutnem ssd unutra a ovaj hdd sto cu uzeti bude neki bekap.

Sve u svemu hvala vam mnogo, bas ste mi pomogli. Mislio sam da je nesto mnogo ozbiljnije, drago mi je da je samo hard disk, nije mi prvi put da ga menjam.

Profile
 
Posted: 26 February 2017 03:46 AM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  421
Joined  2008-05-26

Moram da pitam jos jedno pitanje, da li ima veze koji hard disk uzmem ? Da li moze biti nekih problema sa kompaktibilnosti ?
Mislio sam da uzmem http://www.computerdream.rs/detalji/?si=4574 ovaj , pa nisam siguran da li ce biti problema. Citao sam na internetu da su neki imali probleme sa WD diskovima, pa rekoh bolje da pitam.

Profile
 
Posted: 26 February 2017 06:36 PM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Kad ga već otvaraš, a Čika Kosta već reče da je proces komplikovan, izdvoj dve-tri hiljade dinara više pa stavi disk od 2TB kad je SSD već preskup.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 26 February 2017 09:50 PM   [ # 11 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Ili možda ultimativno rešenje:

Kupiš hdd od terabajt, taj koji si naveo dole, dodaš još optibay (10-15E) i ssd od 120GB. Ove dve stvari su ti dodatnih 70e a imaćeš i brzinu i kapacitet. To ti je najbolji spoj (na kraju krajeva, ja to koristim tako u svom MBP) i sad da mi neko da komp sa hdd-om, nema šanse da bih to korsitio…

Mašinu nećeš prepoznati koliko će brže da radi bukvalno će raditi ko digitron, sve će raditi instant.

Što se tiče samog procesa, nije toliko komplikovan koliko je pipav. 27’ je veliki ekran, a prašine ima koliko hoćeš.

Ako želiš ekran bez prašine (između stakla i ekrana) moraćeš da budeš ekstremno pažljiv i miran dok radiš.

Srećno!

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
‹‹ MBP i externi monitor      Ciscenje iMac-a ››