Preporuke i iskustva za NAS hdd-ove
Posted: 23 March 2020 11:27 PM
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Zdravo ljudi,
Planiram ovih dana da naručujem diskove za NAS (ništa spektakularno, 4TB).
Preferiram pouzdanost, na diskovima je multimedia koja se konzumira sa jednog do dva uređaja, tako da su mi performanse na trećem mestu posle pouzdanosti i buke.
Ono što sam za sada uspeo da zaključim jeste da Toshiba N300 otpada zbog buke. Svi se žale da su diskovi toliko glasni da ako ih imaš u blizini radnog stola smetaju za rad.
Dakle, svelo se na Seagate IronWolf i WD Red. Pratio sam backblaze blog i tih modela koje ja mogu ovde da kupim nema u listi (ili ja ne mogu da ih nađem).

Ovo su modeli kojih ima na stanju u prodavnici u kojoj kupujem:
ST4000VN008
WD40EFAX

Imate li ikakva iskustva i preporuke?
Hvala 😊

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 24 March 2020 12:52 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Kad sam kupovao NAS već sam imao jedan disk od 4 TB, bio mi potreban kod reinstalacije jednog Xservea kod klijenta svojevremeno radi bržeg bekapa, tako da nemam čak ni dva ista diska u uređaju. Za buku ne znam, NAS je dole u “rupi”, ali nije nešto previše bučan, ali ovi diskovi rade već jedno pet godina (jedan je Red, onaj stariji je Baracuda).

Image Attachments
Screen_Shot_2020-03-24_at_12.46.05_PM_.png
 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 24 March 2020 02:50 PM   [ # 2 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Videću da uzmem jedan Seagate i drugi WD bolje nego da uzmem dva ista… Kapiram da tako smanjim verovatnoću da ostanem bez podataka :D

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 25 March 2020 10:32 AM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Kod mene su postavljeni u RAID 0 tako da ako ode jedan disk, odoše svi podaci. No, to mi nije mnogo bitno, tu su samo filmovi i serije, sve se može ponovo naći, ima i muzike, jedino nju bekapujem na drugi disk.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 25 March 2020 07:41 PM   [ # 4 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Cool 😊 Hvala 😊

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 10 April 2020 11:17 AM   [ # 5 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Ok,kupio pre nedelju dve WD Red (WD40EFAX-68JH4N0)
Evo nekog kratkog iskustva, možda nekom laiku (kao što sam i sAm) pomogne.
U Qnap NAS-u sam imao jedan WD Green od 2TB.

Kao i obično, zeznuo sam stvar jer sam mislio da ako ubacim jedan 4TB disk i napravim RAID1 sa ova dva diska time dobijem identičnu kopiju na novom disku te da nastavim da koristim novi disk u SINGLE modu.
To naravno ne može. Probao sam to jer mi se to učinilo kao jedini put da sačuvam podatke (među kojim a TimeMachine backup).

Pošto sam na teži način zaključio da to tako ne radi, manuelno sam kopirao sve podatke na na eksterni disk (bez TMbackupa), zamenio diskove i startovao iz početka TM backup. Stari disk još uvek čuvam 😊

E sad, pošto u tom NAS-u imam 2 diska, bezveze mi je da ih vozim u RAID1 jer realno nemam potrebu za ti osim u slučaju 2 foldera gde mi se nalaze porodične fotografije i muzička biblioteka. Pošto na mreži imam još jedan NAS, napravio sam remote sync foldera u kome su mi fotke i muzika na drugi NAS. NAS to NAS opcija radi odlično, sinhronizuje ta dva foldera svaku noć i nakon inicijalnog synca koji je trajao par sati, ove sitne dnevne promene koje se dese u tom folderu sinka za 5min.

Sve u svemu, ovo sam napisao ovde jer će mi se vrlo verovatno desiti za par godina da opet probam istu ludost 😊

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 27 September 2020 10:33 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

Cao momci-pa ovdje ima zivih !!!

Vrlo sam iznenadjen novim ruhom foruma, vrlo vrlo!!!
Od kojeg datuma je tacno pocelo?

On Topic:

Red je RED!!
Tih zbog brzine, Pro nudi visu od 7200rpm. Seagate dolazi uvijek sa 7200 sem ako se nekupi stariji modeli.
Prije je Wester Digital hardove od 8Tb pakovao sa heliumom. Sada to vise nije slucaj, premium su dali visim kapacitetima.
Imam dva Red-a od 8Tb sa i bez heliuma i razlika u temperatuti je oko 4 do 6 celziusa.
Jenom je radana temperatura ispod 40 a drugom iznad.Ljeti usled vrucina ovaj hladniji zna da se popne na 40-41C.
A ovaj topliji i do 46C. Ali kad otvorim vrata od zidnog ormara temperatura pada.
Seagate inace ne gotivim(iako je sasvim Ok.) zbog “buke”, tip voli da klikce.

Nebi bilo lose da ukoliko ste u mogucnosti pocnete i SSDove da koristite u Nas-u.
Imam dva mx500 u raid0 adapteru 2.5-x2 u 3.5(na jednoj sata grani) i QVO 4tb.

QVO me je odusevio sa “aktivnim keshom” koji se ponovo opsobljava za maksimalnu brzinu poslije 10minuta neaktivnosti.
Mada i kad je kesh ispunjen, 140 do 160 mb/s nije mala.Ovo je kad se radi sa kopiranjem media fajlova.
Ukoliko baratate sa malim fajlovima, ne ocekujte da ce te ga ikad ispuniti te da ce se spustiti brzina upisa.

Nego Kosta,

Kako sinkujes izmedju Nas-ova?
Koje su marke i koji program koristis, direktno ili preko kompjutera?

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 28 September 2020 01:43 PM   [ # 7 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Hej Peđa 😊 jes, forum je živ!
Ne sećam se datuma ali ove godine je miki završio sve tako da smo sad mirni 😊

Uzeo sam RED u međuvremenu i mogu vam reći da nisam zadovoljan. Toliko su bučni da smetaju jer mi stoje iza TV-a u dnevnoj sobi. Uveče kad hoću da pogledam neki film i da budem fin pa malo stišam zvučnike zbog komšiluka, diskovi su bučni do te mere da moram da pojačam tv. Takođe, imao sam i jedan peh par meseci nakon inicijalnog setupa da je prsla partition map, ne sećam se tačno iz kog razloga al je support rešio problem pa sam uspeo da priđem particiji posle par dana i backupujem sve podatke sa diska. Smorio sam se za sve pare. Kad naiđe opterećenje (tipa klinac gleda film neki i macbook krene da radi timemachine) osetno uspore. Moguće da je zato što sam izabrao “jeftnijiu” varijantu WD40EFAX a ne wd40efrx ali sad to je što je, ne pada mi na pamet da to nešto menjam. Seagate koje imam u drugom NASu se ne čuju i rade osetno brže. SSD će malo sačekati jer nemam opravdanje za cenu trenutno. Ovo sve mi treba za klasičan home setup tako da nemam veliki broj korisnika na mreži koji pristupaju fajlovima u isto vreme. Za ono što meni treba ovaj setip za sada radi bez greške 😊

Koristim Qnap NASove, oba su sa po 2 diska. Za sinkanje ne koristim ništa što se klijenata tiče već Rsync koji je de Backup Station-a. 😊

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 28 September 2020 10:39 PM   [ # 8 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

Cudno je sto se cuju…moze biti i do idle-active a vjerovatno i do “kucista” pogotovu ako je plasticno.
Ona znaju da uprskaju komfor i to dobro.Kod mene su oba efax, razlika je u kesu i brzini…mada nista znacajno za kucnu upotrebu.


Kod mene se vise cuje ventilator od servera nego bilo sta drugo. 😊

Zato ti ja kazem za ssd i komfor…cestitam na podmladku by the way!!!

Ps. Backup-timemachine radim jednom u dvije godine.

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 28 September 2020 11:54 PM   [ # 9 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Backup je jako važna stvar (makar je meni lično spasio porodične slike koje sam imao samo na internom disku i timemachine backup disku). Time machine koristim od 2008 i bez toga uopšte ne razmišljam da setujem računar 😊
Ako već imaš NAS-ove, pa čak i novije rutere, timemachine je već podržan od skoro svih ozbiljnijih brendova čak i u jeftinijim modelima. Realno, minimalna ulaganja što se hardvera tiče mogu da ti spase sate ili čak nešto što ne možeš vremenom i parama da kupiš 😊

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 11 November 2020 12:52 AM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1880
Joined  2007-08-04

Samo da se zapljunem….ola….

Profile
 
Posted: 11 November 2020 09:17 AM   [ # 11 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Ah, bilo mi je čudno što nema Srđana a pričamo o diskovima i bekapovima :D

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile