Planirm da kupim Macintosh p imam par pitnja.
Posted: 08 September 2007 11:03 AM
Newbie
Rank
Total Posts:  3
Joined  2007-09-08

Kao sto sam vec naveo u naslovu planiram da kupim Macintosh negde u ovo vreme sledece godine i u oko mi je pao iMac od 24’ sa 2.8GHz. Nikada ranije nisam koristio Mac i sa njima nemam nikakvo iskustvo osim onoga sto sam procitao na netu pa bih hteo da vam postavim par pitanja:

1. Da li Apple pakuje sa svojim racunarima najnovije verzije Mac OSa??? Ili bih morao da kupim nadogradnju na 10.5???

2.Na sajtu http://www.apple.com/imac/specs.html kaze da iMac koristi PC2-5300SO-DIMM DDR2 ram. Zanima me da li u njega moze da se ubode standardni ram za laptopove istog tipa, ili bas mora da bude Appleov SO-DIMM RAM??

3. HDD. Na gore pomenutom sajtu pise da je najveci 1TB. Po cenama u Appleovoj americkoj prodavnici on donosi doplatu od $450 (a kod nas verovatno jos jos vise). Posto planiram da mi Mac bude glavni kompjuter jedno 3-4 godine, a vec mi je popunjen RAID niz od 2x250GB HDDova na PCju zanima me da li HDD moze da se menja ili moram da koristim onaj koji stigne uz komp???

4. Znam da zvuci malo glupo ali da li preko Appleovog USB faks modema mogu da se salju i primaju faksovi ili je on samo za kacenje na net???

5. Posto mu je SuperDrive stavljen sa strane verujem da nema podrsku za diskove od 8cm. Tacno ili ne??

6. Cisto da znam da li podrzava umrezavanje preko FireWire (IEEE 1394) porta ???

7. Na gore pomenutom sajtu pise da 24’ model trosi 280W. Da li sam ja to tacno razumeo????

8. Da li koristi standardni prikljucak za struju??? Posto planiram da ga prikacim na UPS.

9. Da li je tacno da za EFI treba particija na HDDu??? Ako je odgovor da, da li neko zna sta se desava ako se ona izbrise i da li to moze da se resi bez odlaska u servis???

10. Vec znam da na nove iMacove moze da se instalira windows ali me zanima da li mogu da se koriste isti alati za promenu velicine particija i sl. za instalaciju drugiv operativnih sistema???

11. Koliko dugo moze da bude ukljucen??? Meni je PC ukljcen skoro non-stop pa me zanima da li to isto vazi i za iMac.

12. Da li i ako da kakve koristi ventilatore i da li mogu da se menjaju??? (posto mi na PCju posle svake 1.5 do 2 godine ventilatori pocnu da oru jer prasina udje u kuglicne lezajeve.)

13. Da li kod nas mogu da se nadju Mini-DVI u DVI i Mini-DVI u VGA adapteri???

14. Da li se Appleova tastatura kaci u USB port ili se kaci i neki posebni??? Cuo sam da se mis kaci na USB port na tastaturi. Da li je to tacno??? Kakvo je napajanje za USB portove posto Apple preporucuje da se problem od samo 3+2 USB porta resi preko hubova??

15. Kako se Macovi sa intel procesorima ponasaju kod PowerPC aplikacija??? Ocekujem da bi trebalo da bude neko usporenje ali koliko???

16.  Vidim svoju buducnost u programiranju pa me zanima da li je iMac dobar racunar za to???

17. Koliko cesto imate potrebu da reinstalirate Mac OS???  Koliko je stabilan???

18. Kakav je help u Mac OS x 10.4??? Da li imaju samo osnove kao sto je kod novijih windowsa ili
mu help ima podatke kao man strane kod unixa???

19. Koliko je tesko podesiti Mac OS da stampa preko deljenog stampaca koji je na windows
PCju???

20. OK znam da je ovo zadnje pitanje preterivanje ali da li mogu da se na Macu koriste 2 ili vise tastatura istovremeno kao sto moze na PCju???

Profile
 
Posted: 08 September 2007 06:11 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  231
Joined  2007-02-20

iMac 24’ od 2.8GHz je fantasticna masina, neces zazaliti sigurno. Narocito je dobra investicija ako ga zelis na vise godina. Ja imam stariji model od 24’ i prezadovoljan sam. Ekran je odlican, a na ovom novom je jos bolji.

Da ti odgovorim na neka pitanja:

1. Od trenutka kada izadje novi sistem, Apple ga isporuceje preinstaliranog na svoje racunare. Tacnije prvih ne znam koliko nedelja preinstaliran je stari, a novi dolazi na DVD.

2. Mislim da moze.

3. Posto sam ja narucivao tu nestandardnu konfiguraciju (vise memorije i jaca grafika); znam skoro sigurno da onoliko koliko je u Americi doplata u dolarima, kod nas je u evrima. Hard disk ne moze da se menja (bar ne zvanicno); ali imas odlicnih brzih eksternih resenja (cak i domacih).

8. Koristi standardni prikljucak. Budi veoma pazljiv prilikom izbora UPS-a, ali to ce ti vec reci neko ko bolje zna.

9. EFI je valjda analogno BIOS-u na obicnom PC. Nisam siguran da mu treba particija, a cak i da je tako, ona je skrivena, tako da nema sanse da je obrises.

10. Ako instaliras Windows preko Boot Camp-a, verovatno da mozes da menjas particije iz njega, ali nisam siguran koliko je to preporucljivo. Mac OS X ima dosta alata za takvu namenu (a tu si i standardni UNIX alati). Linux je moguce instalirati preko Boot Campa, ali nije toliko jednostavno kao Win. Ne postoji zvanicna podrska, ali se na netu mogu naci resenja. Ali Linux fantasticno radi u Paralells-u, osim 3D grafike koja jos uvek nije podrzana za ovaj OS, a za Parallels nije potrebno particionisanje, vec on kreira virtuelne particije.

11. Ovo i mene zanima. Da li moze recimo 7 dana bez prestanka da radi npr. neki proracun pri kome je procesor vrlo aktivan (pitanje za iMac, ne na Mac Pro).

12. Licno mislim da prasina ne moze da udje unutra i poremeti ventilatore, iMac je prilicno zatvoren. Inace vrlo je tih, ne znam ni da li ima ventilatora.

14. Tastatura se kaci na standardni USB, a mis na tastaturu jer ima kratak kabal, a inace je i to standardni USB mis. Ako kupis nekog drugog misa, bez problema ga kacis na bilo koji USB. Inace mislim da USB na tastaturi ima slabije napajanje, jer neki uredjaju nisu hteli da mi rade kad su bili prikaceni na njega.

15. PowerPC aplikacije rade sporije, a koliko, to zavisi od aplikacije. Medjutim ,za godinu dana, kada planiras kupovinu, trebalo bi da sve vaznije aplikacije dobiju svoju Intel verziju.

16. Ako zelis da razvijas aplikacije za Mac, onda je ova platforma san snova. Ima Xcode koji dolazi uz sistem i ima apsolutno sve neophodne alate. Kompajler je Gnu gcc, ali bez fortrana - tu su c, c++, java i os ponesto. Ukoliko zelis da se bavis npr. naucnim programiranjem, postoje fortran kompajleri koji se dobro integrisu u Xcode. Takodje, Mac OS X je potpuno Unix, pa sve sto se odnosi na UNIX programiranje, postoji i ovde. Jos neki jezici Python, Perl… su takodje portovani na OS X. E sad, ako zelis da razvijas programe za druge OS-eve, nisam siguran koliko je OS X tu dobar, ali u svakom slucaju, u Parallelsu mozes da instalira s prakticno bilo koji OS i da u njemu programiras.

17. Ako radis normalne stvari, ili ako ne daj Boze, ne crkne hard, mislim da do instaliranja nove verzije neces imati potrebu za reinstalacijom.

18. Help je vrlo intuitivan. Ima dosta stvari objasnjeno, a ako nesto i nema na Apple sajtu postoji detaljna dokumentacija za sve. Za Unix deo OS X-a postoje detaljne man stranice.

20. Dve sam probao i moze, verovatno da moze i vise. Pitanje ti nije glupo, jer ova Apple tastatura moze da bude malo gadna u nekim Windows programima.

Samo napred, neces se pokajati! Samo, za taj novac ti i Mac Pro dolazi u obzir, razmisli i o tome. A njega mozes da nadogradjujes do mile volje.

Post edited by: ivicam, at: 2007/09/08 18:15

Profile
 
Posted: 08 September 2007 08:45 PM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  729
Joined  2005-05-07

Na vecinu vec imas odgovor al ipak.

5. Posto mu je SuperDrive stavljen sa strane verujem da nema podrsku za diskove od 8cm. Tacno ili ne??

A jel si ukapirao da je to slot loading drive? (nema držač za šolje 😊)  Dakle, ništa od vizitkarti CDova i slično.

6. Cisto da znam da li podrzava umrezavanje preko FireWire (IEEE 1394) porta ???

Da, naravno. Plus što imaš i FW Target mod.

7. Na gore pomenutom sajtu pise da 24’ model trosi 280W. Da li sam ja to tacno razumeo????

Što, nekako ti malo? Naravno, to je ipak notebook like motherboard smešten u veće kućište. Ipak je to Merom procesor.

8. Da li koristi standardni prikljucak za struju??? Posto planiram da ga prikacim na UPS.

Aha.

14. Kakvo je napajanje za USB portove posto Apple preporucuje da se problem od samo 3+2 USB porta resi preko hubova??

Do sada je tastaturaq imala USB 1 a sada je dvojka tako da ćemo sačekati još neki dan pa ćemo da vidimo da li sada tastatura može da izigrava pravi HUB.

17. Koliko cesto imate potrebu da reinstalirate Mac OS???  Koliko je stabilan???

Neverovatno stabilan. Ja sam na PBu radio sa Tigerom instaliranim pre dve godine i jedini problem sam imao sa Safarijem za sve to vreme.

20. OK znam da je ovo zadnje pitanje preterivanje ali da li mogu da se na Macu koriste 2 ili vise tastatura istovremeno kao sto moze na PCju???

Na PBu može još jedna što znač da i iMac mora da radi sa dve. A i što ne bi, ako rade tri miša u isto vreme.  😊

 Signature 

I’m one of those old-fashioned people who believe that computers are supposed to make life less complex and more enjoyable

Profile
 
Posted: 09 September 2007 03:12 PM   [ # 3 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  3
Joined  2007-09-08

Prvo bih hteo da vam se zahvalim za brze odgovore!!!!

@ivicam
11. Ljudi sa seti@home foruma su mi rekli da mac mini moze da izdrzi nekoliko nedelja obrade podataka bez restarta.

E sad imam jos nekoliko pitanja!

Na nakim screenshotovima instalacije windowsa na Mac video sam da windows detektuje 3 particije kao i na http://images.apple.com/macosx/bootcamp/pdf/Boot_Camp_Beta_Setup_Guide_v1.4.pdf. 1 za mac os, jednu na koju treba da se instalira i jednu malu. Da li iko zna sta ta mala particija radi??? Da nije mozda boot particija ili slicno??

Da li trebaju neki posebni drajveri za eksterne dvd rezace ili se samo prikace na USB ili FireWire???

Koliko Safari za windows lici na safari za mac os???

Gde se nalaze na Macu podesavanja koja se na PCju nalaze u BIOSu???

Profile
 
Posted: 09 September 2007 08:59 PM   [ # 4 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

2. Ne trebaju ti nikakvi drajveri…
3. Safari radi mnogo stabilnije na mac-u, iskreno licno nisam probao safari za win, ali sam primetio da su se ljudi zalili…do dushe ipak je to beta ali…
4. Nalaze se u open firmware-u, ili efi-ju, ali ti to apsolutno nece trebati 😊. Chak nije ni slichan bios-u na izgled…

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 14 September 2007 03:30 PM   [ # 5 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  55
Joined  2007-03-19

13. pitanje.. ja sam za svog macbooka nabavio mini DVI to DVI adapter u austriji posto sam ga slucajno video a trebao mi a skoro sigurno bi ga trebao dobiti u apple storu ..

Profile
 
Posted: 15 September 2007 11:20 AM   [ # 6 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  3
Joined  2007-09-08

Nasao sam nekoliko odgovora na svoja pitanja pa bih zeleo da ih podelim sa vama:

4. Na nekom sajtu sam procitao da moze da salje i prima faksove.

9. Ono na sta sam mislio jeste EFI particija. Trebalo bi da sadrzi bootloadere za ostale operativne sisteme i drajvere koje koristi firmware. Ovde http://en.wikipedia.org/wiki/EFI_System_Partition pise da ona nije neophodna za dizanje Macova.

Profile