Los displej na NOVOM iMac-u 20’’
Posted: 02 December 2007 09:55 PM
Member
RankRankRank
Total Posts:  81
Joined  2007-12-02

Stigao mi je novi iMac:) To je bila neopisiva sreca i radost gledati novu masinu tako lepog izgleda na stolu.
Ali onda je nesto pokvarilo tu srecu, naime displej na novom mac-u ima blagi gradient od gore prema dole, jednostavnije receno boje nisu iste u gornjim delovima ekrana kao u donjim. Malo sam istrazivao i naisao na opste nezadovoljstvo korisnika novog iMac-a, pogotovo ljudi koji se profesionalno bave grafikom ili dizajnom.
Po mom misljenju to je nedopustivo za Apple, koji je uvek bio ultimate Graphic design mashine.
Naime u nove iMac-ove stavili su najjeftinije TN displej panele, doduse malo je bolji onaj u 24’’ modelu, ali opet i taj je znatno losiji od svih ostalih prethodnih modela.

http://youtube.com/watch?v=OoWtTozqFKU
http://www.tomshardware.com/2007/11/27/apple_imac_display_problems_reported/

Smatram da je nedopustivo da apple izadje na trziste sa ovakvim kvalitetom necega sto se smatralo ponosom apple racunara!!!

Dizajnerima i ljudima koji se profesionalno bave bilo kojim vidom vizuelne komunikacije prosto je ovaj racunar neupotrebljiv!

Nikola

Profile
 
Posted: 02 December 2007 11:19 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Sad but true!!!

Ja sam to pominjao u nekoj od prethodnih tema ali neko je komentarisao da postoje ‘picajzle’.

Posto se i ja sam bavim grafikom mozda i spadam u neku od tih ali to je nedopustivo za Apple.

Skoro da sam siguran da su to NAMERNO uradili kako bi graficari prestali da kupuju iMac-ove umesto MacPro-a jer danas svi ti megaherci prilikom dizajniranja i obrade fotgrafija mozda i nisu tako bitni kao sto su nekada bili. Danas su iMac-ovi dovoljno jaki i odlicne su workstation masine za svaki dizajn studio… to jest… bili su do sada!

Sad, sad, very sadddddd… :(
Da ne kazem JADNO!

Profile
 
Posted: 03 December 2007 12:41 AM   [ # 2 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  81
Joined  2007-12-02

drNele,
Zanimljivo zapazanje u vezi iMac - MacPro. Mislim da se tu mogu sloziti sa tobom.
Iako mislim da u svemu neko mora da napravi kompromis, u ovom slucaju smatram da je gosp. Jobs da bi napravio masinu koja lepo izgleda sa vrhunskim materijalima kao sto su andonizovani aluminijum (izuzetno skupa obrada aluminijuma koju koristi Bang&Olufsen); staklo i same performanse ustedeo na racun displeja i nije se odlucio za daleko skuplje S-IPS dislej panele koji se implementiraju u Apple Cinema Display monitore.
Sa takvim panelima iMac bi bio skuplji za oko 400 dolara sto je znatno povecanje cene.
Oni koji kazu ‘picajzle’ ne bave se profesionalno grafikom.
Ali nemojmo biti nerealni, naravno da nisu tako losi na ne mozete da ih koristite samo komentarisemo da je nedopustljivo za Apple da napravi takav ispad.
Oduvek je bilo i bice: koliko para tolko i muzike 😊

http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=1073705

evo sta kazu ostali korisnici.

Generalno vlada veliko nezadovoljstvo i mislim da ce apple morati da uradi nesto po tom pitanju.

Ono sto je dobro jeste da se Apple priblisio sirem krugu korisnika.

Profile
 
Posted: 03 December 2007 01:06 AM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1910
Joined  2005-09-24

‘i’ ispred ‘Mac’ je znacilo ‘internet’ a ne ‘i ovo je dobro za grafiku’

 Signature 

Mac Pro 5

Profile
 
Posted: 03 December 2007 02:17 AM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Čekaj, nešto mi nije jasno, mada sam i ja za ovo čuo ali me ne tangira jer se ne bavim grafikom tako da mi ovaj moj novi 20’ iMac sasvim odgovara. Da li ovo znač da su monitori na Lampama, ili iMac G5 ili prethodnim Intel iMacovima bili u redu za tu vrstu posla ili ne?

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 03 December 2007 08:45 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

DA!
Prethodna generacija iMac-ova je imala jako dobre monitore. Mogu slobodno da kazem da u prakticnom radu nisam primetio nikakvu razliku izmedju Cinema Display i iMac-a.

Upravo treba da pazarim jednog 20’ iMac-a i jednostavno nisam pametan sta da radim. Masina treba da bude koriscena za poslove pripreme za stampu. Zamisli bruke i sramote da moram klijentima da objasnjam kako su boje u redu ali eto monitor ih malo ne prikazuje kako treba…

Mislim da cu ipak pokusati da kupim stariji model!

Uostalom zar ne mislite da sta god bila vasa delatnost boje i kvalitet slike treba da budu indenticni po celoj povrsini monitora. Sigurno ne biste voleleli da celo na slici vaseg nasmejanog deteta sa mora koju ste postavili na desktop bude tamno a brada svetla.

Po komentarima sa neta ispada da najjeftiniji 20’ monitori koji mogu da se nadju na nasem trzistu imaju bolju sliku nego novi iMac-ovi!!!

Profile
 
Posted: 03 December 2007 09:49 AM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

drNele wrote:

Uostalom zar ne mislite da sta god bila vasa delatnost boje i kvalitet slike treba da budu indenticni po celoj povrsini monitora. Sigurno ne biste voleleli da celo na slici vaseg nasmejanog deteta sa mora koju ste postavili na desktop bude tamno a brada svetla.

Nije baš tako, ja za ove dve nedelje koliko imam Alu iMac 20’ nisam primetio ništa od toga što pominješ, a koliko sam shvatio nije to ni problem već je monitor jednostavno nemoguće kalibrisati. Što će reći da je monitor sasvim u redu za poslovnu, kućnu, programersku i sličnu delatnost,ali nije za onu delatnost gde je kalibracija važna.

Takođe, koliko pratim, onaj na modelu od 24’ je u redu, tj. može se kalibrisati.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 03 December 2007 10:39 AM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  542
Joined  2007-10-25

Hm… to je lepo cuti. Ja na zalost nisam imao prilike da ga bash detaljno probam da vidim da li je sve bash tako. Vidim da se sada po forumima raspravlja i oko ‘prodcution week’ pa da li svi imaju taj problem ili samo neki modeli… itd.

24’ je malo bolji ali opet gore od prethodne generacije!

Profile
 
Posted: 03 December 2007 11:32 AM   [ # 8 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  81
Joined  2007-12-02

Ja trenutno radim na novom iMac-u, moja zena se bavi grafikom i iskreno nema nekih problema sa monitorom. Realno gledado te nijanse oko boja jesu problem ali pozicijiom monitora na pravi ugao sve je ok.
24’’ model ima bolji displej ali on ima problem ne po vertikali vec po horizontali.
Ponekad mi sto se bavimo vizuelnim komunikacijama znamo da budemo jako zahtevni korisnici ali slozicete se da za 1300e koliko kosta novi 20’’ iMac dobijate perfektnu i prelepu masinu i da bas za te novce ne mozemo da ocekujemo profi kvalitet svih komponenata. Ipak Apple Cinema Display koji je VRHUNSKI profesionalni monitor kosta oko 800e.

Stariji modeli su evidentno koristili kvalitetnije panele, ali bili su i skuplji.


Mid_2007 24’ iMac: LG.Philips LM240WU2-SLB1, S-IPS, 8-bit

Late_2006 24’ iMac: LG.Philips LM240WU2-SLA1, S-IPS, 8-bit

Mid_2007 20’ iMac: LG.Philips LM201WE3-????, TN Film, 6-bit

Late_2006 20’ iMac: Samsung LTM201M1-????, S-PVA, 8-bit

20’ ACD & G5 iMac: LG.Philips LM201W01-SLA3, S-IPS, 8-bit

Profile
 
Posted: 03 December 2007 06:20 PM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1910
Joined  2005-09-24

Evo nekoliko izvoda iz Koldenhof Grafmedia Expertise testova Apple Cinema Displejova 😊


‘Improved color gamuts
Of course the color gamut which is produced by the Cinema Display is not large as the gamuts produced by the latest Eizo (CG220) displays. But again, these displays are to be placed in a totally different league, starting with their price, which exceeds the prices for the Cinema Displays up to five times.’

‘The Apple advantage
One of the main advantages of the Cinema Display is that when you hook up the display to your computer, a handshake will take place between the Mac and the display. The display will identify itself and send all kinds of information to the Mac. ColorSync now automatically builds an ICC profile for your monitor and activates it inside the System Preferences. Your Mac is therefore capable of
showing color correct images the moment it is installed. Because this setup (and building the profile) is being done automatically, we would like to know the quality of the profile, to be sure the colors that show up on screen are the ones that you should see.’

‘The out-of-the-box quality of the Cinema Displays is stunning. The digital color that is calculated for displaying on screen (thanks to ColorSync); is correct. No need to further descibe the color difference here, because of the tiny deviation of 1.5 Delta-E, which can barely be seen by the human eye.’

 Signature 

Mac Pro 5

Profile
 
Posted: 04 December 2007 02:01 AM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1306
Joined  2005-10-14

Nema veze s temom al mi se svidelo:

If you’re a designer,” says Flynn, “you use a Mac. I know people who use Illustrator or Photoshop on the PC, but it’s just not the same. If you want to be creative on the computer, you’re going to get a Mac.

http://www.apple.com/pro/profiles/hybrid/

 Signature 

\"The defining characteristic of Windows users is that they have an incredible ability to put up with any crap that is shoved in front of them.\"

http://www.mpeg2works.com/bannercb.jpg

Profile
 
Posted: 25 December 2007 08:52 PM   [ # 11 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  81
Joined  2007-12-02

http://www.tuaw.com/2007/09/12/20-imac-lcd-color-problems/

Profile
 
Posted: 25 December 2007 08:54 PM   [ # 12 ]
Member
RankRankRank
Total Posts:  81
Joined  2007-12-02

poredjenje displeja

http://picasaweb.google.com/TheLooby

Profile