Automator
Posted: 05 March 2011 04:38 PM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  249
Joined  2006-10-13

Da li se neko slaze da treba pokrenuti posebnu temu: Osnovi kako koristiti automator ili, mozda jos bolje, gde skinuti vec gotove workflow za razne zadatke.

Samo par puta sam uspeo da na automatoru odradim neke zadatke tipa prebacivanje muzike sa aac u mp3 format ali ima jos mnogo toga a mislim da je program fenomenalan i sto se tice ustede vremena i sto se tice mogucnosti jedino sto ja licno nisam imao priliku da od nekog pokupim znanje

Bilo bi mi drago da ima jos istomisljenika na forumu

Pozz svima

 Signature 

iMac9.1
MacBookAir mid 2010
iPodTouch 3rd gen.
iPhone 3GS 32 GB
iPhone 4s 16GB White
iPad 3 32GB WiFi +4G

Profile
 
Posted: 05 March 2011 09:54 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

Uvjek sam se pitao cemu ovo sluzi te kako ga koristiti te stoga pozdravljam i podrzavam gore navedenog priku !!!

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 06 March 2011 09:21 AM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

Automator je odlično zamišljen i ume da bude jako koristan ali evo već dve verzije sistema ima problem da se vuče kao crknuta mačka, što mu dosta smanjuje upotrebljivost.

Logika Automatora je da napraviš tzv. workflow koji se sastoji od niza akcija. Svaka akcija sama za sebe je jako jednostavna ali kada se naniu dobija se ušteda u vremenu za zametne poslove.

Ako tražiš gotova jela, možeš da probaš npr. Automator World ali mogao bi da probaš da napraviš i neku akciju čsto da malo naučš o čemu se tu radi i čak da ti pomogne u svakodnevnom radu.

Recimo, predložio bih ti da probaš da napraviš Finder Plug-In. Za razliku od samostalne Automator aplikacije ili skripta, plug-in ti je u Finderu dostupan kao kontekstualni meni, tj. na desni klik. Kažem, ume da bude jako korisno.

Pokreni Automator. Ukoliko te pita nešto na početku izaberi odmah Custom, tj. preskoč onaj prvi dijalog.

Sa leve strane imaš Library, tu biraš po nekoj logici rada programe koji će vršiti akcije. Znač razmisliš kako bi tačno sam uradio nešto što inače radiš bez razmišljanja ali sada hoćeš da automatizuješ.

Recimo hoćeš da uradiš nešto sa slikama. Dakle, inače bi otvorio Finder prozor, našao direktorijum i selektovao slike. Iz ovoga sledi da prvo radiš s Finderom -klikni na njega u Automator Library.

Sada su ti se u drugoj koloni prikazale akcije koje postoje za taj konkretno program (u ovom slučaju Finder). Pogledaj šta piše dole u opisu za svaku od njih. Onda izaberi Get Selected Finder Items. Ova akcija konkretno uzima fajlove koje si selektovao u Finderu i šalje ih dalje da se nešto s njima uradi. Izabranu akciju prebaci (drag) u treću kolonu, to je kolona u kojoj se gradi workflow.

Sada si završio s izborom fajlova u opštem slučaju (Finder) i treba da vidiš šta ćeš da radiš s tim konkretnim izabranim fajlovima - slikama. Za slike naravno ideš na Photos u prvoj koloni. Kao i za Finder i ovde ćeš dobiti spisak akcija koje Automator može da odradi. Za Finder su to bile akcije sa fajlovima generalno, a za Photos su to konkretne akcije za slike. Odmah ćeš uvideti razliku, da ti ne drvim previše.

Nađi akciju Scale Images i prevuci je u treću kolonu, ispod one prve akcije. Pošto vršiš izmenu nad fajlovim, Automator će te pitati da li da ubaci međukorak koji će naravit kopije i tako zaštiti originalne fajlove. Ja mu uvek kažem da neću, a ti vidi sam kako ćeš.

Zanimljiva stvar sa ovim akcijama je jedna opcija koja stoji na dnu svake akcije - klikni na Options, nalazi se na kraju akcije, između Results i Description. Tu čekiraj Show this action… Ovo ti omogućava da ne moraš da praviš milion workflow-a za svaki mogući ishod, već možeš da biraš u trenutku izvršenja šta tačno želiš.

Konačno, idi na File pa Save-As-Plug-in. Daj mu neki naziv, npr. Scale Images i izaberi Plug-in for: Finder. To je kraj, ugasi Automator i izaberi neke šnj slike na hardu. Idi na desni klik i videćeš akciju (ja sam trenutno na Leopardu pa je akcija pod More - Automator ali i na SL je dosta slično).

Kada se workflow pokrene pojaviće ti se prozor sa opcijom da izabereš veličnu slike, klikneš na OK i slike se obrade, a workflow sam ugasi.

Kažem, ume da bude jako, jako korisno, recimo zašto bi palio Photoshop za ovako trivijalan, a opet zametan zadatak. Onda recimo, akcija Rename Finder Items, sa milion opcija, onda izlistavanje fajlva u direktorijumu i paste u TextEdit fajl, itd. itd. opcija ima milion. Pročačkaj pa vidi šta ima i iščtaj opise. Dalje, ljudi i sami prave akcije pa ćeš ih naći i konkretno za Photoshop i gomilu drugih programa. Kada ih instaliraš, sve će se naći tamo u Automator Library-ju (prva kolona) pa možeš i to da probaš.

Evo ja se raspisah u pm, čsto za prvi put da objasnim što detaljnije, nadam se da je dovoljno jasno.

Odjavljujem.

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 10 March 2011 02:06 AM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

DS_Store wrote:

Evo ja se raspisah u pm, čsto za prvi put da objasnim što detaljnije, nadam se da je dovoljno jasno.

Odjavljujem.

Eh nemoj da si bas toliko strog prema sebi , znas neki to vole vruce i na dugo i na siroko 😊) !!!
Takodje TNX na 2T-u !!!

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 17 August 2011 08:25 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

Posto Lion ima opciju na desni klik da grupno premesta fajlove na odredjenu particiju/mjesto…da li se uz pomoc Automatora moze isto izvesti i na Snow L-u?

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 28 March 2012 09:01 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  249
Joined  2006-10-13

Pa ja kontam da može ali kako jbga
Meni je automator komplikovan pošto nisam baš skroz upućen u pravljenje radnih zadataka za njega. Probao sam nešto i da uradim ali bez uspeha. Barem ne značajnijeg. Međutim, vidim da je izuzetno koristan program jer stvarno može svašta da se završi preko njega. To vidim po već gotovim ‘workflow’-ima koje sam skinuo sa neta ali nema ih puno.

 Signature 

iMac9.1
MacBookAir mid 2010
iPodTouch 3rd gen.
iPhone 3GS 32 GB
iPhone 4s 16GB White
iPad 3 32GB WiFi +4G

Profile
 
Posted: 03 June 2012 05:34 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

Ako bi neko bio voljan da da tut za :

Muzicka zelja je :

Da kad selektujem fotke ,da se preko desnog klika otvori Mail sa pismom i fotkama u njima?

Hvala!

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 03 June 2012 07:09 PM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Na Lionu je to desni klik u Finderu i onda ‘New Email with attachment’, ne treba automator. Ne sećam se da li je i Snow Leopard imao tu opciju.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 03 June 2012 07:21 PM   [ # 8 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Nema tu opciju, ali i na jednom i na drugom selektovane slike prevučeš na mail i dobiješ novu poruku sa tim slikama 😊

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 03 June 2012 08:58 PM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

^ Ooooo TNX Kosta !!!!!!

....kako se samo toga nisam sjetio !!!

Ok. problem rijesen !

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 22 June 2012 10:24 PM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

Uspjelo mi je poci za rukom da sklepam jedan ‘funkcionalni’ service(desni klik) !
Ono sto sam pitao u vezi slika i uvoza u Mail…u prethodnim postovima.

E sad ono sto me kopka tj. sto nije bas onako kako bi trebalo jeste da kada selektujem fotke i na desni klik prosledim u Mail ,
desi se da uveze dva puta istu fotku ili 3fotke 2puta itd. ?!
Evo vam kako sam to uradio te mi recite ima li sto da se poboljsa tj. da se
neutralise dupla fotka ?!

Fotos2Mail(service)

Post edited by: MacBee, at: 2012/06/22 22:44

 Signature 

MacBookPro5

Profile
 
Posted: 04 September 2016 03:05 PM   [ # 11 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  249
Joined  2006-10-13

Da li ima neka workflow baza pa da skidamo vec napisane stvari za automatora? Ja trenutno koristim hazel. Laksi je za rad

 Signature 

iMac9.1
MacBookAir mid 2010
iPodTouch 3rd gen.
iPhone 3GS 32 GB
iPhone 4s 16GB White
iPad 3 32GB WiFi +4G

Profile