Tasteri za latinična slova sa kvačcama
Posted: 29 July 2012 02:53 PM
Newbie
Rank
Total Posts:  3
Joined  2012-07-29

Da li postoji načn da se proširi srpska (ili hrvatska) latinična tastatura za iPad tako da prikazuje tastere/slova sa kvačcama (kao što je to slučaj sa srpskom ćiriličnom)?

Znam da je za latiničnu tastaturu predviđeno da se prst drži duže na slovu S da bi se dobilo Š, i tako za sva ostala ‘kvaččna’ slova, ali to je potpuno neupotrebljivo. Ko se tog rešenja setio, treba ga/je najpre odalamiti, a onda naterati da na takvoj tastaturi prekuca Vujakliju i Vukajliju zajedno. Mislim, koliko je bilo teško da se prosto dodaju i ta slova u tastaturu, baš kao što su se dodala u ćiriličnu verziju?

Hvala unapred!

Uroš

Profile
 
Posted: 29 July 2012 06:58 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Ako ti to toliko smeta i imaš potrebu da više kucaš, upariš bilo koju bluetooth tastaturu i koristi nju.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 29 July 2012 07:09 PM   [ # 2 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  3
Joined  2012-07-29

Naravno da smeta jer onemogućava bilo kakvo ozbiljnije pisanje od kratkog imejla.

A posebno smeta jer je potpuno nepotreban usability fail: da je dizajner samo MALO razmislio, postavio bi i te dugmiće u tastaturu, isto kao što bi dodao i tačku i zarez u ćiriličnu tastaturu. Dakle, ne smeta mi toliko samo greška, već to koliko je lako mogla da bude izgebnuta. A nije samo zbog dilentantizma dizajnera firme koja još važi za kralja u HCI oblasti.

Bluetooth tastatura mi ne obavlja posao jer iPad (nameravam da) koristim na putovanjima i kad nisam kod kuće. Upravo zato sam i kupio iPad: da ne bih morao da nosam i ostale uređaje uz njega.

Uglavnom, je l postoji načn da se ovo zaobiđe ili ne?

Profile
 
Posted: 29 July 2012 07:23 PM   [ # 3 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Koliko je meni poznato, nije moguće, ako je JB iPad. Dakle, dva su načna da koristiš ful tastaturu. Jedan JB, drugi, koristi ćirilicu.

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 29 July 2012 07:27 PM   [ # 4 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  3
Joined  2012-07-29

Hvala na odgovoru!

iPad (još uvek) nije jailbreakovan. Šta bih tačno dobio jailbreakovanjem? Je l bih mogao time da rešim ovaj problem sa tastaturom?

Profile
 
Posted: 29 July 2012 07:59 PM   [ # 5 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Nisam siguran kako se zove, ali postoji sigurno, sad pretražujem cydiu na iPhone-u jer mi iPad nije pri ruci. Nešto što sam našao je 5Row Custom iPad Keyboard. Jailbreakovanjem dobijaš mogućnost instalacije programa i tweakova koje apple ne dozvoljava na svom store-u. Ako ne znaš šta je JB, informiši se malo preko neta šta je to tačno, pa tek onda radi… 😊

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile