Podešavanje SSD-a na Mac OS X?!
Posted: 15 February 2013 01:43 PM
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  82
Joined  2009-08-11

Interesuje me da li postoje posebna podešavanja za SSD hard kada su Mac-ovi u pitanju kao što kod Windows-a ima jedno 10ak stavki koje treba odraditi da bi vam SSD radio u fulu?!

Tipa TRIM-ovanje, koji File System itd.

Post edited by: eeprom, at: 2013/02/15 13:45

 Signature 

MacBook 2

Profile
 
Posted: 15 February 2013 02:43 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2279
Joined  2010-04-06

TRIM ce ti biti dovoljan 😊

 Signature 

 http://www.idoktor.biz Servis i prodaja Apple uredjaja u Novom Sadu 

Profile
 
Posted: 15 February 2013 04:46 PM   [ # 2 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  82
Joined  2009-08-11

fl45h wrote:

TRIM ce ti biti dovoljan 😊

Znač TRIM Enabler program bi bio pravo rešenje?

 Signature 

MacBook 2

Profile
 
Posted: 15 February 2013 10:23 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

Ako je SSD došao uz Mac, trebalo bi da je TRIM već uključen.

Ako imaš neki 3rd party SSD, sa TRIM enabler može da se uključ TRIM i za njih, ali prvo proveri šta proizvođač preporučuje.

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 16 February 2013 10:22 AM   [ # 4 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  82
Joined  2009-08-11

Nije SSD došao uz MAC već ja hoću da ga ubacim kao drugi hard…
U pitanju je SSD 120GB KINGSTON HyperX 3K SH103S3/120G, SATA III za koji kontam da je 3rd party.

 Signature 

MacBook 2

Profile
 
Posted: 16 February 2013 05:34 PM   [ # 5 ]
Sr. Member
RankRankRankRank
Total Posts:  864
Joined  2007-11-26

ako ides na varijantu sa ubacivanjem optibay-a nikako nemoj ssd da ubacis u njega nego na mesto hd-a a hd u optibay. i proveri da li na racunaru imas sata II ili sata III jer ako ti je sata II samo ce tu brzinu citati neces dobiti bolji protok a daces vise para nego za ssd sata II

Profile
 
Posted: 20 February 2013 11:53 AM   [ # 6 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  82
Joined  2009-08-11

vujke83 wrote:

ako ides na varijantu sa ubacivanjem optibay-a nikako nemoj ssd da ubacis u njega nego na mesto hd-a a hd u optibay. i proveri da li na racunaru imas sata II ili sata III jer ako ti je sata II samo ce tu brzinu citati neces dobiti bolji protok a daces vise para nego za ssd sata II

Hvala Vujke!

 Signature 

MacBook 2

Profile
 
Posted: 25 February 2013 07:41 AM   [ # 7 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  82
Joined  2009-08-11

E ovako…

Ubacio sam SSD na mesto gde je bio HDD a HDD na mesto gde je bio Superdrive…
Model SSD-a je SSD SATA3 120GB Kingston HyperX 3K SH103S3/120G, 555/510MB/s! Odradio sam TRIM enable ali ne preko onog programa TRIM enabler već pvim putem zato što je lik objasnio da taj TRIM enabler i ne valja baš na Mountain-u.

http://digitaldj.net/2011/07/21/trim-enabler-for-lion/

I kada izmerim write/read u Blackmagic disk speed testu pokazuje da mi je write=150MB/s a read=410MB/s!

Zašto ne mogu da dobijem punu brzinu SSD-a?!
Da li postoji još nešto što može da se odradi da se dobiju pune performanse SSD-a?!

 Signature 

MacBook 2

Profile
 
Posted: 25 February 2013 12:07 PM   [ # 8 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

eeprom wrote:

kada izmerim write/read u Blackmagic disk speed testu pokazuje da mi je write=150MB/s a read=410MB/s!

Zašto ne mogu da dobijem punu brzinu SSD-a?!

Prvo… BlackMagic pokazuje brzine za ‘incompressible data’, to jest brzine pri radu sa datotekama koje nije moguće kompresovati. Pri radu sa datotekama koje je moguće kompresovati bi trebalo da su ti brzine veće, samo BlackMagic to ne pokazuje jer nije predviđen za prosečne korisnike, nego za ljude koji se bave video obradom i koje interesuje brzina pri radu sa videom.

Drugo… Brzine koje proizvođač SSD-ova i hard diskova navode na kutiji kao maksimalne su upravo to (maksimalne brzine, a ne zagarantovane brzine); a realna brzina može da bude i manja. Pre kupovine određenog SSD-a ili hard diska bi trebalo pogledati neke benchmarkove ako te zanimaju brzine koje možeš da očekuješ od njega pri svakodnevnom radu.

Treće… SSD-ovi manjeg kapaciteta su obično i sporiji od onih većeg kapaciteta. ?elije koje SSD ima su ustvari znatno sporije od običnog hard diska, ali rade zajedno (nešto slično kao kada hard diskovi rade u RAID 0) i podele posao, pa na taj načn postižu veće brzine… pa su zbog toga najbolje performase obično ‘rezervisane’ samo za SSD-ove većeg kapaciteta.

Evo, pao mi je na pamet jedan jednostavan primer da objasnim kako SSD funkcioniše… Zamisli da je običan hard disk atletičar, da je ćelija SSD-a neki patuljak, a da je autobus pun patuljaka SSD… ako pošalješ atletičara i patuljka da odu do pijace i kupe 20 džaka krompira, patuljku će biti potrebno znatno više vremena da ih donese, ali ako pošalješ jedan autobus pun patuljaka da urade isto to, oni bi već dosta brže mogli da prenesu tih 20 džakova, a što ih više ima u autobusu da pomognu oko nošenja, brže će i da završe posao. 😊

Post edited by: indijanac, at: 2013/02/25 12:37

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 25 February 2013 01:46 PM   [ # 9 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  82
Joined  2009-08-11

indijanac wrote:

Evo, pao mi je na pamet jedan jednostavan primer da objasnim kako SSD funkcioniše… Zamisli da je običan hard disk atletičar, da je ćelija SSD-a neki patuljak, a da je autobus pun patuljaka SSD… ako pošalješ atletičara i patuljka da odu do pijace i kupe 20 džaka krompira, patuljku će biti potrebno znatno više vremena da ih donese, ali ako pošalješ jedan autobus pun patuljaka da urade isto to, oni bi već dosta brže mogli da prenesu tih 20 džakova, a što ih više ima u autobusu da pomognu oko nošenja, brže će i da završe posao. 😊<br><br>Post edited by: indijanac, at: 2013/02/25 12:37

hehehe…. 😊))

Si vido patujka?! 😊))

Hvala man! Da sam znao sve ovo pre kupovine SSD-a drugačje bih se orijentisao… :/

 Signature 

MacBook 2

Profile