Sta se vise isplati?
Posted: 03 March 2013 08:41 PM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  147
Joined  2013-01-28

Zanima me jedna informacija… Naime da li se isplati kupovati Apple punjac za baterije sa 6 punjivih baterija koji kosta cca 4200 rsd ili se ipak vise isplati da kupujem alkalne baterije po potrebi?

Umesto bezicne tastature uzecu zicnu tako da mi za nju nece trebati baterije, ali ne znam koliko Apple Magic Mouse trosi baterije… Na PC-u koristim Logitech bezini mis i Duracell beterije mu traju i po godinu dana, a svaki dan po ceo dan radim za kompom.

Dakle…
1. Koje baterije idu u Magic Mouse i koliko njih (pretpostavljam dve AA)?
2. Koliko bi meseci trajale Duracell alkalne baterije u njemu?

Na osnovu ovih informacija bih proracunao koliko bi mi para bilo potrebno za kupovinu baterija (recimo da planiram da ovaj iMac zamenim za noviji tek za 4 godine) u odnosu na ovih cca 4200 rsd koliko treba za punjac i punjive baterije.

Post edited by: VortexMK, at: 2013/03/03 20:42

Post edited by: VortexMK, at: 2013/03/03 20:44

Profile
 
Posted: 03 March 2013 11:49 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

Ja imam jedan Olympusov punjač za AA i AAA baterije koji je došao uz jedan foto aparat koji sam još odavno kupio, tako da nisam kupovao taj Appleov jer i ovaj Olympusov odlično radi.

Deftinitivno se isplati imati punjač i punjive AA baterije jer te baterije mogu da se koriste i za razne druge uređaje po kući. Znač, ne računaj samo koliko daš za baterije koje miš koristi.

Ako hoćeš da uštediš, možeš da vidiš po prodavnicama foto opreme i bolje snambdevenim električarskim radnjama da li imaju neki jeftiniji punjač, ali obrati pažnju koliko je kojem punjaču potrebno vremena da napuni baterije i koliki je kapacitet baterija koje dolaze uz punjač.

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 04 March 2013 01:22 AM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  147
Joined  2013-01-28

Ma i ja sam dobio punjac za AA i AAA baterije uz fotoaparat koji sam kupio pre dve godine, ali pored toga sto treba da stoje oko 12 sati na punjacu, isprazne se dok kazes keks. Sto je vreme vise prolazilo one kao da su postajale jos slabije. Ni ne koristim ih vise… Uzmem Duracell baterije i one lepo drze.

E sad… Citam po forumima da se upravo to desava i sa ovim originalnim Apple punjacem i baterijama - da slabe vremenom i da ne izdrze posle par meseci ni tih mesec dana… Vidim da svi u prvi plan stavljaju kupovinu Duracell baterija, koje drze i duze od tri meseca, pa da se menjaju kada se istrose. Tako da gledam pakovanje od 8 Duracell alkalnih AA baterija je cca 600 din, sto je dovoljno za godinu dana. Za ovih 4200 din, koliko kosta Apple punjac sa 6 baterija (i koje rade kako sam gore naveo iz iskustva drugih); ja mogu da kupujem baterije 7 godina i da stalno koristim nove baterije…

Inace fotoaparat retko koristim, baterije ni za sta drugo vise ne bih koristio, tako da na tu stranu sto se isplativosti tice ne treba da gledam…

Profile
 
Posted: 04 March 2013 06:45 AM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

VortexMK wrote:

Citam po forumima da se upravo to desava i sa ovim originalnim Apple punjacem i baterijama

Pa kad su ti ‘originalni’ punjaci + baterije Sanyo sa nalepnicom preko (ili koju su vec marku nasli na baterijama, ne secam se vise).

Jedino sto ima smisla su oni brzi punjaci i to ako ih koristis i za sve ostalo pored baterija za tastaturu i misa ali slabo ih nesto vidjam po prodavnicama u Srbiji.

A ono ‘original’ Apple okaci macku o rep, mozda su sklepali sam punjac (mada i u to sumnjam) ali definitivno nisu razvijali baterije kao sopstveni proizvod.

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 04 March 2013 08:40 AM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Kao što kaže Miloš, Appleove baterije su po Sanyo Eneloop tehnologiji. Ranije ih je bilo malo po radnjama, u stvari su se mogle naći samo u pojedinim foto radnjama i razlike u ceni praktično nije bilo, čak su negde bile i skuplje. Koliko vidim, sada s Eneloop baterije mogu naći skoro svuda, al nisam pratio cene tako da ne znam koliko su jeftinije.

Pokušavam da nađem temu gde smo o tome pričali, ali mi ne ide. Elem, osnovna razlika između Eneloop i drugih punjivih je u tome što se mnogo manje prazne kada se ne koriste. To kod mene u praksi znač sledeće: u Magic mouseu ih menjam otprlike na mesec dana i kada stavim ranije napunjenu bateriju uvek imam 100%, dok sa nekim Vartinim baterijama posle mesec dana imam 75% kapaciteta.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 04 March 2013 08:44 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Nađoh temu:

http://www.macserbia.org/index.php?option=com_simpleboard&Itemid=&func=view&catid=16&id=54516#54516

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 04 March 2013 09:45 AM   [ # 6 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Što se tiče baterija, miki iz iskustva govori o apple-ovim, a evo i mog iskustva:

Koristim GP Recyko, ili tako nekako (zeleno sive). Meni traju i po mesec i po dana, s tim da ja nisam reprezentatvan uzorak jer miša ne koristim po ceo dan, već max 3h dnevno. Kod klasičnih ni mh baterija problem je stajanje, tj pražnjenje. Prazne se same od sebe sve i da se ne koriste. Kod eneloop i obih recyko baterija je u stvari to prednost, što i pri stajanju i maloj a konstantoj potrošnji mogu duže da traju od drugih. Apple punjač za te baterije i jeste brz, što znač da ti baterije neće puniti 14h 😊

Ja sam sve skupa potrošio oko 1800din na gp punjač (spori do duše) i 4 baterije pre dobrih 4 godine. Ne koristim ih ni za šta drugo osim za mišonju (prvo neki logitech, a poslednje 3godine magic mouse); i evo guraju bez ikakvih problema. Ti pajseri što se žale na baterije mogu da urade sledeće stvari:

Da normalno pune baterije kako i piše u uputstvu, a ne da ih okreću naopako, ili da pokušavaju da napune alkalne koje su dobili uz tastaturu ili miša (koja god da je marka).

Da koriste normalnog miša (apple. razer, logitech itd…) , a ne nekog žnj za koga nikad niko nije čuo, i koji i duracell baterije sahrani za 5 dana.


Eto ti proverenog izbora i garantujem ti da ćeš bolje proći nego da kupuješ duracell svakih mesec i po dana. Da duracell baterija traje 3 meseca uz svakodnevno korišćenje, mislim da je malo preterano i da nije realno.

Dakle, apple, sanyo ili gp recyko…

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 04 March 2013 03:59 PM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

VortexMK wrote:

Ma i ja sam dobio punjac za AA i AAA baterije uz fotoaparat koji sam kupio pre dve godine, ali pored toga sto treba da stoje oko 12 sati na punjacu, isprazne se dok kazes keks.

Pa koliko će da drže kapacitet zavisi od baterija… ako već imaš punjač, možeš u nekoj radnji foto opreme da kupiš punjive baterije posebno i da vidiš da nađeš neke što duže drže kapacitet.

Možeš da vidiš i ako možeš da nađeš neki punjač koji brže puni baterije.

Meni ovaj Olympus punjač napuni baterije za par sati… e sad, nisam siguran da li se toliko brzo napune jer su vremenom oslabile (koristim iste baterije godinama)... ne sećam se tačno koliko ih je dugo punio dok su baterije bile nove, ali mislim da nije bilo ni približno toliko dugo kao tebi što se pune.

Obzirom da Apple miševi ne troše puno, ne moraš da kupuješ neke baterije koje će što duže da rade bez punjenja jer ako imaš više komada baterija, samo možeš da ih zameniš i da nastaviš da koristiš miš, a one prazne nek se pune, da budu napunjene kad sledeći put bude bilo potrebno da se menjaju baterije.

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 04 March 2013 08:02 PM   [ # 8 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  147
Joined  2013-01-28

Hvala na savetima i iskustvima, ali nije mi jasno zasto Apple Magic Mouse trosi toliko baterije… Na misu koji trenutno koristim na PC-u Logitech MX620 ( ) dve alkalne Duracell AA baterije izdrze i vise od godinu dana, a koristim komp svaki dan po ceo dan (kao sto sam vec i rekao)...

Post edited by: VortexMK, at: 2013/03/04 20:03

Profile
 
Posted: 04 March 2013 08:22 PM   [ # 9 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Možda zato što taj logitech nije BT. Bt inače više troše baterije, a koliko vidim konkretno taj logitech nije baš 60evra 😊

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 04 March 2013 08:34 PM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  147
Joined  2013-01-28

Mislim da nije BT nego je wireless receiver… Ne znam kakve veze ima, ali kada sam kupovao misa kostao je 45e… Nije mnogo daleko od cene Magic Mousa… Mene zanima sta to na Magic Mouse-u trosi 10-15 puta vise baterije?

Profile
 
Posted: 04 March 2013 09:15 PM   [ # 11 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  537
Joined  2008-03-04

Pa valjda je normalno da miš sa površinom osetljivom na dodir koja podržava multitouch troši više od miša sa najobičnijim dugmićima i točkićem.

Senzorima za multitouch je potrebna struja da bi mogli da ‘oseti’ gde su prsti, a i čpovima u mišu je potrebna struja da bi obradili te podatke koje im senzori pošalju.

Miš sa običnim dugmićima nema neke senzore da detektuje položaj prstiju, čak ni ispod dugmića, a kamoli preko cele gornje površine kao Magic Mouse, nego kada se na običnom mišu pritisne dugme, ono radi kao običan prekidač (napravi kontakt i to je sve).

 Signature 

Bill: What"s that? > Jobs: It"s an iHouse! > Bill: But it"s got no windows!? > Jobs: Exactly! Hahhahaha! 😊

Profile
 
Posted: 04 March 2013 09:24 PM   [ # 12 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  147
Joined  2013-01-28

Sve je to jasno sto ti kazes, nema tu problema… Samo kazem da mi nije jasno da bas trosi 12 puta vise struje od ‘obicnog’ bezicnog misa…

Kazem, sa dve AA Duracell alkalne baterije ovaj Logitech MX620 izdrzi skoro 18 meseci, a Magic Mouse (po komentarima) jedva mesec i po.

Profile
 
Posted: 04 March 2013 09:25 PM   [ # 13 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Koliko sam ja video, taj miš košta drastično više, ne znam kako si dobio tu cenu, jer kad je bio aktuelan, bio je oko 140dolara. Generalno, wireless troši manje struje od bt miševa, ali je prednost na mac-u BT jer u glavnom usb-a nikad dosta, a bt je već u kompu… A ako te baš zanima kako to da troši ‘toliko struje’ (iako je meni totalno nebitno npr dal mi baterije traju mesec, ili dva meseca); videćemo da se raspitamo direkt kod inženjera da nam pošalju šemu i potrošnju…

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 04 March 2013 09:31 PM   [ # 14 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  147
Joined  2013-01-28

xaxa… Ne moramo da idemo bas toliko daleko… 😊

Inace misa sam kupio pre 5 godina i platio 45e…

Profile