1 2 > 
1 of 2
Isplativost kupovine G4/G5 Mac-a 2007 godine
Posted: 15 January 2007 08:25 PM
Newbie
Rank
Total Posts:  22
Joined  2006-12-25

Naslov dosta kaze. Interesuje me da cujem od iskusnih korisnika sta misle o kupovini nekog starijeg modela Macintosha, baziranog na G4/G5 procesorima.

Namena ovakvog racunara bi bila neprofesionalna kucna upotreba, za lagani pregled i obradu forografija (najcesce osnovne operacije bi bilered-eye removal, eventualno podesavanje kontrasta i balansa); eventualno capture i seckanje nekih materijala za DV kamere, lagani office i internet konekcija.

Zanima me koliko su upotrebljive takve masine (bilo desktop ili laptop); da li mogu terati aktuelne verzije OS X, koji su neki hardverski minimumi za normalan rad.

Recimo, vidim da ima ljudi koji ovde poseduju ‘lampu’. Koliko bi recimo imac G4 na 800Mhz, sa dovoljno rama bio upotrebljiv. Moze li da tera OS X, obzirom na losu graficku kartu. Uopste, zanima me da cujem neko iskustvo, jer vidim da ljudima kazete da mogu i na G3 modele instalirati OS X - prosto zanima me kako bi to sve izgledalo i radilo..,

Hvala.

Profile
 
Posted: 16 January 2007 10:13 AM   [ # 1 ]
Jr. Member
RankRank
Total Posts:  40
Joined  2006-08-22

Po meni su te masine vise nego upotrebljive. Samo mislim da ces naleteti na problem cene, jer lampe g4, iMac g5, powermac g4/g5 i dalje vise nego dobro drze cenu (sto je i mene svojevremeno udaljilo od kupovine istog). Mali je apsurd da mozes da kupis za 450e iBook, g4 na 1.33, za nesto vise malo sporiji powerbook, ali da za slicne pare nadjes stonu masinu nema sanse!
Tako da, bar sto ce mene tice, iBook-a g3 cu upgrade-ovati za istu masinu samo g4 ili pbook 12…

Profile
 
Posted: 16 January 2007 11:17 AM   [ # 2 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  22
Joined  2006-12-25

Dobro, zahvaljujem se na odgovoru. Voleo bih da cujem i misljenja drugih clanova.

Ako moze mali hint, gde moze da se nadje ibook 1.33GHz za 450 eur, ili malo sporiji powerbook za slicne pare?
Jel to ima u Srbiji, ili je to cena iz inostranstva?

Profile
 
Posted: 16 January 2007 11:38 AM   [ # 3 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  10
Joined  2005-04-30

CikaKure wrote:

Dobro, zahvaljujem se na odgovoru. Voleo bih da cujem i misljenja drugih clanova.

Ako moze mali hint, gde moze da se nadje ibook 1.33GHz za 450 eur, ili malo sporiji powerbook za slicne pare?
Jel to ima u Srbiji, ili je to cena iz inostranstva?

Juče sam naleteo na sličnu ponudu na pcberzi (http://www.pcberza.co.yu); za 470e. Pretraži ako te zanima… Što se tiče upotrebljivosti PPC mašina, meni dovoljno dobro radi iBook G3 na 600mhz, 384MB. Služi za Word i Internet. Ponekad pustim i neki film, za šta nije ‘munja’, ali je upotrebljiv… Stona mašina mi je iMac G5 na 1.8, 1.25GB. Radi besprekorno sve što si pomenuo. Jedino za video ne znam, jer se time ne bavim. 😊 Ima ih za 750-800e na oglasima…

Profile
 
Posted: 16 January 2007 05:13 PM   [ # 4 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  70
Joined  2006-10-16

meni powerbook g4 1.5mhz 768mb sasvim fino obavlja i malo naprednije funkcije (obrada fotki, 10mpix raw - u PSu jedan layer bude oko 60mb); čak sam par puta (amaterski) seckao i neke filmiće i nije bilo problema. za to što si ti naveo, G4 mašina je i više nego dovoljna, samo je problem ako za nešto više para možeš da uzmeš intela koji je em brži em će mu kasnije slabije padati cena. što se tiče razlike u ceni između notebookova i desktop računara, ovi drugi su malo veći i teži pa ne mogu tako lako da dobiju noge 😉 ne kažem da je za svim laptopovima neko plakao, ali ti za kojima jeste spuštaju cenu i onim drugim.

Profile
 
Posted: 16 January 2007 08:47 PM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1306
Joined  2005-10-14

Ja se slazem sa svim gore navedinim /imam sve od G3 do Intel Mac-a/, samo da dodam da je ‘lampa’ koju si spomenuo najsporija…MNOGO bolje radi PowerBook G4 /bilo koji model/ ili stona G4-vorka od ‘lample’...Verovatno zbog magistrale, shta ga znam…Provereno u praxi…

 Signature 

\"The defining characteristic of Windows users is that they have an incredible ability to put up with any crap that is shoved in front of them.\"

http://www.mpeg2works.com/bannercb.jpg

Profile
 
Posted: 18 January 2007 07:41 AM   [ # 6 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  22
Joined  2006-12-25

Uh, bas sam gledao karakteristike po internetu i G4 modelima je magistrala 166Mhz, ukljucujuci i lampu, tako da me to sad malo zbunjuje. Sva je prilika da ce neki G4 biti dosta za mene.

Treba mi mala pomoc da mi neko kaze otprilike na koliko se procenjuje da se kod nas mogu kupiti sledece dve stvarcice, da steknem orijetnaciju, ima li smisla uvoziti:
1. imac G4 (1.25 GHz, 512mb, SD, 80GB HDD, Airport, 17’ ekran)?
2. Mac mini G4, 1.33GHz, 512mb, 40GB HDD, combo.

Hvala na odgovorima.

Profile
 
Posted: 18 January 2007 09:13 AM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1306
Joined  2005-10-14

CikaKure wrote:

Uh, bas sam gledao karakteristike po internetu i G4 modelima je magistrala 166Mhz, ukljucujuci i lampu, tako da me to sad malo zbunjuje. Sva je prilika da ce neki G4 biti dosta za mene.

E onda nije zbog magistrale..😊..Uglavnom, lampa radi sporije, a zashto, nemam pojma…

Treba mi mala pomoc da mi neko kaze otprilike na koliko se procenjuje da se kod nas mogu kupiti sledece dve stvarcice, da steknem orijetnaciju, ima li smisla uvoziti:
1. imac G4 (1.25 GHz, 512mb, SD, 80GB HDD, Airport, 17’ ekran)?
2. Mac mini G4, 1.33GHz, 512mb, 40GB HDD, combo.
Hvala na odgovorima.

Za pod 1. nisam siguran a za MacMini mogu da ti kazem sledece…Ja sam cerki kupio nov u radnji /model koji si naveo/ za oko 700 evra i radi ko sat…Instaliran Tiger, vrti sve…Ona radi grafiku, crta i retushira /ide u srednju dizajnersku shkolu/ a takodje i pravi filmcice u iMovie-ju…Zadnji koje radila ima oko 30 minuta /editovan od oko 90 minuta materijala/...MacMini nije ni shtucnuo…Jedino shto sam morao da joj uzmem externi FW drive /160Gb/ za capture fajlove sa kamere…

Sve u svemu, s obzirom da je novi MacMini sa intel procesorom, ja za polovan G4 MacMini ne bi dao vishe od 350 evra…

 Signature 

\"The defining characteristic of Windows users is that they have an incredible ability to put up with any crap that is shoved in front of them.\"

http://www.mpeg2works.com/bannercb.jpg

Profile
 
Posted: 18 January 2007 11:07 AM   [ # 8 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  22
Joined  2006-12-25

Dobro, ovo je bilo od pomoci u donosenju odluke. Javicu sta sam uradio 😉

Profile
 
Posted: 18 January 2007 06:39 PM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1306
Joined  2005-10-14

Nemoj pogreshno da me shvatish…Ne bih dao vishe od 350e, ne zato shto mu je upotrebna vrednost tolika vec zato shto novi koshta oko 700 sa Intel Proc…Upotrebna vrednost mu je za celih 1000e..😊

 Signature 

\"The defining characteristic of Windows users is that they have an incredible ability to put up with any crap that is shoved in front of them.\"

http://www.mpeg2works.com/bannercb.jpg

Profile
 
Posted: 19 January 2007 01:28 AM   [ # 10 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1910
Joined  2005-09-24

steta, Tosho, sto ti cerkica nije kod mene u skoli, sad bi imala povlastice 😊

(i jedina bi me kapirala o cemu pricam posto meni na celu pise ‘Apple’a vecina me gleda belo… 😊)))

 Signature 

Mac Pro 5

Profile
 
Posted: 19 January 2007 02:24 AM   [ # 11 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1306
Joined  2005-10-14

Andrej wrote:

steta, Tosho, sto ti cerkica nije kod mene u skoli, sad bi imala povlastice 😊

(i jedina bi me kapirala o cemu pricam posto meni na celu pise ‘Apple’a vecina me gleda belo… 😊)))


heheheheheeh…Ima i ona isti problem, svi je gledaju belo i nishta je ne kapiraju kad im neshto objashnjava…:)

 Signature 

\"The defining characteristic of Windows users is that they have an incredible ability to put up with any crap that is shoved in front of them.\"

http://www.mpeg2works.com/bannercb.jpg

Profile
 
Posted: 19 January 2007 08:04 AM   [ # 12 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  22
Joined  2006-12-25

SERBIAN wrote:

Nemoj pogreshno da me shvatish…Ne bih dao vishe od 350e, ne zato shto mu je upotrebna vrednost tolika vec zato shto novi koshta oko 700 sa Intel Proc…Upotrebna vrednost mu je za celih 1000e..😊

Taman posla, nisam ni mislio da shvatim pogresno.
Trebao mi je info o redu velicina cena kod nas da mogu doneti pravu odluku, da li da se cimam ili ne. I odlucio sam da se cimam, jer se isplati…

Elem, pazario sam imac G4 (lampa) sa 17’ ekranom, 1.25GHz procesorom, 768 megabajta memorije, superdrive-om, hardom od 160 GB i airport karticom. Naprava je kupljena preko okeana (ne, nije Atlantik) i sad cekam dopremu, koja ce potrajati. Zasto sam bas lampu odabrao? Nekoliko razloga:
- crko mi je kucni PC (cuveni celeron ‘invalid’ na 1.7GHz, 512mb memorije); pa mi treba zamena
- sve u jednom; koliko mogu da vidim ne treba mi nista od dodatnih periferija, sve je tu, sve je isti brand u pitanju i to bi trebalo da se blagotvorno odrazi u funkcionisanju, u smislu harmonizovane celine.
- Ugradjen modem - da, koliko god cudno zvucalo, modem mi treba, za sada nemam smislenu alternativu.
- Moze da tera aktuelnu verziju OS X (razgovarao sam sa Delimirom, koji je clan ovog kluba i on mi je savetovao da ako uzimam lampu, uzmem zadnju verziju sa najbrzim procesorom zbog graficke koja ce odgovoriti izazovima OS X)
- koristi ddr memoriju
- pristojna cena
- Ostvarenje davog sna 😛

Eto sad gledam po internetu, i kazu da je moguce prosiriti do 2Gb, po 1 u svakom slotu. Verovatno ce u perspektivi da leti napolje jedna 256-ca i umessto nje cu da stavim gigabajtni modul, sto bi ukupno cinilo 1.5 GB, a cenim da ce mi to biti dosta.

Profile
 
Posted: 19 January 2007 10:15 AM   [ # 13 ]
Jr. Member
RankRank
Total Posts:  40
Joined  2006-08-22

Koliko si ga platio ako nije tajna?

Profile
 
Posted: 19 January 2007 12:08 PM   [ # 14 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1306
Joined  2005-10-14

CikaKure wrote:

Elem, pazario sam imac G4 (lampa) sa 17’ ekranom, 1.25GHz procesorom, 768 megabajta memorije, superdrive-om, hardom od 160 GB i airport karticom.

Ala vera!...U zdravlju je cep’o…heheheeheh

 Signature 

\"The defining characteristic of Windows users is that they have an incredible ability to put up with any crap that is shoved in front of them.\"

http://www.mpeg2works.com/bannercb.jpg

Profile
 
Posted: 19 January 2007 01:00 PM   [ # 15 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  22
Joined  2006-12-25

Ocekujem da ce me na kraju doci nesto manje od 500 eur, ali cu vam to tacno moci reci kad racunar bude stigao u Beograd.

Hvala na lepim zeljama.

Imam jos jedno pitanje: Posto stvar dolazi sa drugog kontinenta, gde imaju drugaciji prikljucak za struju, da li je kod lampe naponski kabel moguce odvojiti od kucista, i ako jeste da li je moguce ovde kupiti takav, ali za nasu mrezu?

Ako ne, morace da radi skalpel, secice i izolir traka, uz stradanje nekog produznog kabla…

Profile
 
 1 2 > 
1 of 2