Zagrevanje MacBooka (mid2010) na OS X Lion
Posted: 11 February 2012 07:04 PM
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  64
Joined  2011-05-31

Vidim sada da je ovo problem koji pogađa mnoge i ne samo starije kompjutere već i Pro modele. Od kako sam upgradeovao kompjuter iz App Storea greje se na 50-6/ stepeni. Nažalost nisam nikad merio temperaturu sa Snow Leopardom, ali na Lionu je osetno topliji kada mi je na krilima i čuje se tih rad ventilatora.

Nije onoliko glasno kao da se na SL pusti Flash, ali na SL je kompjuter sa otvorenim Twitterom, Chromeom i iTunesom bio mnogo hladniji.

Šta ja mogu da uradim sad, osim da stavim SL DVD i vratim se na SL? Da li bi čsta instalacija Liona pomogla?

Profile
 
Posted: 13 February 2012 03:33 AM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2341
Joined  2005-04-28

Mislim da baš tako treba da radi, koji ti je tačno model?

Šta ti kaže Activity Monitor, koliko ti je zauzeće procesora?

[img size=480][url=http://img715.imageshack.us/img715/4301/screenshot20120213at033.png]http://img715.imageshack.us/img715/4301/screenshot20120213at033.png[/img][/url]

 Signature 

🍎 Дарко Селаковић

Profile
 
Posted: 13 February 2012 10:03 AM   [ # 2 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  64
Joined  2011-05-31

Pa 50-60 stepeni je bilo odmah posle upgradea. Sada posle pola sata počne da se zagreva do 70 a nekad dostigne i blizu 80 (uključen Chrome, iTunes i Twitter). To rekao bih nije normalno, kompjuter je pretty much usijan.

Acitivity monitor pokazuje da je idle uvek 80-90% CPU. Najviše CPU odlazi na Chrome od 5-10%.

Uradio sam PRAM reset i ono što mislim da je bio SMC reset (option-control-shift+power) ali i dalje je isto.

Na redditu su rekli da ubacim više RAMa (to je valjda i zvaničan Apple stav po ovom pitanju) i da probam OnyX i Disk Warrior. Sad OnyX ću probati ali Disk Warrior košta 99 dolara tako da…

Profile
 
Posted: 13 February 2012 06:36 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  663
Joined  2008-12-09

jesi li uradio clean install ili si i dalje na verziji iz appstorea

da li se i dalje greje?

kada se instalira OS , posle nekog vremena pocne da radi spotlight pa se upali malo procesor, posle je OK

e sad, ovo za memoriju, ne znam, ja mislio da ubacim Liona na moj macbook, ali clean install , pa cu videti .... mada sam i razmisljao da mu roknem malo RAMA , pa cu videti ....

Post edited by: marelli, at: 2012/02/13 18:36

 Signature 

Apple 4 life

Profile
 
Posted: 13 February 2012 09:10 PM   [ # 4 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  64
Joined  2011-05-31

Upgrade iz App Stora. Spotlight indeksiranje je završeno, i zapravo je komp postao topliji posle toga. Dakle prosečna temperatura je 60 pri normalnoj opterećenosti (iTunes, Chrome, Twitter).

Ja mislim da se vraćam na SL, i otpisujem $30 kao danak tome što sam Apple fanboy.

Profile
 
Posted: 13 February 2012 09:24 PM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  663
Joined  2008-12-09

a zasto ne ides na clean install, jesi li radio nekada, neznas ili te mrzi ....

probaj to, ja ako budem nasao vremena, odradicu to na mom macbooku pa cu videti ....

poucen tvojim primerom, pusticu jos malo da ide SL i praticu temperaturu, pa cu ove vrednosti da uporedim sa temperaturom na Lionu kada ga budem sljepnuo :laugh: ...

kad odradim javljam sta je bilo

 Signature 

Apple 4 life

Profile
 
Posted: 15 February 2012 02:09 PM   [ # 6 ]
Jr. Member
Avatar
RankRank
Total Posts:  31
Joined  2011-05-14

I ja sam imao ovih nedoumica kada sam uzeo nov MacBook Pro Late 2011. S vremena na vreme dođe temperatura do 80 stepeni. Najčešće kada je neki flash sadržaj ili kada pokrenem Zend i još nekoliko zahtevnih programa.

Ventilator se najviše čuje kada igram igricu, kao što je Collin McRae Dirt 2 i malo slabije kada igram Limbo. Ali to je ok, opterećenje je veće, itd.

Posle konsultacija sa ljudima na ovom forumu i sa iStyle servisom zaključo sam da je to normalna stvar. Kada pogledam opterećenja procesora ona nisu velika do nekih 20%, ali ventilator radi na nekim višim obrtajima. Jeste kućište vruće, pogotovo ispod kada se dodirne, ali i na poslu na iMac i5 21.5 i C2Duo 27 kućište odnosno zadnji deo se greje i to baš dobro. Samo što su kod njih najverovatnije veći ventilatori, pa se ne čuju na visokim obrtajima.

Iz tvog teksta mogu samo da zaključm da je Lion zahtevniji i da samim tim se procesor više greje. Mislim da povećanjem RAM memorije nećeš rasteretiti procesor i samim tim smanjiti njegovo grejanje. Kolega na poslu ima 8 GB rama na 21.5 (i5) i dalje se greje.

Mene sada, dok pišem ovaj tekst, brine zašto Toast, posle završetka rezanja DVD-ja ne oslobodi RAM memoriju koja mu je bila potrebna dok je rezao DVD? 😊

Profile
 
Posted: 16 February 2012 12:06 PM   [ # 7 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  64
Joined  2011-05-31

Normalno je da se mekovi greju toliko pri gejmingu, zahtevnim aplikacijama i flashu.

Nenormalno je a se toliko greju pri otvorenom Chromeu, iTunesu i Twitteru.

Profile
 
Posted: 16 February 2012 10:21 PM   [ # 8 ]
Jr. Member
Avatar
RankRank
Total Posts:  31
Joined  2011-05-14

Evo sad mi je aktiviran Chrome (5 tabova); iTunes, Skype, Twitter, mailTab for Gmail, neka FB aplikacija i temperatura je između 50 i 60 stepeni. Nekad stalno bude na 55, a nekad padne ispod. To je za nekih 30 minuta rada i sve sam to gledao na aplikaciji iStat Nano.

Profile
 
Posted: 16 February 2012 11:08 PM   [ # 9 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2279
Joined  2010-04-06

za Toast, mozda ne oslobodi odmah po zatvaranju aplikacije ali proveri posle par minuta…

Sve do 80C je ok, ima 100 faktora koji mogu uticati na zagrevanje, tesko je bas sve da obuhvatis i ispricas. Zavisi od podloge na kojoj ti stoji racunar, da li su prljavi ventilatori, da li je neka aplikacija ostala ‘zaglavljena’ pa trosi malo vise CPU resurse i zagreva ga, itd…ako budes gledao svaki stepen neces mirno spavati. Ovako stavi SMC Fan, iStat ili nesto slicno za monitoring temperature i onda ako predje 80C a nema razlog za to, mozes da se zabrinjavas, ovako se opusti i uzivaj…

 Signature 

 http://www.idoktor.biz Servis i prodaja Apple uredjaja u Novom Sadu 

Profile
 
Posted: 17 February 2012 02:17 PM   [ # 10 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  64
Joined  2011-05-31

Moj problem je upravo to što se temperatura opasno približava 80 stepeni čak i kada je samo upaljen browser i itunes.

Takođe čak i kada je manje topao, topliji je nego SL. Na SL nikad nisam osećao da je donja strana topla (osim kod flash sadržaja) kad ga držim u krilima kao što sad osećam.

Takođe nije CPU u pitanju jer je uvek makar 80% idle.

S obzirom da nisam uspeo da instaliram Snow Leoard sa USB-a, a i posle clean installa Liona problem se nastavlja (makar ja mislim da je bio clean install. Napravio sam USB od .dmg koji je skinut sa neta, ali mi se pojavljivala samo reinstall opcija. Lion se opet instalirao ali su mi svi fajlovi i podešavanja i dalje tu posle) mislim da ovo definitivno moram da odnesem u servis da oni reše.

Da li je do Liona, ili do loših fanova, to će već oni da oktriju i da reše. Ali svakako da 75C pri tri otvorene aplikacije nije normalna stvar.

Profile
 
Posted: 04 March 2012 11:53 AM   [ # 11 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  663
Joined  2008-12-09

tek sada instalirao Liona na macbooka, i da kazem temperature

otvoren mi je chrome, vlc, twitter .... i temperatura je 50 - 55 stepeni, nekada padne i ispod 50
na SL je bila , pri ovako otvorenim aplikacijama, oko 45

SMUG, sta si uradio, jesi li odradio clean install Liona , ili si se vratio na SL

 Signature 

Apple 4 life

Profile