macOS Mojave
Posted: 30 August 2018 03:08 AM
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  58
Joined  2011-10-25

Sa planinskih visina silazimo u pustinju, i ‘postaje nam malo mra?no’. 😊

https://www.apple.com/lae/macos/mojave-preview/

Ukratko sta ima novo: Dark Mode (mracna tema, za one koji vole, a koliko vidim ima ih puno), nove screenshot funkcije, dynamc wallpaper (‘ziv’ wallpaper, koji se menja tokom dana, na nacin slican kao timelapse), Finder ima nove funkcije, takodje, Stacks - nova opcija koja sredjuje haos na vasem desktopu uz samo dva klika, File Preview vise nije samo za detaljne informacije o fajlu, vec vam i daje opciju da menjate i radite sa istim, Continuity Camera - Handoff kamera za Mac, mozete da slikate uzivo sa vaseg iPhone-a direktno na Mac…

...i ono mozda najvaznije: iOS aplikacije dolaze na Mac. Mojave nam za sad daje samo malo da probamo kako to izsgleda time sto dovodi dobro poznate aplikacije sa iOS-a News,  Home i Voice Memo.


Trebalo bi da izadje za mesec dana, vec je 8 public beta izasla, i koliko citam iskustva, vrlo dobro se pokazala. Mozda jos beta ili dve, i Mojave verovatno izlazi zvanicno.

Sad ono vazno.

Pozdrzani Mac desktop i laptop kompjuteri:

MacBook: 2015 i noviji
MacBook Pro: Mid-2012 i noviji
MacBook Air: Mid-2012 i noviji
MacMini: Late 2012 i noviji
iMac: Late 2012 i noviji
iMac Pro 2017

Mac Pro: Late 2013.
          Mid-2010 i noviji, ali samo ako grafika u njema podrzava Metal API.


Ocigledno dosta Mac-ova je odbaceno ovim update-om u poredjenju sa podrskom koju je imala High Sierra, ali i za to ima leka.

https://forums.macrumors.com/threads/macos-10-14-mojave-on-unsupported-macs-thread.2121473/ <<—- Pokusajte da ovde pronasete resenje za vas Mac, ukoliko bi zeleli da imate Mojave, a Apple zvanicno ne podrzava vas uredjaj.

Post edited by: DarkoAppleFan, at: 2018/08/29 18:10

Post edited by: DarkoAppleFan, at: 2018/08/29 18:12

 Signature 

"Po Jabuka svaki dan

Profile
 
Posted: 30 August 2018 06:05 AM   [ # 1 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Ima solidan broj aplikacija koje su jos uvek klimave sa betom. Sacekamo jos malo pa izlazi public 😊

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 30 August 2018 09:05 AM   [ # 2 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  58
Joined  2011-10-25

OK, moguce je, ja sam jos na 10.13.6, nemam jos jedan Mac specijalno za beta verzije, a mrzi me da pravim particiju samo za Mojave. Jedino znam ono sto drugi pisu, vecina ih je zadovoljna time kako se 10.14 ponasa za sada, i iskreno drago mi je, posle svega sto smo prosli sa 10.13 (mada, meni licno High Sierra nije pravila nikakve probleme. Ali mnogima jeste).

Kakvi su tvoji utisci licno? Sta mislis za dark mode? Ja iskreno ne znam cemu hype, meni i u IntelliJ IDEA smeta dark theme, a kamo li da mi ceo OS bude crn. 😊

 Signature 

"Po Jabuka svaki dan

Profile
 
Posted: 31 August 2018 06:01 AM   [ # 3 ]
Administrator
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  3201
Joined  2005-05-07

Na kratko sam se poigrao sa jednim od rezervnih mbp-a na poslu. Nemam iskreno vremena da se zadrzavam, ali cu uskoro morati da pocnem testiranje aplikacije na Mojave pa cemo videti razliku.

Dark/night mode koristim by default ovakav kakav je trenutno dostupan. Videcemo, previse belog svakako ne valja za vecernje casove…

 Signature 

———————————————————————————————-
MacBookPro16,1
iPhone 13Pro

Profile
 
Posted: 26 September 2018 12:38 AM   [ # 4 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  58
Joined  2011-10-25

Iiiiiiiiii, stigao jeeeeee!

Ono kad install traje duze nego download, 8 minuta download, pola sata install. 😊

Na kraju, vredelo je ?ekanja. Kona?no, kona?no posle ovih godina, opet onaj ose?aj kada instalirate Mac OS, i vidite nešto novo i lepo. 😊

Koristim ga mozda jedno 10 sati do sada, i stvarno sve radi perfektno. Bar od onoga što imam od programa, verovatno ?e neko negde da zakuka kad otvori neki program i naleti na problem, ali valjda ?e uskoro sve biti u redi.

Ne svidja mi se što je malo teže uklju?iti ad blocker i ostale produžetke i priklju?ke u Safari-u ako nisu na App Store-u, ali OK, nije nemogu?e. uBlock Origin i Ghostery i dalje rade. Mada mnogi, vrlo stari priklju?ci ne rade, uopšte. Šteta za neke…

Dark Mode izgleda fatansti?no.

Sve u svemu, meni se sve ovo što vidim za sada mnogo svidja.

 Signature 

"Po Jabuka svaki dan

Profile
 
Posted: 27 September 2018 08:16 AM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  239
Joined  2005-10-31

Kudos za quick look poboljšanja, zna?i.

Ostalo… mogli bi komotno da produže period za novi OS na koliko treba, ne?emo se ljutiti. Od El Capitana naovamo prime?ujem uglavnom sitne promene fonta i interfejsa, ostalo radi ok ali je sve isto, nema potrebe žuriti, to sve može da se zbudži u jedan upgrade na 5 god.

Profile
 
Posted: 30 September 2018 07:25 AM   [ # 6 ]
Member
Avatar
RankRankRank
Total Posts:  58
Joined  2011-10-25

San Francisco je UI font jos od 10.11, tad je poslednji put promenjen font, koji je na Mac-u do danas. UI se nije menjao od verzije 10.10, poslednja promena je ovaj dark mode, to je sve u svemu isti UI, samo tamniji.

Bilo je tu i krupnijih promena, kao novi datote?ni sistem, sada ve? oduženo ‘zbogom’ 32-bitnim aplikacijama, i portovanje iOS aplikacija na Mac, bez skoro nikakve promene izvornog koda (sto mi se bas i ne svidja, pogledaj News app, takav UI nema sta da trazi na desktopu, i ne daj boze da se Mac pretvori u nesto poput WIndowsa, koji ima krizu identiteta, ne zna da li je OS za tablet ili desktop racunare). Ne zaboravimo da je Mac vec ‘odrastao’ operativni sistem, i da nema tu jos mnogo prostora za neke ogromne promene.


Za veci period izmedju apdejta se potpuno slazem. Mada na svakih 5 godina mislim da je mnogo, 2 godine mislim da je idealno.

Primecuje se da je Mac i dalje nekih 90 posto ostao ono sto je bio, (zamislimo nekog iz 2006 ko koristi Mac sa Tiger sistemom verovatno bi bez mnogo muke i brzo naucio da koristi Mojave, sto ne moze bas da se kaze za Windows).
Nekima se ovo svidja, nekima ne, po nekima je Mac OS ‘dinosaurus’, i zele da izgleda ‘modernije’. Po meni licno nije, ni blizu toga, vec pravi model toga kako jedan pravi desktop OS treba da izgleda. Jedino jos za Mac i neke Linux distribucije moze ovo da se kaze.

Post edited by: DarkoAppleFan, at: 2018/09/29 22:30

Post edited by: DarkoAppleFan, at: 2018/09/29 22:31

 Signature 

"Po Jabuka svaki dan

Profile
 
Posted: 02 November 2018 04:11 AM   [ # 7 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  761
Joined  2009-11-22

Imam problem sa brisanjem H.Sierra dmg-a na Mojave.
HS sam skinuo preko link-a na MacUpdate-a(Appstore).

Svaki put kad pokusam da izbrisem iz kante javlja da je ‘file in use’.

Ima li ko ideju kako da trajno izbrisem?

 Signature 

MacBookPro5

Profile