< 1 2
2 of 2
QuarkXPress 6.1
Posted: 02 September 2006 10:32 PM   [ # 16 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

Grossemberg wrote:

Mislim, nije mi jasno, zbog čega toliko favoriziranje InDesigna?
Jedini opravdani razlog može biti cijena.

Možeš li mi objasniti zašto mi savjetuješ InDesign ?
Unicode, tj, neunicode je tehnički premošten problem.

Hvala.

OK, prof Mil(i)gram je dao iscrpan pregled razloga, ja cu cisto reci par stvari, razgovora radi, ako uocis neke slicnosti sa onim sto ti radis da ti se nadje.

Ukoliko radis diplomski i sl. onda i ne moras da isprobavas ID. Cak mu mozda Quark dodje ~bolje~ resenje. Izuzev ako radis sa jednacinama, tu je ipak Word br. 1.

Sa Quarkom sam poceo da radim u dnevnim novinama. On je prosto savrsen za taj posao. 80% stranica se radi u zadnjih sat vremena, a 80% od tih 80% u zadnjih 15 min. Tu nema mnogo filozofiranja, vec mora hitno da se ide u stampu i do izrazaja dolazi Quarkova nenadmasna osobina da siluje keglove, prored i ostalo preko svih ocekivanja. U njemu ama bas sve mozes da nabudzis i nabudzis. Sam program se brze podize i imam utisak da je manje trom od ID, ali ovo poslednje sve manje kako vreme prolazi.

To je otprilike sav spisak prednosti po meni.

Kasnije sam poceo da radim arty-farty magazine u ID-u, pa sam polako shvatio koliko je visok nivo analogija sa ostalim Adobe programima. Ovo mi je drasticno smanjilo vreme ucenja.
Rad sa slikama je stvarno neverovatan, imajuci u vidu da manje-vise 100% slika prolazi kroz obradu u Photoshop-u. Ne mogu da ti opisem kolika je divota kad uvezes psd fajl sa 15 lejera i sve se lepo vidi (I STAMPA). Isto vazi i za .ai vektore, a ne samo .eps. U temi iznad je jedan spomenuo tiff, to je uvek balast kad radis sa Quarkom, a da vidis koja je tek zezancija kad vuces eps. Koliko smo samo puta morali da ga razbijamo na cetiri fajla i da cekamo drzeci fige da li ce da ispadne kako treba ili ne. A .ai ne mozes da uvezes i cao djaci.
Isprva sam se dosta nervirao jer u ID nisam mogao da silujem kerning i sl. kao u Quark-u, a to je tako bilo jer sam naopako naucen. Tokom vremena ID te ‘uljudi’ i pocinje da ti smeta svaki nesklad i budzenje. Dobro, pretpostavljam da se i u ID mogu budziti stvari, ali nesto teze 😊
Licno sa Quarkom sam uvek imao nekih problema ili sa PPD-ovima ili sa slikama ili sa fontovima… O fontovima bolje nista da ne govorim! Unicode problem mozda jeste prevazidjen ali nakon koliko vremena? Da ti kazem iskreno, dosta me je iznervirala ona politika ‘ako hoces da imas odgovarajuca slova kupi verziju za odgovarajuci region sveta’. Tad sam bas pocinjao sa ID-om i stigla mi je neka slikovnica da se radi na srpskom, engleskom, nemackom i kineskom(!). Mislim da sam tu vec definitivno bio prelomio. A sta bih radio sa Quarkom u datom slucaju?
Ipak, ono sto je daleko najbitnije mislim da je upravo cinjenica da je ID deo jednog grafickog paketa i da su te komponente prilicno dobro integrisane jedna sa drugom. Deo tog paketa je i Photoshop koji je, prakticno jedini ozbiljan alat za obradu fotografija a sam paket je napravila firma koja je stvorila pdf. I ako pogledam kako se koja kompanija ponasala u poslednjih par godina, iskreno, daleko vise poverenja mi uliva Adobe. Sto se tice zastupljenosti, na starom poslu drze Quark 4.1. Eto, zakoceni u vremenu i prostoru. Nit mogu da se presaltuju niti ima smisla update-ovati.

Ipak, sva prica po strani, najbitnije je kako se ko oseca dok radi sa odredjenim programom. Skoro sam ponovo nakon duzeg vremena poceo da radim sa Quarkom ponovo i ne mogu da ga prepoznam. Stalno koristim Adobe shortcut-ove itd. Razmisljam kako razmisljam u ID-u. I sad mi je to mucenje.

Apropo price o ceni (na stranu sto je to izlisna prica imajuci u vidu nacin na koji je zapoceta tema 😊))  ) ako za iste pare dobijes sa jedne strane QuarkXPress i nista vise a sa druge PS, IR, AI, ID, GL, sada i ovaj Bridge i VersionCue onda stvarno ne znam kome taj argument vise ide u prilog.

Mislim da bi trebao cisto da probas malo da radis i u ID (od ogromne koristi ce ti biti ako poznajes Illustrator); ali ako ne radis nista vise od diplomskih radova i slicno onda slobodno mozes da ostanes pri Quark-u. Cak, jedan drugar me je skoro pitao za alternativu Word-u upravo za izradu radova sa dosta slika i preporucio sam mu upravo Quark. Naravno, izrada tehnickih skica nije mogla bez Illustratora, a odatle do InDesigna je samo korak 😊)))))

P.S. Sad videh da si spomenu da imas problema da napravis postscript fajl. Reci mi jednu stvar, kao Macintosh korisnik koji ima mogucnost da iz svakog print dijaloga u okviru OS-a direktno izbaci pdf - zar ti ne smeta cinjenica da iz Quarka moras da eksportujes ps koji kasnije ide u Distiller kako bi konacno dobio pdf? :D

Post edited by: DS_Store, at: 2006/09/02 22:44

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 03 September 2006 06:44 PM   [ # 17 ]
Newbie
Avatar
Rank
Total Posts:  23
Joined  2006-08-21

DS_Store wrote:

P.S. Sad videh da si spomenu da imas problema da napravis postscript fajl. Reci mi jednu stvar, kao Macintosh korisnik koji ima mogucnost da iz svakog print dijaloga u okviru OS-a direktno izbaci pdf - zar ti ne smeta cinjenica da iz Quarka moras da eksportujes ps koji kasnije ide u Distiller kako bi konacno dobio pdf? :D

1. Prije svega zahvaljujem na opsežnosti odgovora i volji 😊

2. Ne smeta mi eksport u postscript, jer je dotični sigurna datoteka od koje možeš dobiti PDF čtljiv na svim platformama i neovisno o instaliranim fontovima.
Dapače, nemam bogznakakvog iskustva u prelomima (layoutu); ali bi me bilo strah napraviti PDF iz bilo kojeg programa bez da napravim ps. To znam iz iskustva sa OS 9.2.2.

3. Kao što sigirno znaš, PostScript je programski jezik na temelju kojeg se crtaju objekti u svim mogućim vektorskim programima programima.

http://web.vip.hr/bcajic.vip/Tipografija.htm

Još jednom hvala 😊

Post edited by: Grossemberg, at: 2006/09/03 19:22

Profile
 
Posted: 03 September 2006 10:17 PM   [ # 18 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

Grossemberg wrote:

1.

2.

3.

 

Nisam mislio na to nego na cinjenicu da moras da pravis pdf iz dva koraka i pride da imas program iz suparnickog tabora. Znas i sam kako je lako napraviti pdf u OS X (narocito Tigru); tj. to se moze ostvariti jednostavno iz bukvalno svakog print dijaloga 😊

Hvala za link, informacija nikad dosta.

Poz

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 04 September 2006 06:00 PM   [ # 19 ]
Newbie
Avatar
Rank
Total Posts:  23
Joined  2006-08-21

DS_Store wrote:

Nisam mislio na to nego na cinjenicu da moras da pravis pdf iz dva koraka i pride da imas program iz suparnickog tabora. Znas i sam kako je lako napraviti pdf u OS X (narocito Tigru); tj. to se moze ostvariti jednostavno iz bukvalno svakog print dijaloga 😊

1.Što se tabora tiče, naprotiv, moj je favorit Adobe Photoshop, premda smo razgovarali o layout programima.

2. Nisam siguran koliko je ‘siguran’ PDF bez prethodnog postskriptiranja? Ne znam što se događa kad se takav PDF prebaci na drugo računalo, a pogotovo različtu platformu, tj neki PC.

Lijep pozdrav B)

Profile
 
Posted: 05 September 2006 10:16 PM   [ # 20 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1786
Joined  2005-05-08

1.Što se tabora tiče, naprotiv, moj je favorit Adobe Photoshop, premda smo razgovarali o layout programima.

Ne suprotni tabor za tebe lično, nego generalno gledano. Recimo imaš Quark koji košta koliko čtav CS paket pa još moraš da kupiš i Distiller, he he he i nije neki izbor B)

2. Nisam siguran koliko je ‘siguran’ PDF bez prethodnog postskriptiranja? Ne znam što se događa kad se takav PDF prebaci na drugo računalo, a pogotovo različtu platformu, tj neki PC.

Koliko sam skapirao, smisao pdf-a je da imaš kakav-takav fajl koji je istovetan na svim platformama.
Tja, šta znam, ne verujem da će iko pdf-ove iz print dijaloga da baca na film. Za sve ostale potrebe su korisni, čak izuzetno korisni kad treba hitno uraditi da tako kažem vektorski screenshot 😉
Uopšte kad ti neko da mogućnost da odmah izbaciš pdf bez okolo-naokolo pa to je super. Hvala MacOS-u, hvala i Adobe-u. Valjda je sam Adobe garant da tim pdf-ovima ništa ne fali, naprotiv 😉 A potvrda ovih reč leži i u nekim čnjenicama, npr. kada praviš pdf preko Distiller-a svi transparency objekti se flatenuju, a ako ga direkt izbaciš iz InDesign-a ili Illustrator-a sve ostaje editabilno, čak ostaju i gajdovi, lejeri s cajtnama i sl. To je logično, jer ps ide ili u RIP ili u Distiller, a ja svaku ‘finalnu’ verziju menjam po deset puta i ovo mi dosta znač.

Danas sam ponovo radio u Quarku. Totalno sam se odvikao od njega. jao jao kako se samo mučm :(

 Signature 

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10

Profile
 
Posted: 23 January 2007 11:37 AM   [ # 21 ]
Newbie
Avatar
Rank
Total Posts:  23
Joined  2006-08-21

prof.Milgram wrote:

Treće, evo ti linkovi do dvodelne arhive sa preinstaliranim QXP 6.5
bongo1.zip (92,8 Mb): http://depositfiles.com/files/42083/bongo1.zip.html
bongo2.zip (43,3 Mb): http://rapidshare.de/files/19593281/bongo2.zip.html

Hm,Je li ovo još postoji ?
Čini mi se da nema ništa za download.

Post edited by: Grossemberg, at: 2007/01/23 11:40

Profile
 
 < 1 2
2 of 2