problemi sa eksternim hdd..
Posted: 15 May 2007 10:08 AM
Newbie
Rank
Total Posts:  2
Joined  2007-05-15

Pozdrav svima koje sam upoznao u Ozonu u subotu, a i svima koje nisam upoznao..

Elem, vlasnik sam Powerbook/a G4, na Pantheru, 10.4.9…
Od starta sam imao probleme sa aplikacijama (gase se same od sebe) naročto kada otvorim računar posle SLEEP moda.. Posle nešto vremena uspeo sam da skontam da treba da uradim disk repair, što sam i uspeo da uradim kada sam u Ozonu dobio Mac OS X instalaciju.
Sada HDD prolazi verifikaciju i to je kao ok, nije mi se ni jedna aplikacija upucala od tada.

Elem, Ljubiša mi je preporučo da ipak uradim reinstalaciju OS-a, što narafski podrazumeva bekap. U tu svrhu sam nabavio neki 2.5’ USB HDD od drugara. Međutim, HDD ne dozvoljava da pišem po njemu. HDD ima NTFS strukturu, pa sad da li to znač da moram da napravim particiju na njemu za Mac ili šta? Kako to da otključam (u INFO opciji ne postoji varijanta da promenim write permisions..) da mogu da uradim bekap, a da ne moram da režem sve na DVD-e?

Druga stvar koja me interesuje je dodavanje printera koji se nalazi na glavnom firminom računaru, a na koji se povezujem preko Wi-Fi, printer u pitanju je HP laserjet 1010 kojeg nema u listi printera..     

I tako, ima tu još par stvari, ali ovo mi je ovo trenutno najbitnije.

Hvala unapred.

Profile
 
Posted: 15 May 2007 11:09 AM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Elem, vlasnik sam Powerbook/a G4, na Pantheru, 10.4.9…

Misliš Tigera?

HDD ima NTFS strukturu, pa sad da li to znač da moram da napravim particiju na njemu za Mac ili šta? Kako to da otključam (u INFO opciji ne postoji varijanta da promenim write permisions..) da mogu da uradim bekap, a da ne moram da režem sve na DVD-e?

Mac OS X ne podržava pisanje na NTFS particiji. Moraćeš da reformatiraš disk, najbolje u HFS+, jer ja bih, ako mi je to jedini bekap, samo tako bio siguran. Ne kažem da bi FAT ili neki drugi format bi manje siguran, samo bih se ja osećao sigurnije da to radim na formatu ‘nativnom’ za Macintosh.

Druga stvar koja me interesuje je dodavanje printera koji se nalazi na glavnom firminom računaru, a na koji se povezujem preko Wi-Fi, printer u pitanju je HP laserjet 1010 kojeg nema u listi printera..

Kako je nakačen printer na mrežu, preko PC-a ili rutera? Kojim je protokolom sherovan? Ti jeftini printeri umeju da prave glavobolje na mreži. Jedino što možeš da probaš je da skineš HP-ov drajver za isti štamač, ako ga ima za Maca, pa da vidiš da li ćeš videti štampač. AKo ga ne vidi, onda sledi odlazak na www.macosxhints.com da vidiš da li je neko rešio problem.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 15 May 2007 11:58 AM   [ # 2 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  2
Joined  2007-05-15

ne ne Panther je u pitanju, bar mislim.. gde to mogu da pogledam?

Nije Tiger sigurno..

probaću da napravim particiju u HFS+, samo me zanima da li će kolega moći ponovo da formatira HDD u NTFS formatu.

Kako onda ide reinstalacija OS-a?
Hocu da obrisem HDD i onda instaliram ovaj TIGER sto imam.. 
I generalno na sta bih trebao da obratim paznju pri instalaciji OS X-a ?

Hvala na brzom odgovoru…

Profile
 
Posted: 15 May 2007 12:36 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

ne ne Panther je u pitanju, bar mislim.. gde to mogu da pogledam?

Jabuka pa ‘About this Mac’.

probaću da napravim particiju u HFS+, samo me zanima da li će kolega moći ponovo da formatira HDD u NTFS formatu.

Naravno da će moći, ali ne zaboravi da particionisanje briše sve sa diska, tako da proveri sa njim možeš li da obrišeš disk.

Hocu da obrisem HDD i onda instaliram ovaj TIGER sto imam..

Najlakše je da ubaciš DVD, restartuješ kompjuter i pritisneš taster C dok računar ne krene da se podiže. Pokrenuće se instaler, onda će u jednom trenutku da te pita za načn instaliranja, ti odaberi ‘Erase and install’ i to je to.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 16 May 2007 01:47 PM   [ # 4 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  1
Joined  2007-01-01

moze da se pishe po ntfs-u, ali je sporo:
http://shadowofged.blogspot.com/2007/03/ntfs-3g-for-mac-os-x.html

Profile
 
Posted: 16 May 2007 04:16 PM   [ # 5 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  1850
Joined  2006-11-24

Sporo?
Jes’ da sam samo jednom pisao po NTFS hardu ali nisam primetio da je išlo sporije nego po FAT32 hardu (sve gi vezujem preko FireWire400).

 Signature 

Carnival of Flesh

Profile
 
Posted: 16 May 2007 05:21 PM   [ # 6 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

nlo wrote:

moze da se pishe po ntfs-u, ali je sporo:
http://shadowofged.blogspot.com/2007/03/ntfs-3g-for-mac-os-x.html

Super što može, znali smo to i ranije, ali ne bih da novom korisniku preporučujem da bekap pravi na takav načn. Ne mislim da nije sigurno, samo da isključmo svaku moguću grešku.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
‹‹ čšćenje tastarure      KVM switch Mac + PC ››