FileMaker 7
Posted: 01 June 2005 07:44 PM
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  2341
Joined  2005-04-28

Apple je odradio dobar posao sa sedmicom, baš su se okitili nagradama http://www.filemaker.com/company/newsroom/news/product_reviews.html ali me najviše zanima ima li ko da radi u njemu i kako mu se sviđa sedmica?
Na pr. sjajno su rešili accounts & privileges i svideo mi se instant web publishing (samo 5 korisnika) kao i sama brzina (FileMaker za Windows je isto veoma brz); sad bi valjalo napraviti poređenje sa na pr. 4D a za to je kompetentan Madamov?

 Signature 

🍎 Дарко Селаковић

Profile
 
Posted: 03 June 2005 09:18 PM   [ # 1 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Vrlo sam malo, takoreći nisam uopšte radio sa FileMakerom, pogotovo ne sa verzijom 7. Ali, mogu neke stvari generalno da kažem.

FileMaker nije za ‘ozbiljne’ aplikacije. Namerno sam stavio navodnike, jer se od čoveka do čoveka ocene šta je ozbiljno razlikuju. Znač, za neke single user aplikacije koje treba povremeno publikovati na Web je OK. Ali ako kojim slučajem ta aplikacija treba da se kasnije uspostavi kao multiuser aplikacija za više od par korisnika, to postaje teško, ako ne i neizvodljivo, tj. postane potrebno da se aplikacija u potpunosti nanovo napiše u nečem drugom. Lap što rekoh, ovo nije iz ličnog iskustva, već iz mnogoborjnih poruka koje bivši developeri u FileMakeru koji su prešli na 4D ostavljaju na mejling listi za 4D.

Što se brzine tiče, 4D je izuzetno brz, na Windowsu je čak i brži. Što se publikovanja na Web tile, 4D ima integrisan Web server, ne znam kako to FileMaker radi, ali verujem da koristi eksterni Web server (da se razumemo, može to i 4D, tj. lako se integriše sa Apacheom i WebSTAR-om); ali je za 90% aplikacije njegov integrisani Web server više nego dovoljan.

Da ne bih ja suviše davio, evo jednog linka: http://www.4d.com/support/corners/filemaker/index.html

i jednog pasusa sa tih strana:

There is a perception that everything in 4th Dimension is completely different than its counterpart in FileMaker Pro. While there are certainly areas where the products differ, the fact of the matter is that 4th Dimension isn’t all that different than FileMaker Pro. 4th Dimension is cross platform, like FileMaker Pro. 4th Dimension allows you to draw a layout (called a form in 4th Dimension) in a drawing environment like FileMaker Pro. Defining files and fields is very similar. They even have many of the same concepts that other databases don’t have. For example, FileMaker Pro has the concept of the ‘Found Set’. 4th Dimension calls this the ‘Current Selection’. This guide will help FileMaker Pro developers see the similarities and how easy it is to start working with 4th Dimension.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 13 December 2005 11:50 PM   [ # 2 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Ako nekog nesto posebno zanima u vezi Filemakera, moze da postavi pitanje na ovom forumu i ja cu se truditi da mu odgovorim.

Evo ja ću prvi: da li je dobio svoj programski jezik ili se i dalje radi na stari načn?

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 10 April 2006 07:46 PM   [ # 3 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Kako mislis na stari nacin?

Sam si pomenuo skriptove, e to je taj stari načn. Skriptovi nisu programski jezik, zar ne? Ima li modfiikacija po tom pitanju, na to sam mislio.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 12 April 2006 02:55 PM   [ # 4 ]
Sr. Member
Avatar
RankRankRankRank
Total Posts:  7582
Joined  2005-04-28

Tako sam i pretpostavljao. Hvala na odgovoru i hvala na ponudi za pomoć onima koji bi želeli da se oprobaju u FileMakeru.

 Signature 

ACSP 10.10 - ACSP 10.9 - ACA 10.8 Mac Management - ACSP 10.8 -  ACSP 10.7 - ACSA 10.6

Profile
 
Posted: 24 August 2007 12:41 PM   [ # 5 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  3
Joined  2007-08-23

Dobar dan,
Vidim da su poruke oko FM baze stare oko godinu dana.
Da li je jos uvek aktivan ovaj forum? Mozda da ga sada obnovimo.
Sa FM radim negde od 1991. godine, od v. 2.0. Sada koristim v.7 vec oko 2 godine. Imao bih, normalno, neka pitanja, ali o tome kasnije.
Napominjem da nisam skolovan za ovaj posao, ali sam oduvek smatrao programerski posao kao vrhunac ‘necega’.
Mislim da spadam u onih 5% koji rade posao koji vole. Verovatno sam uz dosta godina prakse dosao do nekog solidnog nivoa baratanja FM bazom, mada vidim da je ne poznajem jos bar dva-tri puta toliko i da ima poprilicno nekih praznina. (Ovo samo zbog buduce moguce neadekvatne terminologije sa moje strane).
Ponesto bih pitao u nekom sledecem javljanju.
Hvala i pozdrav.

Profile
 
Posted: 14 September 2007 10:02 PM   [ # 6 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  23
Joined  2006-08-05

Ja sam i dalje na raspolaganju , ako imas neka pitanja u vezi Filemakera.
I ako moze mali savet, predji na verziju 9 sto pre.

Profile
 
Posted: 20 September 2007 02:07 PM   [ # 7 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  3
Joined  2007-08-23

Hvala na odgovoru.

Interesuje me web publishing, i da li moze sledece:

Da se, naprimer, ucesnici nekog skupa prijavljuju popunjavajuci svoje licne podatke i jos neke dodatne opcije. Definisali bi prvo svoj username i password na osnovu koga bi mogli i kasnije da udju u svoj profil i izmene nesto od prvobitno unetih podataka.
Naravno, smatram da bi to znacilo da se ‘puni’ odredjena baza, iz koje bi dalje podaci bili korisceni za druge potrebe.
Ako sam dobro razumeo, ogranicenje je da istovremeno pristup ima 5 korisnika. I da serverska varijanta FM moze da poveca ovaj broj.

Rado bih presao na verziju 9, ali momentalno firma u kojoj radim ima sedmicu za 5 korisnika, a ne vidim da ce u dogledno vreme preci na nesto vise.

Hvala i pozdrav

Post edited by: propagy, at: 2007/09/20 21:37

Profile
 
Posted: 24 September 2007 07:21 PM   [ # 8 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  23
Joined  2006-08-05

Posto FMP 7 client podrzava IWP (instant web publishing) svakako da mozes da ga koristis u svrhu prikupljanja podataka o korisnicima (u tvom slucaju ucesnicima skupa); koristeci web browser. Imaj na umu da ta verzija Filemakera podrzava IE5 i 6 i Safari 1 i 2. Ja sam uspesno testirao i Firefoks, ali Filemaker zvanicno podrzava navedene verzije. Inace, Filemaker 7 je verzija sa najvise bagova, pa ti zato preporucijem prelazak na 9. Inace sa serverom za devetku dobijas i tzv PHP Site Assistant, koji ti automatski generise web site (da web site, ne samo pojedinacnu stranu, koji ukjucuje strane za trazenje, listanje i editovanje slogova). Veoma mocna stvar. Ne trebas da znas PHP da bi generisao dinamicke web strane. Filemaker 9 client sada dozvoljava do 10 simultanih korisnika, sto je duplo u odnosu na verzije 7 i 8, pa ti i to govori da, ako nista drugo, dobijas jos pet besplatnih konkurentnih korisnika za hostovanu aplikaciju.
Server ima mnogo prednosti u odnosu na klijenta, ali ako je takva stvar, onda ces morati da radis sa onim sto imas.

  Dakle, mozes da koristis Guest privilege set i kada korisnik ispuni ime i prezime i email adresu, skoci do tabele, prekontrolisi da li takav postoji i posalji ga na edit layout. Prilicno jednostavno, ali ako ti treba pomoc, pisi.

Pozdrav

Profile
 
Posted: 02 October 2007 10:53 PM   [ # 9 ]
Newbie
Rank
Total Posts:  3
Joined  2007-08-23

Hvala na odgovoru i potvrdi onoga sto sam (sa skepsom) predpostavljao.
Momentalno sam na odmoru, pa zato kasnije odgovaram. Za desetak dana cu probati da napravim prijavni list i da vidim kako ce to da funkcionise, o cemu bih vas rado obavestio.
Jasna mi je preporuka da predjem na verziju 9. Probacu da zainteresujem odgovorne za novu investiciju. Ako na vreme krenem mozda uspemo da se zakacimo, na primer, na verziju 12.
Javljam se.

Puno hvala i pozdrav

Profile
 
‹‹ 4D      PostgreSQL ››